9 skutecznych sposobów, aby zakończyć przyjaźń

Jak przeżyć ten niezręczny moment i przy okazji zrobić to z klasą?
9 skutecznych sposobów, aby zakończyć przyjaźń
fot. unsplash.com (Omid Armin & Abo Ngalonkulu)
20.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Znalezienie złotego środka, aby zakończyć znajomość z przyjacielem, może być tak samo trudne, jak rozstanie z partnerem. W końcu jednak przychodzi taki moment, że po dokonaniu bilansu zysków i strat, dochodzisz do wniosku, że ta relacja przynosi Ci więcej problemów i negatywnych emocji niż wsparcia i radości. Być może jest to toksyczny układ, w którym Twoja przyjaciółka myśli wyłącznie o sobie, może nie szanuje Twoich granic, które starasz się podkreślać, a może zwyczajnie ta przyjaźń już dawno się wypaliła, a Ty jesteś już w zupełnie innym miejscu swojego życia.

Zobacz również: Wystarczy sekunda, by ocenić nieznajomego na „tak” lub „nie”. Jak działa efekt aureoli?

Nieważne, jaki jest ten główny powód - jeżeli zdecydowałaś się postawić grubą kreskę pomiędzy Tobą a swoim znajomym, to znak, że ten ktoś musiał narazić Ci się wielokrotnie i zwyczajnie nie widzisz już w tym dalszego sensu. Nie jest to łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Musisz dowiedzieć się, jak skutecznie przez to przejść, przy okazji zachowując klasę. Oto przydatny w tej sytuacji poradnik.

Jak zakończyć przyjaźń?

Aby uczynić ten proces mniej bolesnym, powinnaś kierować się następującymi wskazówkami.

#1 Wyjaśnij, dlaczego

Nawet najbardziej toksyczna przyjaciółka zasługuje na informacje, dlaczego podjęłaś taką a nie inną decyzję. Być może ostrzegałaś już wcześniej, ale teraz powiedz wyraźnie, że stawiasz kreskę, że to przemyślany krok i nie ma odwrotu. Może być ciężko, jeśli nie należysz do osób asertywnych, dlatego poczytaj nieco o poszczególnych metodach asertywnej postawy. Jeżeli druga strona będzie czuła złość, zacznie płakać, obrazi się, uda, że to tylko żart (mechanizm wyparcia) - zaakceptuj to i pozwól jej przeżywać to na dowolny sposób. Ma pełne prawo do takich emocji. 

#2 Nie wracaj do kłótni

Zerwanie znajomości samo w sobie jest już wystarczająco stresujące. Nie musicie dodatkowo dokładać do tego konfliktów z przeszłości i wracać do kłótni. To już było i nie ma sensu o tym od nowa dyskutować. Każda przyjaźń ma jakieś cienie i blaski, wiadomo, takie jest życie. Pozytywne nastawienie pomoże Ci zapanować nad przykrymi słowami w stosunku do drugiej osoby, których później możesz żałować. Skupcie się na tym, co było dobre, co od siebie nawzajem wzięliście i rozstanie się w pokojowych stosunkach. Tak będzie Ci łatwiej, gdy wrócisz do tego myślami.

#3 Napisz list lub e-mail

Jeżeli spotkanie twarzą w twarz Cię przerasta, wybierz formę pisemną. W samotności emocje nie wezmą góry nad trzeźwym myśleniem i będziesz mogła dokładnie opisać to, co czujesz. Przy okazji druga strona nie przerwie Twojego monologu. Patrząc na napisane słowa, będziesz mogła je poprawić i nie popełnisz niezręcznej gafy. Nie korzystaj raczej z social mediów, żeby można było wrócić do tekstu. Może wersja dla mniej odważnych, ale za to jak z innej epoki. Może tak będzie lepiej?

#4 Przekaż inicjatywę

Gdy nie jesteś pewna co do uczuć drugiej strony i póki co nie stać Cię na tak radykalną decyzję, może warto byłoby pozostawić ostateczną decyzję przyjacielowi? To zmniejsza presję i zdejmuje ciężar z Twoich barków, a drugiej stronie daje możliwość reakcji i wypowiedzenia się. To nie musi być natychmiastowa rewolucja, możesz powiedzieć, jak się czujesz i obserwować proces. Wtedy będziesz miała 100% pewność.

Zobacz również: Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?

#5 Zablokuj kontakt

Czasami zdarza się tak, że musimy zakończyć jakąś znajomość, ponieważ ta osoba zaczęła nas źle traktować, albo staje się w stosunku do nas zbyt inwazyjna. Jeżeli zerwanie nie przebiega w pokojowych warunkach, a znajomy nie godzi się na dystans, będziesz niestety zmuszona zablokować wszelkie kontakty, aby uwolnić się od tego. Choć może być to niezręczne, zrób to dla siebie.

#6 Zróbcie sobie przerwę

Nawet jeśli jesteś pewna tej decyzji, nie znasz swojej reakcji na całkowite zerwanie. Aby zbadać gotowość, spróbujcie zacząć od małych przerw, żeby zobaczyć, jak się bez siebie czujecie. Czasem okazuje się, że taka rozłąka może udowodnić, jak bardzo wam na sobie zależy i od nowa będziecie chcieli walczyć o tę przyjaźń. Może też dać do zrozumienia, że tak jednak będzie lepiej i wtedy zdecydujesz się przekreślić to całkowicie.

#7 Załatw to po cichu

Nie rozpowiadaj o tym wydarzeniu wszystkim znajomym i nie obgaduj koleżanki za jej plecami, ponieważ może to obrócić się przeciwko Tobie. No i raczej nie jest to zachowanie z klasą. Poinformuj najbliższe osoby dopiero kiedy to się skończy. Nawet ona na to zasługuje.

#8 Zapytaj, jak się czuje

Nie potrafimy czytać w cudzych myślach, dlatego koniecznie zapytaj przyjaciela, jak on sam czuje się z tą sytuacją. Pamiętaj, że Waszą relację tworzyliście wspólnie, każdy równo w 50% i dobrze byłoby znać stanowisko tej połówki. Dowiedz się, czemu Wasze stosunki się zmieniły i daj szansę mu się wypowiedzieć czy nawet obronić. To lepsze niż wyrzucić od razu swoje argumenty. 

#9 Pielęgnuj najlepsze wspomnienie

To idealny czas, aby przeżyć jeszcze raz najlepsze momenty przed rozstaniem. Przypomnij sobie waszą ulubioną wspólną chwilę i pielęgnuj to wspomnienie, aby została Ci z tej znajomości jakaś pozytywna pamiątka. Oczywiście dotyczy to tych pokojowych rozstań (albo konieczności, gdy ktoś przeprowadza się lub wybrał inną ścieżkę w życiu niż Ty).

 

Przyjaźnie przychodzą i odchodzą, ale warto czasami zrobić w naszym życiu przestrzeń na coś nowego. W końcu rozwijamy się właśnie dzięki zmianom. Odważysz się?

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Źródło: allwomenstalk.com

Polecane wideo

Idealny apartament Kuby Wojewódzkiego. Robi wrażenie?
Idealny apartament Kuby Wojewódzkiego. Robi wrażenie? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 23.05.2020 19:32
Mam taką koleżankę, chociaż wcześniej uważałam ją za przyjaciółkę. Jest bardzo toksyczna, neguje wszystko co powiem, byleby się ze mną nie zgodzić. Chciałabym zerwać kontakt, ale znamy się już tak długo, że nie potrafię.
odpowiedz
madzix (Ocena: 5) 22.05.2020 14:43
Ehhh dobrze to znam. Moja znajoma postanowiła zerwać ze mną kontakt. Jednak jest takich tchórzem, że zamiast powiedzieć wprost:"Ej Magda, robisz to i to źle" to wolała po prostu nie odpisywać na wiadomości. Najpierw odpisywała z bardzo dużym opóźnieniem, potem prawie wcale. Ostatnio nawet składałam jej życzenia świąteczne. Odczytała i nic nie odpisała. I to boli. Bo gdy zrywa ze sobą para to raczej nie wypada się rozstać ot tak ucinając kontakt. A mi tak koleżanka zrobiła. Nawet nie wiedziałam, co było źle, bo może coś złego robiłam a o tym nie wiedziałam? Niby nie warto się przejmować takimi ludźmi i trzeba ich olać, ale no jak kogoś lubiliśmy to ciężko się z tym pogodzić
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2020 16:03
Jeżeli masz do czynienia z narcyzem albo toksykiem, to żaden sposób cię nie uratuje przed zmieszaniem z błotem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2020 13:40
Być może jestem niedoświadczona życiowo, ale nigdy nie spotkałam się z taką "przyjaźnią", którą trzeba jakoś zrywać. Przecież wchodząc z kimś w relacje przyjacielską nie składa się jakichś deklaracji, to dzieje się samo, i samo też się kończy w przypadku pogorszenia relacji. Jeśli relacja jest na tyle zła, że już się nie chce z kimś "przyjaźnić" to znaczy, że ta przyjaźń już nie istnieje od jakiegoś czasu, albo w ogóle nigdy nie istniała.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie