Jak przebiega ciąża u nastolatki?

Nastolatka spodziewająca się dziecka wymaga szczególnej troski i opieki, gdyż jest narażona na liczne powikłania ciąży.
Jak przebiega ciąża u nastolatki?
Fot. iStock
09.05.2019

Od kilku lat obserwuje się w Polsce tendencję do obniżania wieku kobiet zachodzących w ciążę. Każdego roku blisko 20 tysięcy nastolatek zostaje matkami, zwykle tego nie planując i nie będąc przygotowanymi do pełnienia narzuconej roli.  Kiedy dowiadują się, że będą miały dziecko, rzadko towarzyszy temu radość. Z  reguły pojawia się natomiast przerażenie, wstyd oraz strach o przyszłość. Nic dziwnego, że w przypadku kobiety przed 20. rokiem życia mówimy o ciąży wysokiego ryzyka.

Problemy pojawiają się od początku. Strach przed reakcją otoczenia powoduje, że nastolatka często ukrywa ciążę i za późno zgłasza się do ginekologa, nie zdając sobie sprawy, iż narażona jest na liczniejsze komplikacje niż kobieta dorosła. Dodatkowym aspektem okazują się problemy psychiczne i odrzucenie społeczne.

Zobacz także: Tak wygląda pełne rozwarcie w czasie porodu. Nawet matki są w szoku

„Społeczność wywiera presję na młode dziewczyny w ciąży. Mówi im się, że powinny wyjść za mąż. Niektórzy mówią, że powinny usunąć ciążę, bo dziecko zmarnuje im życie. Ci, którzy udzielają nastoletnim matkom wsparcia są w mniejszości” – stwierdziła w programie „Dzień Dobry TVN” Antonina Lewandowska z Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”.

Nastolatka w ciąży często nie akceptuje swojego stanu także ze względów ekonomicznych, obawiając się, że nie będzie potrafiła utrzymać siebie i dziecka. Powodem stresu stają się niekiedy problemy z uregulowaniem relacji z partnerem. Młoda kobieta czuje lęk i osamotnienie, a niedojrzałość emocjonalną manifestuje niechęcią do współpracy z lekarzem.

Uwaga na infekcje

Tymczasem właśnie nastolatka wymaga szczególnej troski i opieki, ponieważ jej stan zalicza się do ciąży wysokiego ryzyka. Dlaczego? Ponieważ wiąże się z występowaniem różnych powikłań spowodowanych m.in. niedojrzałością organizmu.

Młoda kobieta spodziewająca się dziecka musi się liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia uciążliwych infekcji dróg moczowych, chociażby drożdżycy wywołanej przez grzyby Candida albicans – drobnoustroje, które należą do naturalnej flory bakteryjnej. Niewielka ich ilość jest stale obecna w organizmie, ale zwykle nie ma to żadnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Nadmierny rozwój grzybów następuje dopiero wtedy, gdy organizmowi zaczyna brakować odporności, co często zdarza się u kobiet w ciąży i połogu.

Tego typu schorzenia objawiają się pieczeniem przy oddawaniu moczu, obrzękami, upławami, bólem w dole brzucha, a niekiedy także nudnościami, wymiotami i gorączką powyżej 38 stopni. Natomiast symptomem bakteryjnego zapalenia pochwy jest obfita, szaro-biała wydzielina, czasem o konsystencji budyniu i nieprzyjemnym rybim zapachu.

Ponad 40 proc. ciężarnych nastolatek cierpi również na niedokrwistość, która objawia się m.in. permanentnym osłabieniem i skłonnością do szybkiego męczenia się, zaburzeniami koncentracji, bladością skóry, kołataniem serca, nadmiernym wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci.

Groźne nadciśnienie

Ciąży nastolatek często towarzyszy także nadciśnienie, które nieleczone może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu, zarówno matki, jak i dziecka. Nagłe skoki ciśnienia prowadzą niekiedy do tzw. rzucawki, czyli drgawek poprzedzonych zazwyczaj bólem głowy, dusznością, wymiotami, problemami z widzeniem albo pojawieniem się nadwrażliwości na światło.

Nieleczone nadciśnienie prowadzi czasem do zaburzeń w rozwoju płodu, w tym hipotrofii, czyli zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego. Niekiedy powoduje też odklejenie łożyska i przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach poronienie i śmierć dziecka.

Ciąża u nastolatki nasila może nasilać przebieg innych chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, toksoplazmozy czy schorzeń nerek.

Dużym problemem staje się też opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka młodocianej matki. Spowodowane jest to niedoborami żywieniowymi i niedostateczną dojrzałością organizmu nastolatki, który posiada zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, o czym młode dziewczyny często zapominają albo to ignorują, chcąc za wszelką cenę utrzymać w miarę szczupłą figurę.

Cesarka nastolatki

Kobieta przez 20. rokiem życia jest obarczona dużym ryzykiem porodu przedwczesnego. Przyczynia się do tego zarówno niedojrzałość fizyczna i psychiczna, jak i olbrzymia presja oraz silny stres wywołany sytuacją, w której nastolatka nie może się odnaleźć.

Przedwczesne ukończenie ciąży skutkuje szeregiem nieprawidłowości wynikających z biologicznej niedojrzałości organizmu noworodka. Nieletnie matki znacznie częściej wydają na świat dzieci z małą masą urodzeniową – poniżej 2500 g.  

W przypadku nastoletniej ciąży lekarze często decydują się na wykonie cięcia cesarskiego, ponieważ poród naturalny jest utrudniony ze względu na niepełny  rozwój kości miednicy oraz nieprzystosowanie kanału rodnego do porodu drogami i siłami natury.

Matki poniżej 15. roku życia są pięciokrotnie bardziej narażone na śmierć w czasie ciąży i porodu niż kobiety 20-letnie.

Zobacz także: Wykończona młoda mama napisała, czego oczekuje od niej społeczeństwo. Inne kobiety okrzyknęły ją bohaterką

 

Polecane wideo

„Idealne geny”. Ich córkę nazywają najpiękniejszą dziewczynką na świecie
„Idealne geny”. Ich córkę nazywają najpiękniejszą dziewczynką na świecie - zdjęcie 1

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.05.2019 19:39
mogla była nie zachodzić z jakims nastoletnim szczylem jak sierp
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 16:43
I te same powikłania występują często u starszych kobiet, bo wynikają one z innych przyczyn niż niedojrzałość fizyczna. Jedyna rzecz z którą ewentualnie mogę się zgodzić to, to że miednica nastolatki może być za wąska do rodzenia siłami natury, ale i tak zazwyczaj jest tak, że jeżeli np.16-latka nie jest w stanie urodzić dziecka naturalnie to mając 26 lat też się to jej najprawdopodobniej nie uda. Ludzie coraz wcześniej dojrzewają i obecnie ciężko jest zauważyć różnice między nastolatkami, a kobietami starszymi od nich o dekadę. Oczywiście zaznaczam, że mój komentarz dotyczy dojrzałości fizycznej, bo to ona jest ważniejsza przy zachodzeniu w ciąże, przebiegu ciąży i przy porodzie.
zobacz odpowiedzi (1)
Mała22 (Ocena: 5) 09.05.2019 12:58
czy tylko mnie wkurza że z 20 latek robi się jakieś "kobiety" 😂? 20 to też młoda dziewczyna i nie jeszcze kobieta xd
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 12:56
Ja miałam równe 20 jak zaszłam w ciążę i nadal byłam za młoda na dziecko.Byly komplikacje ale się udało.Ale 20 to końcówka dojrzewania organizmu dziewczynym
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie