Aborcja z przyczyn embriopatologicznych będzie nielegalna? To 98 proc. wszystkich zabiegów w Polsce

Z danych wynika, że praktyce byłby to koniec legalnej aborcji w naszym kraju.
Aborcja z przyczyn embriopatologicznych będzie nielegalna? To 98 proc. wszystkich zabiegów w Polsce
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/strajk_kobiet/)
18.09.2020

Dyskusja na temat legalności aborcji w Polsce nie ustaje od dobrych kilku lat. Co jakiś czas dowiadujemy się o planach jeszcze większego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, mimo że nasz kraj ma jedne z najbardziej konserwatywnych przepisów w tym temacie w całej Europie. W Polsce aborcja jest legalna jedynie w trzech przypadkach. 

Zobacz również: Jak wygląda dostępność do aborcji w Polsce? „Nasze państwo stosuje przemoc instytucjonalną”

Zgodnie z ustawą z roku 1993 przerwanie ciąży w Polsce jest możliwe tylko: 

  1. gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej 
  2. gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu 
  3. gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego 

O drugwymieniony wyżej zapis w naszym kraju od lat toczą się zażarte dyskusje oraz wojny światopoglądowe. Część społeczeństwa opowiada się za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej i wykreślenia z niej środkowego podpunktu. Takie są założenia m.in. projektu obywatelskiego “Zatrzymaj aborcję”, którego inicjatorką jest działaczka społeczna Kaja Godek. Tymczasem większość polskiego społeczeństwa opowiada się za aborcją na żądanie do 12. tygodnia. Z wyników sondażu IPSOS dla portalu OKO.press w marcu 2019 roku wynika, że takiego zdania jest 53 proc. Polaków, w tym 57 proc. kobiet. 

Teraz istnieje duże ryzyko, że zapis mówiący o przesłankach embriologicznych rzeczywiście zniknie z ustawy antyaborcyjnej. Trybunał Konstytucyjny niebawem sprawdzi, czy ten podpunkt jest zgodny z obowiązującą konstytucją. 

Kaczyński dał zielone światło: za 34 dni Trybunał zdelegalizuje aborcję. PiS idzie na wojnę z kobietami #aborcja #PiS #czarnyprotest #OKOpresshttps://t.co/euLqGxpFsp pic.twitter.com/LK8pRAikEQ

Trybunał Konstytucyjny zbada legalność aborcji z przyczyn embriopatologicznych

Portal OKO.press donosi, że Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą sprawą już 22 października 2020 roku. Organ zbada legalność zapisu na wniosek 119 posłów i posłanek PiS, Konfederacji oraz Kukiz’15. Pierwotnie wniosek został złożony już w październiku 2017 roku, jednak przeleżał w zamrażarce aż do końca poprzedniej, ósmej kadencji Sejmu. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, aborcja w Polsce będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz w przypadku gwałtu. Tymczasem do właśnie aborcja z przyczyn embriopatologicznych stanowi prawie 98 proc. wszystkich legalnych zabiegów przerywania ciąży w naszym kraju. W swoim najnowszym raporcie informowała o tym Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. 

W roku 2019 w polskich szpitalach wykonano 1100 zabiegów przerwania ciąży. Aż 1074 z nich przeprowadzono z przyczyn embriopatologicznych, czyli w związku ze stwierdzeniem ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. 

Różnorakie wady genetyczne pozostają główną przyczyną aborcji (67 proc.) z przesłanki embriopatologicznej. Pozostałe przypadki (33 proc.) dotyczą wad somatycznych jednego układu lub wielu. 25 proc. aborcji wykonano z powodu zespołu Downa bez rozpoznania współistniejących wad somatycznych  

- czytamy w raporcie Federy 

Usunięcie z ustawy zapisu o przesłankach embriopatologicznej to, jak zauważa OKO.press, de facto koniec legalnej aborcji w Polsce. Jak wynika z raportu Federy prawdziwa liczba zabiegów przerywania ciąży w naszym kraju jest o wiele wyższa niż podają oficjalne statystyki, a aborcja jest doświadczeniem co trzeciej Polki. Jeśli wniosek posłów prawicy zostanie rozpatrzony pozytywnie te liczby staną się jeszcze większe.

Zobacz również: Odmowa prawa do aborcji to tortura. Komitet ONZ nie pozostawia na Polsce suchej nitki

SONDA
Czy aborcja z przyczyn embriopatologicznych powinna być legalna?
Czy aborcja z przyczyn embriopatologicznych powinna być legalna?

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 4.7 / 5
Gość (Ocena: 5) 24.09.2020 10:46
W cywilizowanej Europie, ludzie już się tej średniowiecznej, watykańskiej sekty praktycznie pozbyli. Jesteśmy ostatnim krajem, gdzie ta zgraja chce terroryzować większość społeczeństwa.
odpowiedz
Gość (Ocena: 5) 24.09.2020 10:42
Jak widać, zdanie większości społeczeństwa nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze są zachcianki kościelnych nierobów, którzy sami zbijają bąki za nasze podatki, ale innym chcą siłą ustawiać życie. Jak jesteś taki mądry, kościelny przebierańcu, to dlaczego sam nie założyłeś rodziny i nie wychowujesz dzieci, dlaczego nie zajmiesz się opieką nad osobą leżącą. Zajmij się, egoisto bez pojęcia o życiu, stań na kilkadziesiąt lat do takiej opieki, na 24 godziny, na dobę, to zobaczymy co powiesz. Szybciutko by ci wtedy mina zrzedła, a wielki kałdun schudł. Nie ma chyba bardziej zakłamanej instytucji jak ten kościelny biznes uczepiony od wieków koryta i bezczelnie stawiający się w roli autorytetu i zarządzający ludziom za chwilę już pod groźbą kary więzienia jak mają żyć. Już niedługo, nieroby. Polecicie jak w Irlandii, bo ludzie mają dosyć was, waszego zakłamania i waszego żerowania na podatkach całego społeczeństwa. Już wkrótce skończą się biskupie limuzyny i życie jak pączki w maśle na koszt innych. Będziecie zarządzać swoimi portami, a nie ludźmi, którzy od wieków muszą harować na utrzymanie waszego rozpasanego biznesu.
odpowiedz
Ola (Ocena: 1) 19.09.2020 18:52
Super, że mój komentarz został usunięty. Była tam tylko moja opinia o ratowaniu zwierząt, a zabijaniu dzieci. Szkoda, ze opinia może być tylko jedna. Super portal pozwalający na opinie jednej strony. Gratuluje czytelnikom, że wchodzac na ten portal ma się wrażenie, że wszystkie kobiety są za aborcją, ą inne nie istnieją.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 18.09.2020 16:13
dlaczego faceci, księża i starzy kawalerowie decydują o prawach kobiet, absurd.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 18.09.2020 15:56
przecież to jest barbarzyństwo... wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny opuścić Polskę, kraj opersyjny. Niech zostaną sami mężczyźni i się zabawiają między sobą, tak będzie najlepiej.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie