Kalendarz przyszłej mamy. Zobacz, jak zaplanować ciążę i przygotować się do porodu!

Oto kilka przydatnych wskazówek.
Kalendarz przyszłej mamy. Zobacz, jak zaplanować ciążę i przygotować się do porodu!
fot. materiały prasowe
02.06.2019

Nie ma większego cudu, niż narodziny dziecka. Dla każdej przyszłej mamy czas starań o maluszka wiąże się z innymi odczuciami i przeżyciami. Jak, wykorzystując sposoby, takie jak kalendarz owulacyjny czy kalkulator porodu, zaplanować ciążę oraz przygotować się na przyjście maluszka na świat? Sprawdź!

Płodność mężczyzny i kobiety odnosi się do tego samego zagadnienia – poczęcia istoty ludzkiej – i uzależniona jest od bardzo podobnych czynników. U mężczyzny oznacza prawidłowy przebieg wytwarzania plemników i drożność dróg wprowadzających nasienie. U kobiety natomiast sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – o jej płodności mówimy wówczas, gdy jest ona zdolna nie tylko do zajścia w ciążę, ale i donoszenia płodu do momentu, kiedy noworodek będzie gotowy przyjść na świat. W obu przypadkach dla zachowania płodności pary istotna jest również zdolność do podjęcia samego współżycia płciowego. Jak więc można poprawić płodność i zwiększyć szansę na poczęcie nowego życia?

Poznaj naturalne metody planowania ciąży

Dobra znajomość własnego organizmu może znacznie ułatwić wybór najlepszego momentu na poczęcie dziecka. Starające się o nie kobiety powinny więc zwrócić szczególną uwagę na cykl miesiączkowy. Jeśli jest on regularny i trwa 28 dni, owulacji można spodziewać się na ogół pomiędzy jego 11. a 16. dniem. Wsparciem w planowaniu rodziny mogą okazać się naturalne metody. Jedną z najbardziej znanych jest metoda Billingsów. W najprostszym ujęciu polega ona na codziennym monitorowaniu śluzu szyjkowego, który zmienia się w czasie cyklu. Ten, który wskazuje na moment płodności, jest przejrzysty, szklisty, śliski i elastyczny, dzięki czemu stwarza warunki, które sprzyjają drodze plemników do komórki jajowej. Niektóre z kobiet porównują jego konsystencję do białka kurzego jaja. Towarzyszące wówczas kobietom uczucie wilgotności stanowi kolejny objaw okresu okołoowulacyjnego. Właśnie w tym czasie przyszli rodzice powinni zwiększyć częstotliwość współżycia.

W wyznaczeniu momentu owulacji może przyjść z pomocą także metoda termiczna. Zakłada ona dokonywanie przez kobietę regularnych pomiarów temperatury ciała (np. w pochwie) i ich dokładne notowanie. Codziennie zapisywane wyniki stworzą krzywą termiczną. Dlaczego może okazać się pomocna podczas starań o dziecko? Dzieje się tak dlatego, ponieważ w okresie okołoowulacyjnym temperatura ciała wzrasta. Odpowiada za to progesteron – hormon, którego zadaniem jest także umożliwienie zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy. Jednak, aby zauważyć tę zmianę, konieczna jest obserwacja i notowanie temperatury przez cały cykl – od jego pierwszego dnia, czyli od momentu pojawienia się miesiączki. Dobrym pomysłem jest połączenie tej metody z metodą Billingsów, czyli obserwacją śluzu szyjkowego. Wymaga to nieco wprawy oraz systematyczności, ale po pewnym czasie stosowania może okazać się skuteczną metodą, dzięki której możliwe będzie wyznaczenie dni płodnych.

Kalendarz owulacyjny w planowaniu poczęcia

Kolejnym sposobem, który może okazać się pomocny dla pary planującej założenie rodziny, jest kalendarz owulacyjny. W przypadku jego zastosowania sprawa może okazać się o wiele prostsza, niż podczas posługiwania się innymi metodami naturalnymi. To prosty sposób, który w ciągu kilku chwil pomoże ci określić prognozowany moment wystąpienia dni płodnych oraz owulacji w danym cyklu miesiączkowym. Jakich danych w tym celu potrzebuje? Najmniej skomplikowany kalendarz owulacyjny jest w stanie wyznaczyć dni płodne oraz moment owulacji już na podstawie podania daty ostatniej miesiączki oraz określenia długości samego cyklu.

Starając się określić dni płodne pamiętaj, że istnieje wiele czynników mających wpływ na zmiany cyklu. Jednym z nich jest stres. Powodować je może również przeziębienie lub choroba, przyjmowane leki lub duży wysiłek fizyczny. Paradoksalnie niewiele rzeczy tak obniża szansę na zajście w ciążę, jak obsesyjna myśl o poczęciu – nadmierna presja może być nie tylko przeszkodą w zapłodnieniu, ale także odebrać partnerom radość ze współżycia. Sprzymierzeńcem w planowaniu rodziny jest natomiast ruch oraz zdrowa dieta. Na płodność ujemnie wpływa palenie papierosów, spożywanie kawy i nadmierne picie alkoholu oraz nieprawidłowa (zarówno za niska, jak i zbyt wysoka) masa ciała któregokolwiek z przyszłych rodziców.

Wykorzystaj kalkulator porodu, aby się do niego przygotować!

Od momentu, gdy test wykaże upragnione dwie kreski, a ginekolog potwierdzi ciążę, można zacząć planowanie narodzin dziecka. Dobrze jest jak najwcześniej wybrać zaufanego lekarza, który będzie prowadził ciążę oraz zastanowić się, w którym szpitalu powinien odbyć się poród. W tym celu warto zasięgnąć opinii innych mam mających doświadczenia z konkretnym oddziałem. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Obecnie takie placówki mieszczą się praktycznie w każdym większym mieście, a wiedza pozyskana podczas zajęć pozwoli młodej mamie lepiej przygotować się do porodu.

Aby określić moment, w którym nastąpi rozwiązanie, warto skorzystać z jednego z powstałych z myślą o przyszłych mamach sposobów. Jak kalendarz owulacyjny pomagał wyznaczyć termin jajeczkowania, tak w wyznaczaniu przybliżonej daty narodzin dziecka pomóc może kalkulator porodu. W najprostszym jego wariancie wystarczy wprowadzenie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Z tego narzędzia można skorzystać już na wczesnym etapie ciąży, a samą datę podaną przez kalkulator porodu potwierdzić późniejszym badaniem ultrasonograficznym.

Warto poświęcić czas na spisanie szczegółowego planu porodu, w którym przyszła matka określi swoje oczekiwania dotyczące warunków, jakich oczekuje od szpitala (mowa tu np. o jednoosobowej sali, obecności osoby towarzyszącej, możliwości wykonywania zdjęć itd.) oraz zaznaczy, na jakie procedury medyczne wyraża zgodę. W planie należy umieścić również informacje o oczekiwanym standardzie opieki poporodowej – dotyczącej zarówno matki, jak i dziecka. Niezbędne jest również skompletowanie z odpowiednim wyprzedzeniem szpitalnej wyprawki.

Ciąża i poród stanowią wyjątkowe przeżycie w życiu kobiety. Jednak, aby tak mogło się stać, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie przyszłych rodziców do nowej roli. Kalendarz dni płodnych, kalkulator porodu i dobre poznanie własnego organizmu mogą stać się ważnymi elementami w tym procesie!

 

kalendarz owulacyjny: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalendarz-owulacyjny-kalkulator-dni-plodnych-i-owulacji

kalkulator porodu: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalkulator-daty-porodu

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Poppi (Ocena: 5) 25.01.2020 16:53
Mnie lekarz polecił bym śledziła dni płodne i w czasie owulacji bym aplikowała żel prefert vaginal on miał zwiększyć szansę zapłodnienia no i po kilku cyklach udało się
odpowiedz

Polecane dla Ciebie