Jak kiedyś kobiety radziły sobie z okresem? Były bardzo sprytne, nie było łatwo

Mężczyźni wierzyli, że podczas miesiączki panie mogą zabijać wzrokiem!
Jak kiedyś kobiety radziły sobie z okresem? Były bardzo sprytne, nie było łatwo
fot. iStock & Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/851884085755438414/)
14.06.2020

Doświadczamy go co miesiąc, jednak mało która kobieta zna jego historię. W dawnych czasach płci pięknej nie żyło się tak wygodnie. Musiały sporo kombinować, jak radzić sobie w trudnych warunkach, a przecież przechodziły menstruację tak samo jak my dzisiaj...

Zobacz również: Po co właściwie kobietom okres? Eksperci próbują wyjaśnić jego ewolucyjny fenomen

Starożytne i średniowieczne kobiety nie korzystały z podpasek, tamponów ani wkładek, a jednak dawały sobie radę. Jak im się to udawało?

Jak dawniej kobiety radziły sobie z okresem?

Na temat menstruacji w czasach starożytności i średniowiecza mało wiadomo, ponieważ był to wówczas temat tabu. Okres kobiety żyjącej w tamtych epokach był zdecydowanie lżejszy, niż ten, którego my doświadczamy obecnie. Ma to związek z różnicą wieku, w którym rozpoczyna się menopauza. Kiedyś było to około 40 lat, a dzisiaj nawet 10 lat później. Do tego duży wpływ na jego intensywność miało zjawisko niedożywienia. Mimo to, kobiety zawsze potrzebowały środków higienicznych. 

Historia menstruacji

Na temat okresu w dawnych epokach wiadomo niewiele, ponieważ to głównie mężczyźni zajmowali się tworzeniem dokumentów i przepisywaniem ksiąg, a stanowił on dla nich wówczas zagadnienie tabu. Ustalono jednak, że istniały pewne mity, dotyczące kobiecego okresu. Mężczyźni uważali na przykład, że miesiączkujące kobiety mają nadprzyrodzone moce. Rzymski pisarz i historyk Pliniusz Starszy twierdził, że w czasie okresu kobieta może powstrzymywać burze, grady, a nawet niszczyć uprawy! Mówiło się również, że kobiety potrafią zabijać pszczoły i kruszyć lustra samym wzrokiem.

Dawne sposoby na okres

Historycy odkryli, że kobiety radziły sobie z obfitym krwawieniem, używając w tym celu różnych chłonnych materiałów. Umieszczały je w bieliźnie, tak jak my dzisiaj podpaski. Z kolei aby uporać się z uciążliwymi skurczami mięśni (tak, ten problem również ich dotyczył), w okolicy talii nosiły ze sobą... popiół ze spalonej ropuchy! Kobiety wierzyły, że ten proszek przyniesie im pożądaną ulgę. Obowiązkiem był również woreczek z wonnymi ziołami, który neutralizował nieprzyjemny zapach utleniającej się krwi.

Niektóre źródła podają, że Egipcjanki używały w tym celu tamponów ze zmiękczonego papirusu, Greczynki tamponów wytworzonych z drewna i owiniętych materiałami, a Rzymianki własnoręcznie wykonywały podpaski i tampony z wełny. Musiały być bardzo cierpliwe...

W XIX wieku stało już się normą, że kobiecy okres istnieje, a panie co miesiąc muszą sobie z nim jakoś radzić. W związku z tym wreszcie rozpoczęła się produkcja akcesoriów higienicznych dla kobiet.

Jako pierwszy pojawił się pas sanitarny Hoosiera. Był zapinany w talii, a do jego specjalnie wbudowanej kieszonki wkładało się wymienne wkładki wielokrotnego użytku. Z kolei jednorazowe podpaski po raz pierwszy pojawiły się dopiero w 1888 roku. Nazywały się Lister’s Towels i były produkowane przez popularną firmę kosmetyczną Johnson & Johnson. Tańszą opcją, na którą decydowały się mniej zamożne kobiety, było używanie gazy

Bądź wdzięczna!

Pierwszy tampon natomiast został wynaleziony dopiero 40 lat później. Było to w 1929 roku, kiedy doktor Earle Hass stworzył go z bawełny umieszczonej między dwoma rurkami, które ułatwiały aplikację. Tak jak dzisiaj usuwało się go z pochwy za pomocą przymocowanego sznurka.

Wkładki i podpaski jakie dziś możemy kupić w sklepach, pojawiły się na rynku dopiero w latach 70. Wtedy nareszcie dzięki przyklejanej stronie kobiety mogły umieścić je na bieliźnie i poruszać się swobodnie. Pas Hoosiera już na dobre zniknął wówczas z rynku. 

Po tej lekturze możesz być naprawdę wdzięczna za to, z czego możesz korzystać dziś!

Zobacz również: Zamiast podpasek – papier toaletowy, skarpetki i gazety. Tak wygląda prawdziwe oblicze ubóstwa menstruacyjnego

Źródło: Viva

Polecane wideo

Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna"
Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna" - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.06.2020 23:36
dobrze że żyjemy w tych czasach i nawet można fazy cyklu wyznaczać przey użyciu monitora płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.06.2020 14:31
Babcia opowiadała, że waty się używało podczas tych dni. My teraz mamy podpaski wielorazowe, na noc na dzień.. Tampony, kubeczki menstruacyjne czy nawet biobidety gruszki do podmycia się. Cieszymy się że żyjemy w takich czasach gdzie niczego nie brakuje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie