Ciąża skraca życie kobiety. O ile? Eksperci podali konkretną liczbę

To nie jest dobra informacja dla przyszłych mam...
Ciąża skraca życie kobiety. O ile? Eksperci podali konkretną liczbę
Fot. iStock
08.06.2020

O ciąży mówi się, że to stan błogosławiony i jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Pod wieloma względami to stwierdzenie jest prawdziwe. Przyszła mama czuje w sobie ruchy dziecka i nawiązuje z nim wyjątkową więź jeszcze zanim przyjdzie ono na świat, wyczekując dnia gdy wreszcie będzie mogła wziąć je na ręce i przytulić. 

Zobacz również: Kto zapłodni nieznajomą? 15 mężczyzn walczy o to, by zostać ojcem w nowym reality show

Ale ciąża to też poranne (i nie tylko) mdłości, huśtawka emocjonalna, zgaga, opuchnięte nogi, bóle kręgosłupa i dodatkowe kilogramy, które trudno zgubić. Nie zapominajmy też o porodzie i bolesnych skurczach, których kobiety nie są w stanie porównać z niczym innym. Eksperci nie mają wątpliwości, że ciąża to olbrzymie obciążenie dla kobiecego organizmu, ale dopiero teraz w pełni dowiedzieliśmy się, do jakiego stopnia. Okazuje się, że ciąża wręcz skraca życie kobiety. O ile i w jakie inne, negatywne sposoby ciąża wpływa na organizm matki? 

O ile ciąża skraca życie kobiety? 

Fot. iStock

O ile ciąża skraca życie kobiety? 

Naukowcy z George Moson University w Wiriginii przeanalizowali dane ponad 1,5 tys. kobiet w wieku 20-44 lata. Ochotniczki brały udział w badaniu stanu zdrowia w latach 1999-2002. Z tej grupy tylko 444 kobiet nie zostało matkami, a pozostałe urodziły co najmniej jedno dziecko. Badacze stwierdzili, że kobiety, które zostały matkami mają krótszy telomer niż ich bezdzietne koleżanki. Co to takiego? Telomer to fragment chromosomu na końcu nici DNA. Im dłuższy telomer, tym wolniej człowiek się starzeje i dłużej żyje. Jego długość można określić dzięki badaniu krwi. Badanie naukowców z George Moson University wykazało, że u kobiet, które urodziły dzieci, telomer był krótszy o 4,2 proc. 

Byliśmy zaskoczeni, że otrzymaliśmy tak zaskakujący rezultat. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek 

- wyjaśniała w rozmowie z mediami dr Anna Pollack, jedna z autorek badania. 

Ale to nie wszystko. Zdaniem ekspertów kobiety, które zostały matkami starzeją się szybkiej nie tylko z powodu krótszego telomeru. Ma to związek także ze stresem związanym z wychowywaniem dzieckaBadacze twierdzą, że dodatkowe obowiązki, nerwy i obawy o dziecko przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia. Podkreślili jednak, że potrzeba dodatkowych badań, aby jednoznacznie to potwierdzić. 

Zobacz również: Tyle dzieci to maksimum. Sporo ryzykujesz, jeśli urodzisz więcej

Polecane wideo

„Chciałam zajść w ciążę, ale się rozmyśliłam”. Winne mają być te zdjęcia matek
„Chciałam zajść w ciążę, ale się rozmyśliłam”. Winne mają być te zdjęcia matek - zdjęcie 1
Komentarze (33)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 20:09
gorszej bzdury nie mogli wymyśleć
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 20:24
I tak wszyscy umrzemy więc jak będę mieć jedna zmarszczkę na dupie mniej to nie zwiastuje rewolucji
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 20:21
Tylko się nie possrajcie że szczęście że będziecie o rok młodsze jak nie rodziłyście gorszej bzdury nie słyszałam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 21:04
A mężatki O ile krócej żyją?????
odpowiedz
Goja (Ocena: 5) 09.06.2020 16:45
Moje znajome ze szkoły strasznie się postarzały po ciążach, aż miło popatrzeć :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie