Ile kosztuje wyprawienie komunii w domu, a ile w lokalu?

Sprawdzamy, ile trzeba wydać na zorganizowanie komunii w domu, a ile w restauracji.
Ile kosztuje wyprawienie komunii w domu, a ile w lokalu?
fot. materiały prasowe
06.05.2019

Maj to miesiąc, w którym najczęściej odbywają się komunie. Taka uroczystość to stresujące, ale wyczekiwane przez dzieci wydarzenie. Dla rodziców to jednak również duże obciążenie finansowe. Sprawdzamy, ile trzeba wydać na zorganizowanie komunii w domu, a ile w restauracji.

Według badania agencji Smartscope w 2019 roku Polacy zamierzają przeznaczyć na prezent komunijny średnio 660 zł. Wśród najpopularniejszych podarunków komunijnych są pamiątki religijne – chce je dać 27% ankietowanych przez Smartscope, rower chce kupić w prezencie 23% badanych, a 13% respondentów rozważa zakup tabletu lub zegarka. Co czwarty gość na przyjęciu komunijnym zamierza w prezencie wręczyć gotówkę, natomiast 7% Polaków chce podarować hulajnogę lub deskorolkę. Wszystkie te prezenty to oczywiście koszty. 94% ankietowanych przez Smartscope zamierza sfinansować te wydatki komunijne z własnych środków, a 5% na ten cel musi wziąć pożyczkę. Najczęściej jednak większym kosztem jest nie prezent, ale zorganizowanie przyjęcia komunijnego, co spada na barki rodziców.

„Łatwo zauważyć, że w ostatnich latach w Polsce dominują komunie bardzo wystawne. Niekiedy przypominają one wręcz małe przyjęcie weselne. Nie powinno zatem dziwić, że Polacy co roku wydają łącznie około 4 mld zł na wyprawienie komunii, a jej średni koszt to około 3,6 tys. zł" – zauważa ekspert marki hapipożyczki. „Koszty w dużej mierze zależą od tego, gdzie organizowane jest przyjęcie komunijne i na ile osób. Najtańsza opcja to obiad w domu dla najbliższej rodziny. Znacznie więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć, gdy planujemy uroczystość na kilkadziesiąt osób w restauracji. Wtedy dużym wsparciem może okazać się pożyczka na raty zaciągnięta szybko na rynku pozabankowym" – dodaje przedstawiciel hapipożyczki.

Przyjcie komunijne w lokalu

Przyjęcie komunijne to jedna z większych uroczystości rodzinnych. Organizując ją w restauracji na przykład na 25 osób, musimy przeznaczyć na komunię około 3,5 tys. zł. Badanie Briefly pokazuje, że najwięcej gości na przyjęcie komunijne zapraszają mieszkańcy województwa łódzkiego (27 osób), a najmniej – małopolskiego i podlaskiego (21 osób).

Całkowity koszt komunii zorganizowanej w lokalu zależy przede wszystkim od liczby zaproszonych gości, ponieważ restauratorzy najczęściej podają cenę za osobę. W skali kraju średni koszt przyjęcia wynosi 123 zł za osobę. Jednak w poszczególnych województwach ceny się różnią. Najwyższe wydatki czekają mieszkańców województwa mazowieckiego – 151 zł za osobę, a w samej Warszawie – nawet 160 zł za osobę. Nieco mniej na przyjęcie komunijne wydadzą rodzice na Śląsku (147 zł za osobę) i w Małopolsce (141 zł za osobę). Najniższe koszty poniosą mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego (102 zł za osobę), lubuskiego i zachodniopomorskiego (103 zł za osobę).

Całkowity koszt uroczystości komunijnej w restauracji zależy jednak nie tylko od liczby gości, ale również od rodzaju i liczby dań. Do tego cenę przyjęcia mogą podnieść także dodatkowe atrakcje, np. animatorzy dla dzieci itp. Za obiad z napojami dla 20 osób zapłacimy około 2,5 tys. zł, za tort – 150 zł, za animatora zabaw dla najmłodszych – 150 zł, a za fotografa – 500 zł. Jeśli w lokalu zmówimy wino, do rachunku za komunię trzeba będzie doliczyć około 200 zł.

Komunia w domu

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego w domu, pomimo tego, że zwykle jest tańsze niż w restauracji, to jednak jest również bardziej wymagającym przedsięwzięciem. Wszystkie sprawy jak zakupy, ustalanie menu, przygotowywanie potraw i stołu komunijnego spada na rodziców. Czy rzeczywiście warto ponosić ten trud i zrezygnować z wynajęcia sali w lokalu?

Koszt organizacji uroczystości w domu zależy od tego, ile osób zaprosimy, a także od tego, ile dań zostanie podanych. Pod tym względem nie ma żadnej różnicy w porównaniu do komunii w restauracji. Jednak różnicę widać, gdy porówna się koszt za jednego gościa. W restauracji było to około 123 zł za osobę, podczas gdy w domu – od 40 do 70 zł za osobę. Gdy zdecydujemy się na pomoc kucharki, do kosztów musimy doliczyć 400-700 zł. Ponadto trzeba dodać wydatki związane z tortem oraz napojami. Przyjęcie komunijne w domu na 15 osób to wydatek od 1,2 tys. do 1,6 tys. zł.

Przy okazji warto wspomnieć, że rodzice muszą zaplanować komunijne wydatki nie tylko związane z przyjęciem czy prezentami, ale także z ubraniem dla dziecka. Alba to koszt od 200 do 350 zł. Do tego jeszcze dochodzą buty (od 50 do 150 zł), a w przypadku dziewczynki – wianek, torebka i rękawiczki - to wydatek od 80 do 150 zł. Chłopiec potrzebuje jeszcze koszuli i spodni - koszt od 40 do 80 zł. Nie można także zapomnieć o składce na uroczystości odbywające się w kościele (np. przystrojenie świątyni kwiatami) – to koszt od 100 do 150 zł w zależności od parafii.

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się organizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji. To bardzo wygodne, chociaż droższe rozwiązanie niż wyprawienie komunii w domu. Jednak decydując się na restaurację, należy pamiętać o zarezerwowaniu lokalu z dużym wyprzedzeniem ze względu na wielu chętnych. Natomiast organizując uroczystość komunijną w domu, musimy pamiętać, aby precyzyjnie zaplanować wszystkie przygotowania.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Beata (Ocena: 5) 19.03.2020 20:12
Wiadomo, że więcej zapłacimy za organizację uroczystości w lokalu, ale z kolei mamy spokój z organizacją, podczas komunii jesteśmy gośćmi a nie organizatorami, możemy się cieszyć a nie cały czas dbać o obsługiwanie gości. My woleliśmy zapłacić więcej, ale ułatwić sobie sprawę, zorganizowaliśmy córce komunię w Vesarii w Lublinie i absolutnie nie żałujemy, bardzo profesjonalnie nas potraktowano i uroczystość była świetnie zorganizowana.
odpowiedz
Jan (Ocena: 5) 25.02.2020 13:28
Najlepsza pożyczka od zaraz! https://idealna-pozyczka.pl/rQfgTr
odpowiedz
Chrzciny i Komunie (Ocena: 5) 13.12.2019 14:36
Dobry wpis ! Jak szukasz lokalu na komunie sprawdź tutaj https://chrzcinyikomunie.pl.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie