„Co mogłoby skłonić cię do współżycia?” - to pytanie pojawiło się w szkolnej ankiecie dla... 10-latków

Rodzice dzieci nie kryją oburzenia w tej sprawie.
„Co mogłoby skłonić cię do współżycia?” - to pytanie pojawiło się w szkolnej ankiecie dla... 10-latków
Fot. iStock
24.09.2019

Edukacja seksualna w Polsce już od wielu lat jest tematem niekończących się sporów i kontrowersji w debacie publicznej. Środowiska konserwatywne są zdania, że dzieci nie powinny uczyć się o współżyciu i antykoncepcji, ponieważ grozi to ich demoralizacją. Z kolei zdaniem ugrupowań o liberalnych poglądach edukacja seksualna powinna być wprowadzana do szkół już w najmłodszych klasach, oczywiście z odpowiednim dopasowaniem treści nauczania do wieku dzieci. 

Zobacz również: Organizacja pro-life oskarża liceum o “seksdemoralizację” - bo na zajęciach “głoszono, że prezerwatywy zapobiegają chorobom wenerycznym”

Do tej pory nie udało się wypracować kompromisu w tej kwestii, co w praktyce wygląda tak, że w temacie edukacji seksualnej w wielu szkołach panuje tzw. wolna amerykanka. Nie brakuje też kuriozalnych sytuacji, takich jak w jednej ze szkół podstawowych w Szczytnie. Uczniowie tej placówki wzięli udział w ankiecie, w ramach której odpowiadali m.in. na takie pytania, jak: 

  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawieniu seksu? 
  • Jak myślisz, ilu twoich rówieśników ma pierwszy stosunek za sobą? 
  • Co mogłoby cię skłonić do współżycia?  
  • Jaki wiek jest odpowiedni, aby rozpocząć współżycie seksualne? 

Jak donosi “Tygodnik Szczytno”, przeprowadzenie ankiety zostało zlecone przez miejscowy Urząd Miasta. Badanie miało zdiagnozować problemy społeczne w szkołach i było przeznaczone dla uczniów z klas 4-tych i wyższych. Dzieci uczęszczające do 4-tej klasy szkoły podstawowej mają na ogół 10, czasami 9 lat 

Katarzyna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w rozmowie z "Tygodnikiem Szczytno" opowiedziała, że gdy jedna z jej nauczycielek zapoznała się z treścią ankiety, od razu zwróciła się do niej w tej sprawie. Zaniepokojona dyrektorka skontaktowała się z władzami innych miejscowych szkół. Jedna z placówek odmówiła przeprowadzenia ankiety wśród swoich uczniów i zgłosiła sprawę do Urzędu Miejskiego. Sprawa wywołała kontrowersje także wśród rodziców dzieci, które zdążyły wziąć udział w badaniu. 

Gdy mój syn wrócił do domu i mi o tym opowiedział, nie wierzyłam w to, co słyszę. Jak można pytać 11-latka, czego boi się przy uprawianiu seksu, czy co skłoniłoby go, aby odbył stosunek. Obrzydliwe i skandaliczne. Nie wiem, kto za to odpowiada, czy szkoła, czy jakiś urzędnik, ale nie zostawię tego tak  

- mówiła w rozmowie z "Tygodnikiem Szczytno" mama chłopca z klasy 6-tej.  

Póki co kontrowersyjna ankieta została wstrzymana. Myślicie, że jej treść była odpowiednia dla 9-letnich dzieci? 

Zobacz również: „Czy robiłem coś bezwstydnego?” Rachunek sumienia dla dzieci pierwszokomunijnych szokuje pytaniami

Polecane wideo

Metamorfozy uczestników „Top Model”. Jedna z dziewczyn była BARDZO niezadowolona
Metamorfozy uczestników „Top Model”. Jedna z dziewczyn była BARDZO niezadowolona - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.09.2019 19:27
Jakim trzeba być zj/ebem żeby 9-10 latkom zadawać takie pytania ? Ale cóż, doganiajmy zachód, niech dzieci mają dzieci, co w tym złego... Chooj z tym że 13 latki już zostają matkami, a opieka nad bękartem przypada dziadkom lub co gorsza domom dziecka.MASAKRA.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2019 10:46
Nie rozumiem tego oburzenia. Dzisiejsze dzieci to nie to samo co 20 lat temu albo nawet 10. Teraz taka 14 latka wygląda jak 20 letnia lampucera z krzywym makijażem. Dostępne media i wzorce tez maja ogromny wpływ na młodzież, więc chcą być na siłe dorośli.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.09.2019 19:48
U mnie w podstawówce rówieśnicy często gadali, o seksie. A podstawówkę skończyłam 8 lat temu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.09.2019 18:50
Życie to nie je bajka. Niech się skurwys.yny uczą bo to jeszcze nie wszystko.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie