Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

Kilka słów o błędach popełnianych podczas szczotkowania oraz o tym, jak ich uniknąć.
Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców
fot. materiały prasowe
30.05.2019

Kiedy dziecko jest w stanie już samodzielnie myć zęby, na początku zwykle robi to dosyć niedbale. A przecież wypracowanie poprawnych nawyków w najmłodszym wieku to podstawa, aby higiena jamy ustnej była właściwie przestrzegana przez całe życie. Według danych Ministerstwa Zdrowia („Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej 2016“) aż 89% dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę, dlatego jako rodzice musimy zmobilizować wszystkie siły i wytłumaczyć dziecku, po co właściwie myjemy zęby oraz nauczyć, jak powinno się to robić. Jak temu podołać? I czy na pewno my sami wiemy, jak bezpiecznie i skutecznie powinno się szczotkować zęby?

Podstawy: jak często myć zęby i jaką szczoteczkę wybrać?

Być może dla części z was to oczywistości, ale powtórzmy. Szczotkować powinniśmy każdą powierzchnię zębów dwa razy dziennie: rano i tuż przed snem przez minimum dwie minuty. Podczas szczotkowania pamiętajmy też o delikatnym oczyszczeniu dziąseł. Z kolei stosowanie nici dentystycznej pomoże usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Kiedy należy zacząć szczotkowanie? Już od momentu pojawienia się pierwszego zęba! Na samym początku to rodzice oczyszczają zęby dziecka. Następnie, kiedy dziecko staje się starsze i sprawniejsze manualnie, kontrolują oni jakość szczotkowania.

Rodzice często zastanawiają się, jaką szczoteczkę powinni wybrać dla dziecka, które już zaczyna myć zęby samodzielnie. Otóż dzieci, mimo najlepszych chęci, mogą jeszcze mieć problemy z dokładnym oczyszczaniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Badanie Oral-B Kids Brushing Study porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci potwierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów. Umożliwiają to takie zaawansowane technologie, jak funkcja kontroli nacisku. Szczoteczka elektryczna jest też znacznie wygodniejsza i poręczniejsza. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba. Dobrą wiadomością jest też fakt, że szczoteczek elektrycznych mogą używać dzieci już w wieku 3 lat.

Naciskać i szorować?

Prawidłowe mycie zębów nie oznacza jak najmocniejszego dociskania szczoteczki do powierzchni zęba. Zamiast mocnego szorowania, zastosujmy technikę dokładnego szczotkowania, bo to właśnie dokładność ma tu kluczowe znaczenie. Wytłumaczcie dziecku, że do właściwego mycia zębów ma wystarczająco dużo siły – tyle samo co mama i tata – i że jego zadaniem jest umycie każdego ząbka, aby dokładnie usunąć szkodliwą płytkę nazębną. Trzeba to oczywiście sprawdzić. Niech więc najpierw dziecko samo skontroluje, czy rodzic na pewno dobrze to zrobił i niech pomoże umyć pominięty ząb. Potem rodzic będzie mógł bez przeszkód zrobić to samo i w formie zabawy upewnić się, że higiena jamy ustnej jego pociechy będzie na właściwym poziomie.

Pasta – dużo czy mało?

Twoja pociecha, dumna i szczęśliwa, chce się pochwalić, jak pięknie umie już samodzielnie umyć zęby przed snem! Już wie, że to bardzo ważne, chce mieć ładne, zdrowe ząbki. „Mamo, tato, patrzcie!” – woła, wyciskając tubkę i… na szczoteczce ląduje ogromna ilość pasty. Brzmi znajomo? Choć wydawać by się mogło, że więcej pasty to lepsze mycie, to jednak w rzeczywistości zbyt duża ilość pasty nie jest wskazana przez ekspertów. Powoduje bowiem intensywne pienienie, które może zachęcać do szybszego wyplucia pasy i w efekcie szybszego skończenia szczotkowania. Jaka jest wobec tego prawidłowa ilość pasty? Nie powinna ona pokrywać całej powierzchni włókien. Na przykład w przypadku szczoteczki elektrycznej przeznaczonej dla dzieci w wieku 3-5 lat ilość pasty powinna odpowiadać wielkości ziarnka groszku.

Kłopotliwa piana 

Resztek pasty i powstałej w wyniku szczotkowania piany nie powinno się płukać, należy je po prostu wypluwać. Jedynie wargi z zewnątrz delikatnie obmywamy wodą. Dzięki temu bowiem substancje zawarte w paście, takie jak wzmacniający szkliwo fluor, mogą spełnić swoją funkcję i zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Nadmiarowi piany zapobiegnie wspomniane ograniczenie ilości używanej pasty. Jak zachęcić dziecko do zastosowania się do tej zasady? Urządźcie konkurencję w pluciu!

Świeć przykładem

Chociaż czasami – zwłaszcza z nastolatkami – możesz zwątpić w to, że jesteś ich idolem, to jednak uwierz, że dla Twojego dziecka podświadomie zawsze jesteś przykładem numer jeden. Twoje zachowania kształtują jego nawyki i obraz świata. Dlatego, chcąc wyrobić w dziecku nawyk codziennego szczotkowania zębów, sam musisz sumiennie go przestrzegać. Upewniaj się, że maluch widzi, jak szczotkujesz zęby i mów, kiedy idziesz to zrobić. najlepiej myjcie zęby razem.

Wykorzystaj okazję do zabawy  

Dwie minuty, zalecane jako minimalny czas szczotkowania zębów, dla najmłodszych mogą ciągnąć się w nieskończoność. Postaraj się więc urozmaicić dziecku tę czynność, żeby nie była tylko nudnym obowiązkiem. Wymyślaj zabawy, konkursy na najdokładniejsze mycie zębów albo korzystaj z dostępnych pomocy, takich jak aplikacja Disney® Magic Timer™ od Oral-B. Oferuje świetną zabawę podczas szczotkowania, bo dziecko może myć zęby w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów. Po każdym szczotkowaniu z kolei dostaje nagrodę w postaci naklejki, którą może umieścić w swoim wirtualnym albumie. Aplikacja jest darmowa i dostępna w sklepie App Store™ oraz Google Play™. Badanie potwierdziło, że dzięki aplikacji aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej. Sprawdziłyśmy, że to naprawdę świetny sposób na poprawne mycie zębów, które przestaje być przykrą koniecznością, a staje się rewelacyjną zabawą.

 

Dodałybyście jeszcze własne sposoby na wypracowanie w dziecku odpowiednich nawyków w kwestii higieny jamy ustnej?

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
W imieniu Oral-B (Ocena: 5) 13.10.2019 00:16
Zgadzamy się z tym, że o zęby dzieci trzeba dbać od najmłodszych lat. Dziękujemy za polecenie szczoteczki elektrycznej Oral-B. Dzieci poprzez zabawę pokochają mycie zębów. Zachęcamy do odwiedzenia naszej oficjalnej strony internetowej https://www.oralb.pl/, na której jest zawartych dużo poradników na temat pielęgnacji zębów u dzieci.
odpowiedz
doris (Ocena: 5) 29.07.2019 14:09
u mnie dziecko w przedszkolu w Wesołych Siódemkach nauczyło się szybciutko takich rzeczy :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2019 11:45
Kupiłam synkowi szczoteczkę elektryczną, która dokładniej czyści ząbki. Oprócz tego staram się nie podawać mu cukru w żadnej postaci m.in. napojów. Jest nauczony że w domu pije się cisowiankę a nie colę a po próchnicy nie ma ani śladu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie