Ważna rzecz, z którą musisz się liczyć, jeśli twoja koleżanka z pracy jest w ciąży

Jej stan błogosławiony może zmienić także Twoje życie.
Ważna rzecz, z którą musisz się liczyć, jeśli twoja koleżanka z pracy jest w ciąży
Fot. pexels
17.07.2020

Czasami próbujemy zaplanować swoje życie nawet w najdrobniejszych szczegółach, ale różnie z tym bywa. Nie wszystko można przewidzieć - na spełnienie niektórych planów przyjdzie nam dłużej poczekać, a inne wydarzą się bez zapowiedzi i przy okazji. Może to dotyczyć m.in. powiększenia rodziny.

Zobacz również: Ciąża skraca życie kobiety. O ile? Eksperci podali konkretną liczbę

Dla wielu z nas wiadomość o ciąży bywa ogromnym zaskoczeniem, chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę, skąd biorą się dzieci. A może jednak nie do końca? Holenderskie badania wykazują, że niektóre zjawiska zewnętrzne mogą mieć wpływ na naszą płodność. Stan błogosławiony może być w pewnym sensie „zaraźliwy”.

Zwłaszcza w pracy.

praca w biurze

„Zaraźliwa ciąża”

Badacze przeanalizowali dane z holenderskiego systemu Social Statistical Datasets i doszli do zaskakujących wniosków - czytamy na metro.co.uk. Udało im się odkryć zależność, która polega na tym, że wystarczy jedna pracownica firmy, bo po chwili na urlop macierzyński wybrały się także jej koleżanki z biura. Inaczej mówiąc: poszły w jej ślady.

Wykazaliśmy, że kiedy kobieta zostaje matką, szanse na kolejne ciąże w miejscu pracy wzrastają

- czytamy w raporcie.

To nie może być kwestia przypadku, bo zjawisko zaobserwowano w wielu zakładach pracy, a scenariusz zawsze był ten sam.

Zobacz również: Młode mamy mają dość zmowy milczenia. Ujawniły, jak naprawdę wygląda macierzyństwo

ciężarna kobieta

Ciąża w pracy

Naukowcy przekonują, że podstawą tego zjawiska jest najprawdopodobniej słynna teoria społecznego uczenia się, której autorem jest kanadyjski psycholog Albert Bandura. Zwłaszcza tzw. modelowanie, czyli obserwacja cudzych działań i ich skutków. Jeśli coś sprawdza się innym, wtedy chętnie ich naśladujemy.

Współpracownice ciężarnej koleżanki mogą przekonać się na własne oczy, z czym wiąże się stan błogosławiony i jakie są konsekwencje macierzyństwa. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, wtedy łatwiej im podjąć decyzję

- tłumaczą eksperci.

Wskaźnik wynosi 5,8 proc. - o tyle częściej zostajemy matkami, jeśli wcześniej spotkało to naszą koleżankę z pracy. Podobnie działa to w przypadku rodzeństwa, ale wtedy jest to już tylko 1,5 procent.

Zobacz również: To właśnie w tym wieku dzieci są najbardziej nieznośne. Nie da się z nimi wytrzymać

Polecane wideo

Pokazała, jak wygląda brzuch po ciąży bliźniaczej. Matki dziękują jej za szczerość
Pokazała, jak wygląda brzuch po ciąży bliźniaczej. Matki dziękują jej za szczerość - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 20:07
Wiecie, co jest bardziej prawdopodobne w miejscu pracy niż zaraźliwa ciąża? Jak młoda matka wróci z urlopu, to my bezdzietnice (albo te, które mają już odchowane/ dorosłe dzieci) będziemy miały więcej pracy, bo ona przecież musi wcześniej wyjść, idzie na L4, bo dziecko choruje itd., itd. ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 18:30
Jeśli w danym miejscu pracuje dużo młodych kobiet to nie jest to raczej zaskakujące, że część z nich zajdzie w ciążę w zbliżonym czasie
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.07.2020 15:54
Trzeba się trzymać z daleka od takich bab.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 15:40
Ja z kolei jak się nasłuchałam i napatrzyłam jak przebiega ciąża i rodzicielstwo to jeszcze bardziej się utwierdziłam w swojej decyzji aby nie mieć dzieci :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 14:58
Pracuje w trzeciej firmie, w żadnej czegoś takiego nie zauważyłam, a w ciąże zawsze zachodziły pojedyncze osoby, nie ciągnąć za sobą nikogo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie