Właśnie tyle kosztuje polskich rodziców wychowanie dziecka do 18. roku życia. Ta kwota poraża!

To jeszcze więcej niż rok temu.
Właśnie tyle kosztuje polskich rodziców wychowanie dziecka do 18. roku życia. Ta kwota poraża!
Fot. Unsplash
06.06.2020

Wiele par wstrzymuje się z decyzją o powiększeniu rodziny z jednego prostego powodu - chcą zapewnić dziecku wygodne życie i bezpieczną przyszłość, ale są zdania, że po prostu ich na to nie stać. Nie jest żadną tajemnicą, że wychowanie dziecka wiąże się z ogromnymi kosztami, począwszy od pampersów i kaszek w pierwszych dniach życia, aż po kursy przygotowujące do matury, kiedy dziecko wreszcie zaczyna wkraczać w dorosłość. 

Zobacz również: LIST: „500 zł to zdecydowanie za mało. Ja i moje dzieci czekamy na program Rodzina 1000+!”

Okazuje się, że wychowywanie dziecka aż do 18. roku życia kosztuje polskich rodziców prawdziwą fortunę. Z okazji Dnia Dziecka Centrum im. Adama Smitha co roku publikuje raport na temat tych wydatków i właśnie poznaliśmy jego kolejną odsłonę. Z raportu zatytułowanego “Koszty wychowania dzieci w Polsce” wynika, że jedno dziecko do 18. roku życia kosztuje rodziców aż 250 tys. zł. 

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce w 2020 roku?

raportu wynika, że dla 24 proc. badanych koszt wychowania jednego dziecka do 18. roku życia to ponad 250 tys. zł. 18 proc. badanych twierdzi natomiast, że koszty te kształtują się w wysokości od 201 do 250 tys. zł. Tym samym okazało się, że koszty wychowywania dziecka w Polsce wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku - dla rodziny z jednym dzieckiem kształtowały się w przedziale 190–210 tys. zł. 

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce w 2020 roku?

Fot. Unsplash.com

Wzrost kosztów wychowania dziecka wynika też z ogólnego wzrostu kosztów życia w naszym kraju. Między 2015 a 2018 rokiem wzrosły one o około 61 proc. 

- wyjaśniał w rozmowie z mediami Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha. 

Mimo tych ogromnych kosztów z raportu wynika, że większość, bo aż 86 proc. ankietowanych ponownie zdecydowałaby się na rodzicielstwo. 

Co sądzicie o takich wydatkach na dzieci? Jesteście zaskoczeni tymi liczbami czy wręcz przeciwnie? 

Zobacz również: LIST: „500+ starcza na coraz mniej. Wszystko drożeje, a dostajemy tyle samo”

Polecane wideo

Ma dość smukłych influencerek, które mówią o samoakceptacji. Pokazała wymowne zdjęcia
Ma dość smukłych influencerek, które mówią o samoakceptacji. Pokazała wymowne zdjęcia - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.06.2020 11:23
To wychodzi ok.40zł, wydane każdego dnia na dziecko. Czy to dużo, czy mało to każdy może ocenić indywidualnie. Ja uważam, że to nie jest jakaś duża kwota, ale wydaje mi się też, że da się normalnie wychować dziecko nawet za mniej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2020 06:53
No i wlasnie dlatego nie rozumiem tych co argumentuja posiadanie dzieci tym, ze kto sie nami zajmie na starosc itp. Ja nie chce miec dzieci, i wiele razy to slyszalam. A prawda jest taka, ze posiadanie dzieci nie gwarantuje, ze one sie nami zajma. Mozliwe nawet, ze beda niezaradne i to rodzice beda musieli sie nimi zajmowac cale zycie, a moze nie beda miec ochoty sie nami zajmowac. Takze czy nie bardziej pewne jest odlozenie tych pieniedzy na starosc dla siebie? Lub zainwestowanie ich jakos co to tez moze nam zapewnic wygodna starosc? Oczywiscie, ci co chca miec dzieci niech je maja, rozumiem ze czlowiek jest wazniejszy od pieniedzy. Ale niech ci wszyscy rodzice przestana tak namawiac bezdzietne osoby do rodzenia i niech przestana tak glupio argumentowac zalety posiadania dzieci.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 22:17
Wg niektórych Pań, które chcą wydebic alimenty utrzymanie dziecka kosztuje w przeliczeniu na 18 lat, sto tysięcy wiecej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 19:30
Między innymi dlatego mam jedno dziecko. Mam zamiar mu zapewnić jak najlepsze życie, byt, wykształcenie, bez rozpuszczania oczywiście. No i dać coś na start, a nie słowa otuchy albo figę z makiem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 15:42
A co w tym dziwnego ? Nic z powietrza się nie bierze, dziecko trzeba wykształcić, dać mu jeść, ubrać go i dostarczyć mu najpotrzebniejszych środków do życia. Zwierzę kosztuje, jak się go przygarnia pod swój dach a co dopiero dziecko. Jeszcze nie wiadomo, czy po 18 r.ż. pójdzie do pracy, bo większość w tym wieku się jeszcze uczy, dlatego trzeba być przygotowanym na utrzymywanie dziecka do 25r.ż.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie