Gest ręki, który koniecznie musisz znać. Możesz uratować komuś życie

Jest subtelny, ale to rozpaczliwe wołanie o pomoc.
Gest ręki, który koniecznie musisz znać. Możesz uratować komuś życie
Fot. iStock
21.06.2020

Każdego roku w Polsce ok. 90 tys. osób pada ofiarą przemocy domowej. Aż 80 proc. z nich stanowią kobiety, a zaraz za nimi – dzieci i osoby starsze. W ostatnich miesiącach koszmar kobiet maltretowanych pod własnym dachem z rąk męża czy partnera nasilił się jeszcze bardziej. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa i przymusowej domowej kwarantanny, która sprawiła, że ofiary utknęły z oprawcami bez możliwości ucieczki.  

Zobacz również: Efekt uboczny kwarantanny. Lawinowo rośnie przemoc domowa wobec kobiet

Na dramatyczne efekty tego zjawiska nie trzeba było długo czekać. Okazało się, że skala przemocy domowej w czasie kwarantanny wzrosła nawet o połowę. W Polsce przez pierwsze tygodnie izolacji liczba zgłoszeń telefonicznych w związku z przemocą domową zwiększyła się trzykrotnie, o czym opowiadała w rozmowie z portalem rp.pl Maja Kuźmicz, psycholożka z Niebieskiej Linii. 

W związku z faktem, że ofiary przemocy domowej utknęły pod jednym dachem ze swoimi oprawcami, zgłaszanie tego przestępstwa stało się dla nich o wiele trudniejsze. Nad tym problemem pochyliła się kanadyjska organizacja Canadian Women's Foundation. Opracowała specjalny gest ręki, którym każdy może zasygnalizować, że pada ofiarą przemocy domowej i potrzebuje pomocy. 

Ten gest ręki to wołanie o pomoc i ratunek przed przemocą domową 

Gest jest bardzo łatwy do zapamiętania i wykonania, a w dodatku jest na tyle naturalny, że nie wzbudza żadnych podejrzeń. Taki sygnał pomocy można wykonać np. podczas wideo czatu i tym samym dać rozmówcy do zrozumienia, że pod naszym dachem dzieje się coś niedobrego i potrzebujemy szybkiej interwencji. Co więcej, taki gest ręki nie pozostawia żadnego śladu cyfrowego np. w postaci SMS-ów czy wiadomości na komunikatorach internetowych, dzięki czemu oprawca nie dowie się, że szukamy pomocy.  

Jak wykonać taki gest? Wystarczy zacisnąć kciuk otwartej dłoni. Tak jak na filmiku poniżej. 

Przemoc domowa i przemoc w rodzinie: gdzie szukać pomocy?

Jak natomiast zareagować, jeśli w rozmowie z nami ktoś wykona taki gest pomocy? Należy od razu zgłosić to odpowiednim służbom, np. policji – pod numerem 112 albo 997. Można też zadzwonić na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pod numer 800-12-00-02. Pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej udziela też Centrum Praw Kobiet (600-07-07-17) oraz Feminoteka (888-88-33-88). 

Najważniejsze, aby jak najwięcej z nas potrafiło trafnie rozpoznać ten gest ręki oraz wiedziało, jak zareagować, dlatego prosimy – podziel się tymi informacjami z tyloma osobami, z iloma zdołasz. Nasza reakcja może pomóc ukrócić koszmar ofiar przemocy domowej.  

Zobacz również: „Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie

Polecane wideo

Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT
Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.06.2020 19:21
Ale to ma być ręka z obrączką czy bez ?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie