500+ nie działa. Polska z największym deficytem demograficznym od czasów II wojny światowej

Za 10 lat może być nas mniej nawet o prawie milion osób...
500+ nie działa. Polska z największym deficytem demograficznym od czasów II wojny światowej
Fot. Unsplash
02.08.2020

Od 1 kwietnia 2016 roku w Polsce jest realizowany program “Rodzina 500 plus. W jego ramach na każde dziecko w rodzinie co miesiąc przypada 500 zł świadczenia wychowawczego. Pierwsze efekty zapowiadały przełom - rodziło się coraz więcej Polaków i znacząco spadła skala ubóstwa.  

Zobacz również: Polki zrozumiały, że 500 zł na dziecko to za mało. Przestały rodzić

Ale wyż demograficzny w Polsce nie utrzymał się długo. Obecnie kryzys demograficzny w naszym kraju znów się pogłębia, a sytuacja jest najbardziej dramatyczna od czasów II wojny światowej. Tak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny na temat sytuacji demograficznej w Polsce za ostatnie 12 miesięcy. 

Deficyt demograficzny w Polsce największy od II wojny światowej

Fot. iStock 

Deficyt demograficzny w Polsce największy od II wojny światowej

Jak podaje GUS, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zmarło o 40 tys. więcej osób niż się urodziło. Tym samym deficyt demograficzny w ostatnim czasie istotnie się powiększył. Według ekonomisty Rafała Mundrego z Uniwersytetu Wrocławskiego jest on obecnie największy od czasów II wojny światowej. 

Z danych GUS wynika, że w maju 2020 roku urodziło się 29 tys. dzieci (rok temu w analogicznym okresie było to 30,9 tys.), natomiast w czerwcu - 31,2 tys. (28,5 tys. rok temu). Ale stosunkowo dobre wyniki w minionym miesiącu nie ratują polskiej demografiiW ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zgonów przewyższyła liczbę narodzin – tych pierwszych zanotowano 409,5 tys., a tych drugich zaledwie 369,7 tys. Deficyt demograficzny wyniósł więc 40 tys. Jest to największy (czy raczej najgorszy) wynik od II wojny światowej.  

Niestety nie jest to koniec złych wiadomości. Zdaniem ekspertów już za 10 lat będzie nas mniej o ok. 900 tys. W 2050 roku populacja Polski ma zmniejszyć się o kolejne 3,5 mln. Z kolei według prognoz Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2100 roku Polska będzie miała tylko 27,7 mln obywateli. 

Co sądzicie o takich prognozach dla naszego kraju?  

Zobacz również: Przymusowa kwarantanna zbliża nas do siebie. Czy za 9 miesięcy czeka nas baby boom?

Polecane wideo

Statystycznie najprzystojniejszy facet na świecie. To zasługa proporcji
Statystycznie najprzystojniejszy facet na świecie. To zasługa proporcji - zdjęcie 1
Komentarze (42)
Ocena: 4.43 / 5
K (Ocena: 5) 08.08.2020 10:55
no i dobrze, po co sprowadzać kolejne, niewinne istoty na ten okrutny świat. Grozi nam katastrofa ekologiczna, klimatyczna, do tego imigranci, niepokoje społeczne, zamieszki w USA które mogą rozlać się na cały świat. USA zawsze wywoływała konflikty zbrojne jako sposób na wyjście z kryzysu. Co trzeba mieć w głowie by w takich czasach z egoistycznych pobudek sprowadzać w taki czasy nowe życie które samo na ten świat się nie pcha. My cywilizowani ludzie potrafimy się zabezpieczać i myśleć o konsekwencjach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2020 21:22
W nosie mam to całe 500+, wolałabym dostawać godną pensję za moją ciężką fizyczną pracę a wtedy bez obaw mogłabym zdecydować się na dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.08.2020 22:57
Druga sprawa, ze polskie porodówki to rzeźnie gdzie kobieta jest traktowana jak żywiec. Cc czy znieczulenie jak lekarz ma dobry humor, rodzisz po pare kobiet w sali, upodlenie.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 02.08.2020 22:52
I dobrze, młodzi są teraz mądrzejsi. Pokolenie naszych rodziców robiło dzieciaków na full pomimo kiepskiej sytuacji materialnej, dużo dzieci wychowało się w latach 80-90 w skrajnej biedzie i niedostatku. Były nawet programy, że co czwarte dziecko jest głodne i akcje pajacyka. Obecnie lepiej wykształcona młodzież, która wie, że ich zarobki (często po studiach) nie dadzą dziecku godnego życia, świadomie rezygnują z rodzicielstwa. Obecnie już tylko tak zwane ‚patusy’ rozmnażają się nie mając zaplecza finansowego.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.08.2020 20:36
Ktoś na dole dobrze napisał. Do 2050 roku nas może nie być, a co dopiero oszacowywać liczebność obywateli w roku 2100. Poza tym Ziemia jest przeludniona, nie wiadomo jak to się skończy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie