To właśnie o tej godzinie rodzi się najwięcej dzieci. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Wszystko zależy od typu porodu!
To właśnie o tej godzinie rodzi się najwięcej dzieci. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen
Fot. iStock
18.04.2020

Ostatnie tygodnie i dni przed datą porodu potrafią być niezwykle stresujące dla przyszłych rodziców. Zdaniem lekarzy poród na dobrą sprawę może rozpocząć się już na dwa tygodnie przed wyznaczoną datą, warto więc być w najwyższej gotowości. Równie dobrze dziecko może jednak przyjść na świat także dwa tygodnie później. Można więc powiedzieć, że należy kierować się zasadą “oczekuj nieoczekiwanego”. 

Zobacz również: Przymusowa kwarantanna zbliża nas do siebie. Czy za 9 miesięcy czeka nas baby boom?

Patrząc na statystyki można jednak do pewnego stopnia przewidzieć, kiedy dziecko przyjdzie na świat, a nawet o jakiej porze dnia czy też nocy to nastąpi. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of London, którzy postanowili sprawdzić, w jakich godzinach rodzi się najwięcej dzieci. Aby to ustalić eksperci przenalizowali dane z ponad 5 milionów porodów, które miały miejsce w Anglii w latach 2005-2014. Okazuje się, że zdecydowana większość noworodków, bo aż 71, 5 proc. przychodzi na świat w weekendy, święta, albo w tygodniu, za to w godzinach między 17:00 a 8:59 rano. To chyba tylko po to, aby dostarczyć rodzicom dodatkowej rozrywki. Dla porównania pozostałe 28,5 proc. dzieci rodzi się w godzinach 9:00 – 17:00. 

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że godzina porodu ma też ścisły związek z jego typem. Jeśli chodzi o porody spontaniczne, które stanowiły nieco ponad połowę wszystkich badanych przypadków, większość miała miejsce między 1:00 w nocy a 6:59 ranoSzczyt narodzin przypadał na godzinę 4:00 nad ranem. Jeśli poród był wywoływany (to 1/5 analizowanych sytuacji), dzieci przychodziły na świat przeważnie między północą we wtorek a sobotą, a także tuż przed dniami wolnymi od pracy. Jeszcze inaczej było w przypadku cesarskich cięć na życzenie, które stanowiły 9,2 proc. wszystkich badanych porodów. W takiej sytuacji dzieci rodziły się przeważnie między godziną 9:00 a 10:59.  

O której godzinie rodzi się najwięcej dzieci?

Fot. iStock

O której godzinie rodzi się najwięcej dzieci?

Dlaczego jednak większość dzieci “postanawia” przyjść na świat w nocy lub nad ranem? Naukowcy są zdania, że udało im się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Peter Martin, główny autor badania sugeruje, że wynika to z instynktu przetrwania. 

To może być częścią naszego ewolucyjnego dziedzictwa. Nasi przodkowie żyli w grupach, które były aktywne i rozproszone w ciągu dnia, a w nocy zbierali się, aby wspólnie odpocząć. Poród w nocy zapewne prawdopodobnie zapewniał zatem matce i noworodkowi pewną ochronę 

- wyjaśniał ekspert w rozmowie z mediami. Badaczom udało się ustalić także, w jakie dni na świat przychodzi najmniej dzieci. Okazuje się, że jest to dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, oraz dzień później. Niestety ten fakt wciąż pozostaje niewyjaśnioną zagadką. 

Zobacz również: Dzisiaj urodzi się najwięcej dzieci w całym roku! Ma to związek z datą sprzed 9 miesięcy

Polecane wideo

Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział
Tak naprawdę wygląda pierwsza doba po porodzie. Wreszcie ktoś to powiedział - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.04.2020 15:13
Ja się urodziłam naturalnie równo o północy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.04.2020 13:22
ja urodzilam syna o 17.38. przed 7 rano odeszly mi wody, oksy dostalam kolo 13, bo nie mialam rozwarcia ani skurczy. w sumie to nawet nie wiem czy ten porod mozna nazwac spontanicznym czy indukowanym. jakis taki pol na pol :D. moze ktos sie na tym zna to mi napisze do ktorej grupy porodow sie moj zaliczal
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.04.2020 12:43
Ja urodziłam naturalnie bez oksytocyny i innych środków o 15 także chyba jestem nietypowa :-)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.04.2020 02:09
Ja urodziłam się o 22.Moja mama w ten sam dzień była w pracy.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie