Dzień Mamy bez mamy. Jak obchodzić to święto, kiedy doświadczasz straty?

I czy w ogóle wypada?
Dzień Mamy bez mamy. Jak obchodzić to święto, kiedy doświadczasz straty?
fot. unsplash.com (Priscilla Du Preez, Artem Maltsev)
18.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Dzień Matki. Tak wyjątkowy i trudny, dla tych, którzy ją stracili. Wiele osób obawia się, że tego dnia sobie nie poradzi. Social media zasypią urocze zdjęcia rodzinne córek z matkami, które dziękują im za wszystko, dają kwiaty i delektują się domowym obiadem. Od takiego obrazu może ścisnąć się żołądek i gardło, ponieważ masz ochotę krzyczeć z rozpaczy.

Twojej mamy już z Tobą nie ma. Od niedawna, a może stało się to już dawno temu, to nieważne. Żałoba nie ma terminu ważności. Nasza miłość nigdy nie wygasa. To była najważniejsza osoba w naszym życiu i kropka. Nie da się "wyleczyć" poczucia straty. Można co najwyżej nauczyć się z nim żyć. Czy w ogóle wypada obchodzić ten dzień?

Zobacz również: Nie tylko płacz i leżenie w łóżku. Jak wygląda uśmiechnięta depresja?

Dzień Matki, ale bez mamy...

Bywają dni, kiedy wszystko jest w porządku. Pracujemy, spotykamy się ze znajomymi, oddajemy się naszej pasji. Ale czasami zdarzy się mała, niepozorna rzecz, jak np. pytanie współpracownika: To czym zajmują się Twoi rodzice? I masz ochotę się rozpłakać. 

Wspomnienia i żal przychodzą do nas w najbardziej niespodziewanych momentach, podczas codziennych czynności, tak nagle, nawet nie jesteśmy w stanie przygotować się na to psychicznie. Nie wspominając o wyborze sukni ślubnej czy urodzinach, które oznaczałyby kolejny rok razem.

Reklamy bombonierek, bukietów czy zabiegów SPA na Dzień Mamy wcale tego nie ułatwiają. Robi nam się zwyczajnie po ludzku przykro. Owszem, można kupić prezent, ale to nie zastąpi uśmiechu, spojrzenia, dotyku i radości mamy... Zanim pojawiła się era Instagrama, tego dnia można było po prostu zamknąć drzwi i okna przed światem, a teraz?

Choć inni mogą okazywać nam swoje współczucie, to i tak później wrócą do siebie do domu, przywitają się z ukochaną mamą, a my... No właśnie. Czy istnieje sposób na to, aby przeżyć ten dzień bez uczucia ciągłego bólu i cierpienia?

Żałoba bez daty ważności

Osobom, które nie doświadczyły takiej tragedii, może się wydawać, że żałoba to tylko smutek i przeżywanie w ciszy pięknych wspomnień, które już nie wrócą. Tymczasem to złożony z kilku etapów proces, który każdy przechodzi zupełnie indywidualnie i w różnym czasie.

Jesteś zła, wściekła, masz ogromny żal, poczucie niesprawiedliwości, czujesz zazdrość, patrząc na szczęśliwe koleżanki? To krzycz! Zdarza się, że ktoś powie: Spokojnie, przecież to wydarzyło się już miesiąc/rok/5 lat temu... Nie miej mu tego za złe. On nie rozumie tego, co przeżywasz, bo nigdy nie był w takiej sytuacji.

łzy

Jak obchodzić Dzień Mamy, gdy doświadczasz straty?

Najważniejsze, co możesz zrobić, to wsłuchać się w siebie, swoje emocje i potrzeby. Świadomość tego, co dzieje się w Twoim wnętrzu to już bardzo wiele. Chcesz tego dnia pobyć na cmentarzu i porozmawiać z mamą? Proszę bardzo. Jeżeli wolisz słuchać smutnej muzyki, jeżdżąc na rolkach, to też masz do tego absolutne prawo. Możesz też poszukać w sobie alternatywnych sposób na to, aby docenić to, co nadal masz tu i teraz.

Postanowiłam, że zacznę dzielić się sentymentalnymi zdjęciami kobiet, które miałam w swoim życiu i które mnie wspierają. Była to moja siostra, osiem lat starsza ode mnie, która przez większość weekendów jeździła cztery godziny ze szkoły do domu, aby być ze mną na recitalach tanecznych. Byli to moi przyjaciele, dalsza rodzina, kuzynki. Dobrze było dzielić się wszystkim, co te kobiety dla mnie zrobiły, i rzucić światło na mniej tradycyjne relacje

- wyznaje redaktorka Hayley Mason na łamach Hello Giggles.

Choć przyznaje, że tego dnia chciało jej się wyznać całemu światu, że wszystko jest do bani, a jej mama też była wspaniała, tylko po prostu już jej tutaj nie ma. Jeśli chcesz podtrzymać pozytywną pamięć o tej najważniejszej osobie, to wszystko w Twoich rękach.

Co możesz zrobić tego dnia, jeżeli masz na to odpowiedni nastrój i ochotę?

  • Obejrzyj stare albumy ze zdjęciami i powspominaj dobre czasy i relację, jaka Was łączyła. Jeśli jakieś zdjęcie szczególnie Ci się spodoba lub rozbawi, możesz opublikować je i pokazać swoim znajomym tego dnia.

  • Posadź jej ulubione kwiaty. Nie tylko na cmentarzu, ale u siebie w domu, na parapecie czy balkonie. Dasz w ten sposób znać, że nadal o niej pamiętasz i jest dla Ciebie ważna.

  • Napisz list. Wylej na papier wszystkie swoje emocje, żale, wspomnienia, tęsknoty... Tak jakbyś rozmawiała z mamą. Albo opowiedz zwyczajnie co u Ciebie słychać. Włóż go do koperty lub do pamiętnika.

  • Wybierz się na cmentarz i kup świeże kwiaty. Później zapal świeczkę w intencji i pomódl się w środku na swój sposób. Możesz zrobić to samotnie, aby skupić się w ciszy. Tylko Ty i mama.

  • Odwiedź inną mamę. Hej, mimo, że to Twój osobisty koniec świata, to wokół Ciebie nadal są dobrzy ludzie. Złóż wizytę mamie partnera, siostrze, która niedawno została mamą, albo cioci.

Dni świąteczne mogą być doświadczane przez każdego na własny sposób. Jedni będą chcieli uczcić pamięć mamy, skontaktować się ze swoimi intensywnymi emocjami, inni zamkną się w sobie i nie będą mieli zamiaru wychodzić z domu. Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, zrób to w zgodzie ze sobą.

kobieta w górach

Zobacz również: Po czym poznać, że chłopcu brakuje ojca?

Źródło: hellogiggles.com, naglesami.org.pl

Polecane wideo

Te gwiazdy urodzą w czasie pandemii. Jesteśmy świadkami prawdziwego baby boom w show-biznesie!
Te gwiazdy urodzą w czasie pandemii. Jesteśmy świadkami prawdziwego baby boom w show-biznesie! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
M. (Ocena: 5) 26.05.2020 16:45
<3 <3 <3
odpowiedz

Polecane dla Ciebie