Zbliża się termin porodu? Czas na wybór położnej środowiskowej

Podpowiadamy, jak znaleźć tę odpowiednią.
Zbliża się termin porodu? Czas na wybór położnej środowiskowej
fot. Ryan Franco / Unsplash
16.07.2019

Każda kobieta spodziewająca się dziecka objęta jest podstawową opieką zdrowotną, dzięki czemu zyskuje dostęp nie tylko do wizyt w gabinecie ginekologicznym. Przysługuje jej również położna środowiskowa. Sprawdź, jak i kiedy ją wybrać.

Położna środowiskowa jest osobą, która sprawuje pielęgnacyjną opiekę położniczą nad kobietami oraz noworodkami do 2. miesiąca życia. Gwarantowane świadczenia obejmują m.in. wizytę patronażową.

Opieka położnej środowiskowej po porodzie – zakres świadczeń

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej każdej kobiecie po porodzie przysługuje aż 6 wizyt położnej środowiskowej. Zakres świadczeń jest dość rozległy i obejmuje m.in.:

  • doradztwo w kontekście karmienia piersią i laktacji,
  • edukację dotyczącą szczepień ochronnych,
  • porady związane z okresem połogu.

Ponadto podczas wizyty położna środowiskowa ocenia rozwój fizyczny dziecka w takich aspektach jak np. adaptacja do środowiska zewnętrznego, stan skóry, stan błony śluzowej nosa, stan kikuta pępowiny, wypróżnienia (liczba mokrych pieluszek, częstotliwość i wygląd kupki). Obserwuje także rozwój psychoruchowy, funkcjonowanie narządów zmysłów. W trakcie wizyty oceniana jest również relacja rodziny z noworodkiem.

Wybór położnej środowiskowej – o czym pamiętać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobieta ma prawo wyboru konkretnej położnej środowiskowej. Większość kobiet nie ma jednak świadomości o takiej możliwości, w efekcie czego wizyty patronażowej dokonuje osoba pracująca w danej placówce medycznej. Warto więc skorzystać z takiej opcji.

Wybór położnej środowiskowej

Pierwszy krok to wybór konkretnej położnej środowiskowej. Opinie o osobach znajdziesz w serwisach opiniotwórczych. Możesz też skorzystać z rekomendacji znajomych. To ważny etap, ponieważ pozwoli ci znaleźć taką położną, która będzie służyć pomocą na poziomie, jakiego oczekujesz.

Złożenie deklaracji wyboru

Jeżeli już wiesz, która położna środowiskowa ma objąć opiekę nad tobą i noworodkiem, czas to zgłosić. W tym celu musisz udać się do placówki medycznej, w której dana położna pracuje. Następnie wypełniasz deklarację ­– już na miejscu lub dostarczasz wcześniej wypełniony formularz (do pobrania ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia). Wraz z deklaracją wyboru położnej środowiskowej należy złożyć deklarację o wyborze lekarza rodzinnego.

Warto pamiętać, że każdy ma prawo do zmiany lekarza i położnej aż trzykrotnie w ciągu roku. Każda kolejna zmiana w tym samym roku kalendarzowym jest płatna – wynosi 80 zł.

Położna środowiskowa nie tylko po porodzie

Większość kobiet ma świadomość, że położna środowiskowa realizuje opiekę tuż po porodzie. Nie wszystkie panie wiedzą jednak, że prawo do tego rodzaju świadczeń przysługuje jeszcze w momencie oczekiwania na dziecko.

Jeżeli kalkulator ciąży wskazuje na 21. tydzień lub późniejsze okresy, możesz skorzystać bezpłatnej opieki położnej środowiskowej. Na tym etapie opieka obejmuje przede wszystkim spotkania edukacyjne, które służą przekazaniu wiedzy dotyczącej głównie porodu oraz opieki nad noworodkiem.

Częstotliwość spotkań edukacyjnych zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań ciężarnej. Przyjmuje się jednak, że:

  • między 21. a 31. tygodniem ciąży spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu,
  • po 32. tygodniu ciąży wizyty realizowane są 2 razy w tygodniu.

Chcąc skorzystać z opieki położnej środowiskowej jeszcze w okresie oczekiwania na dziecko, należy złożyć deklarację wyboru położnej w przychodni realizującej świadczenia w ramach NFZ. Sposób postępowania jest identyczny, jak w przypadku wyboru położnej środowiskowej na wizyty patronażowe po porodzie.

Dlaczego warto wybrać położną środowiskową?

Wybór konkretnej położnej środowiskowej nie jest koniecznością. Warto jednak skorzystać z takiej opcji z kilku powodów.

Przede wszystkim zyskujesz pewność, że zostaniesz objęta profesjonalną opieką. Nie będziesz musiała się obawiać, że zajmie się tobą przypadkowa położna przydzielona losowo przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To ważne, jeśli masz wiele pytań i wątpliwości, które chcesz jak najszybciej rozwiać.

Procedura wyboru konkretnej położnej nie jest skomplikowana i nie zajmuje wiele czasu. Warto więc poświęcić chwilę, by zyskać dostęp do opieki położnej, która cieszy się dobrymi rekomendacjami i wykonuje swój zawód z powołania.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie