10 ważnych pytań o ciążę, które zadaje sobie każda przyszła mama

Jeśli akurat spodziewasz się dziecka i te kwestie nurtują także Ciebie, u nas znajdziesz odpowiedzi.
10 ważnych pytań o ciążę, które zadaje sobie każda przyszła mama
Fot. Unsplash
29.05.2019

Ciąża to jedno z najpiękniejszych, ale także najtrudniejszych doświadczeń w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzi wówczas wiele zmian, mniej lub bardziej dokuczliwych, na które przyszła mama zupełnie nie ma wpływu. Co jest zatem powodem do niepokoju, a co jedynie niegroźną dolegliwością?

Oto 10 pytań, które najczęściej zadają sobie ciężarne kobiety – oraz odpowiedzi, z którymi powinny się zapoznać.

Polecamy także: W tym wieku Polki rodzą pierwsze dziecko. To jeden z najniższych wyników w UE

1. Jestem w 18. tygodniu ciąży i nadal bardzo często wymiotuję. Martwię się. Co robić?

Nudności to normalny objaw ciąży i zazwyczaj mijają około 12. tygodnia. Czasami jednak towarzyszą przyszłej mamie aż do porodu. Może to być np. spowodowane dużym stresem. Jeśli borykasz się z uciążliwymi wymiotami, zmień swoje nawyki żywieniowe. Jedz często, ale małe i lekkie porcje oraz pij dużo wody mineralnej z dodatkiem imbiru. Jeśli mimo to nudności nadal będą się utrzymywać, a dodatkowo pojawi się ból brzucha, koniecznie zgłoś się do lekarza.

2. Od jakiegoś czasu mój brzuch jest bardzo twardy i boli mnie podbrzusze, szczególnie wieczorem, kiedy kładę się spać. Czy to mogą być pierwsze skurcze porodowe (jestem w 33. tygodniu ciąży)?

Są to skurcze przepowiadające, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się w drugiej połowie ciąży (około 20. tygodnia), a są wynikiem kurczenia i napinania się macicy. Jeśli je poczujesz, połóż się i zrelaksuj. W przypadku, gdy ból nie mija i skurcze stają się regularne, od razu jedź do szpitala. Być może zaczyna się poród.

3. Permanentnie czuję się zmęczona i nie mam na nic siły. Czy to normalne?

Nic dziwnego, że jesteś wycieńczona. Przez Twój organizm przechodzi teraz istna burza hormonalna. Taki stan utrzyma się do około 4. miesiąca ciąży. Później gospodarka hormonalna powinna się unormować, a Ty poczujesz się lepiej. Jeśli jednak nie zauważysz poprawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Może to być objaw anemii.

4. Od końca 3. miesiąca cierpię na duszności. Boję się, że może to zagrażać dziecku.

W czasie ciąży obrzmiewają ścianki naczyń krwionośnych oraz wiotczeją mięśnie płuc i oskrzeli. W efekcie przyszła mama z trudem łapie oddech. Najlepiej spryskiwać wtedy twarz wodą morską i dbać o wysoki poziom nawilżenia powietrza w domu. Jeśli dusznościom towarzyszy ból w klatce piersiowej oraz zasinienie warg, natychmiast zgłoś się do lekarza.

5. Cierpię na okropne bóle pleców. Jak sobie z nimi radzić?

Bóle kręgosłupa są efektem rozluźnienia stawów w dole pleców. Aby zwalczyć dokuczliwą dolegliwość, zacznij ćwiczyć (zapisz się na jogę albo ćwiczenia gimnastyczne dla ciężarnych). Na noc wkładaj między nogi poduszkę i śpij na boku. Nie przeciążaj też kręgosłupa i nie stój zbyt długo w jednej pozycji.

6. Jestem w 22. tygodniu ciąży i ostatnio ciągle swędzi mnie skóra na brzuchu. Co robić?

Twoja skóra napina się i rozciąga, a w efekcie zaczyna swędzieć. To dość uporczywe, ale spróbuj się powstrzymać od drapania. Powinno ci pomóc codzienne nawilżanie skóry balsamami. Jeśli zacznie Cię swędzieć całe ciało, zgłoś się do lekarza. Może być to objaw bardzo groźnej choroby – stanu przedrzucawkowego.

Zobacz także: „Kumulacja piękna”. Córki odziedziczyły po rodzicach wszystko, co najlepsze

7. Ostatnio zaczęłam krwawić po stosunku. Jestem w 29. tygodniu ciąży i bardzo boję się o maluszka.

Każde, nawet najmniejsze plamienie należy skonsultować z ginekologiem. Może być ono objawem nadżerki, niebezpiecznych problemów z łożyskiem albo skutkiem przedwczesnych skurczów. Przyczynę krwawienia rozpoznaje lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.

8. Od pierwszych tygodni ciąży często oddaję mocz. Czasami jest to naprawdę uporczywe.

W czasie ciąży macica rozpulchnia się i powiększa, uciskając na pęcherz moczowy. W efekcie przyszła mama musi odwiedzać toaletę nawet co godzinę. W dodatku hormony powodują, że wiotczeją mięśnie krocza i czasami możesz mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Niestety, nie ma konkretnych metod na radzenie sobie z tym problemem. Na pewno nie powinnaś ograniczać ilości spożywanych płynów. Pamiętaj też, że długie trzymanie moczu sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego lub nerek.

9. Mam wrażenie, że cała puchnę, w szczególności w okolicach nóg. Boję się. Czy to normalny objaw?

W twoim ciele zaczyna się gromadzić woda i w efekcie na kostkach, stopach i dłoniach pojawiają się obrzęki. Nie jest to nic groźnego i spotyka prawie każdą przyszłą mamę. Aby zmniejszyć opuchliznę, dużo odpoczywaj, leż z uniesionymi nogami i pij jak najwięcej wody mineralnej, aby oczyścić ciało (brzmi paradoksalnie, ale pomaga). Jeśli obrzęki zaczynają występować na całym ciele, koniecznie zgłoś się do lekarza. Mogą to być objawy groźnej komplikacji - stanu przedrzucawkowego.

10. Miewam okropne bóle głowy, czasami są po prostu nie do wytrzymania. Co robić?

Zazwyczaj powodem ciążowych bólów głowy jest burza hormonalna i zbyt niskie ciśnienie krwi. Poproś mamę albo męża o delikatny masaż skroni. Możesz też robić zimne okłady albo, w ostateczności, sięgnąć po lek przeciwbólowy wskazany przez lekarza. Jeśli bólom głowy towarzyszą mroczki przed oczami i kłucie w podbrzuszu, natychmiast skontaktuj się z ginekologiem.

Zobacz także: Kylie Jenner widać wystający brzuszek. CIĄŻA? (ZDJĘCIA)

Polecane wideo

Ledwo potrafią raczkować, a już konkurują o tytuł miss. I to w pełnym makijażu
Ledwo potrafią raczkować, a już konkurują o tytuł miss. I to w pełnym makijażu - zdjęcie 1

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.05.2019 08:48
Z tym swędzeniem jeszcze - jeśli brzuch swędzi bardzo uporczywie a do tego swędzą dłonie i/albo stopy to też należy iść szybko do lekarza, to objaw cholestazy ciążowej. Wcześnie zdiagnozowana jest do opanowania, niestety często się takie objawy ignoruje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie