Dzieci rodziców homoseksualnych lepiej radzą sobie w szkole. Badania nie pozostawiają złudzeń

Naukowcy wyjaśniają, co tłumaczy ten fakt.
Dzieci rodziców homoseksualnych lepiej radzą sobie w szkole. Badania nie pozostawiają złudzeń
Fot. iStock
16.10.2020

“Tęczowe rodziny” to rodziny składające się z par jednopłciowych wychowujących jedno lub więcej dzieci. W Polsce zdecydowaną większość takich domów tworzy para kobiet wychowująca dziecko pochodzące z poprzedniego, heteroseksualnego związku. W innych przypadkach jedna z partnerek decyduje się na zapłodnienie (sztuczne lub naturalne) przez dawcę anonimowego lub znanego. Szacuje się, że w Polsce ok. 50 tys. dzieci jest wychowywanych przez osoby tej samej płci. Sytuacja prawna tych rodzin jest zupełnie nieuregulowana, rodzice nie mogą zawrzeć legalnego związku, nie mają też możliwości adopcji dziecka. Tak wynika z danych przedstawionych na stronie dziecisawazne.pl. 

Zobacz również: Nagość i normalność w telewizji. Tak Dania uczy dzieci o wyglądzie zwykłych ludzi

W Polsce adopcję dzieci przez pary jednopłciowe popiera tylko 16,7 proc. społeczeństwa. Tak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego w grudniu 2019 roku. Na świecie taka adopcja jest legalna w 27 państwach i w niektórych regionach Meksyku. Pierwszym krajem, który umożliwił przysposobienie dzieci parom homoseksualnym była Holandia. Jest to możliwe od 2001 roku. 

Przeciwnicy takiej adopcji postulują, że dzieci potrzebują zarówno ojca jak i matki, a te wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się gorzej. Takie przekonania nie znajdują odzwierciedlenia w żadnych badaniach. Szereg światowych organizacji naukowych opiniuje, że dzieci wychowywane przez gejów, lesbijki, osoby biseksualne czy transpłciowe rozwijają się prawidłowo, oraz że zdolność do pełnienia funkcji rodzicielskich nie zależy od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. 

Dane wykazują wręcz, że dzieci wychowywane przez pary homoseksualne osiągają lepsze wyniki w szkoleTak wynika z badania przeprowadzonego na holenderskich uczniach, a w Holandii społeczne poparcie dla adopcji przez pary jednopłciowe wynosi ok. 90 proc.  

Dzieci par homoseksualnych osiągają lepsze wyniki w szkole

Badanie zostało przeprowadzone przez trzech ekonomistów: Deniego Mazrekaja, Kristofa De Witte’a oraz Sofie Cabus z belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu LowańskiegoPrzyglądali się oni szkolnym wynikom grupy 3 tys. holenderskich uczniów wychowywanych przez rodziców tej samej płci - od narodzin do zakończenia edukacji na szczeblu podstawowym. Następnie analizowali dalsze osiągnięcia naukowe dzieci stanowiących 1/3 tej grupy. Ich szkolne wyniki porównywali z wynikami niespełna miliona dzieci wychowywanych przez pary heteroseksualne.  

W grupie uczniów wywodzących się z domów z rodzicami jednej płci znalazło się: 

  • 1,4 tys. dzieci urodzonych w takich rodzinach 
  • 1,5 tys. dzieci wychowywanych przez rodziców jednej płci po tym, jak jedno z rodziców rozwiodło się i związało z partnerem tej samej płci 
  • 50 dzieci adoptowanych przez pary homoseksualne 

Prawie 2,7 tys. dzieci było wychowywanych przez dwie matki, a 185 dzieci miało dwóch ojców. 

Dzieci par homoseksualnych osiągają lepsze wyniki w szkole

Fot. iStock

Badanie wykazało, że uczniowie z rodzicami tej samej płci osiągają lepsze wyniki w nauce. Zdaniem ekspertów ma to związek z tym, że pary homoseksualne mają wyższy status socjoekonomiczny.

Jednak nawet pomijając ten aspekt okazało się, że dzieci rodziców homoseksualnych lepiej radzą sobie w szkole. Według badaczy wyjaśnieniem tego zjawiska może być fakt, że rodzice tej samej płci w większym stopniu motywują swoje dzieci do nauki i spędzają z nimi więcej czasu. Ich determinacja często wynika z faktu, że muszą pokonać wiele trudności natury finansowej i prawnej, aby spełnić swoje marzenia o rodzicielstwie. 

Co sądzicie o takich wynikach badań?

Zobacz również: Edukacja seksualna z gwiazdami porno. Ta reklama pokazuje, jak powinno się uczyć o współżyciu

Polecane wideo

Najbogatsza dziewczynka na Instagramie. Zawdzięcza to wyjątkowej urodzie
Najbogatsza dziewczynka na Instagramie. Zawdzięcza to wyjątkowej urodzie - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.06.2021 11:37
No tak, lepiej żeby dzieci wychowywały się w rodzinie, w której jest alkohol, przemoc i totalny brak miłości(bo niby gdzie ma być skoro flaszka ważniejsza) ale przecież jest mama i tata. To nic, ze nie ma na chleb(a na alkohol zawsze się znajdzie) o zabawkach czy ładnych ubraniach nie wspomnę. Ważne, że jest mama i tata. Bo to jest po Bożemu a nie jakieś nie wiadomo co. Bo tak to już jest, że boimy się tego czego nie znamy. KAŻDY ma prawo być rodzicem a życie już niejednokrotnie pokazało, że pary LGBT są SUPER!!! RODZICAMI. Więc odwalcie się od nich i dajcie im żyć tak jak innym.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.10.2020 15:13
Wiecie, generalnie to wydaje mi sie, ze pary homoseksualne musza byc dobrymi rodzicami. Bo oni naprawde chca nimi byc. Tam raczej dzieci nie rodza sie przez przypadek tylko w wyniku dokladnie zaplanowanej adopcji czesto. A zeby adoptowac dziecko to trzeba przejsc przez caly proces sprawdzania itp. Wiec jak komus chce sie to wszystko robic, plus przejdzie pozytywnie ten proces, to raczej bedzie dobrym rodzicem. Natomiast kazdy z nas chyba zna heteroseksualne pary, ktore nie powinny miec dzieci. Maja ich za duzo, na nic nie ma pieniedzy, czasem patologia jakas itp. Ja takich rodzin widzialam bardzo duzo, i bardzo zal bylo mi tych dzieci, o wiele lepiej by im bylo z rodzicami homoseksualnymi, ktorzy by ich chcieli i sie o nie troszczyli.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 06:39
Jakie później są te dzieci? Ja bym źle się czuła mając 2 tatusiow i myślała co ze mną jest nie tak..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.10.2020 23:39
Czyli potwierdza się to co było znane od wieków.Lepsze warunki finansowe to lepsza edukacja.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.10.2020 21:23
Kolejna propaganda żeby [email protected]ły w Polsce mogły adoptować dzieci..NIGDY!!!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie