Kłamstwa świeżo upieczonych matek

Możesz przeczytać je w Sieci albo usłyszeć od koleżanki.
Kłamstwa świeżo upieczonych matek
Fot. iStock
08.10.2017

Wiele kobiet pragnących dziecka i decydujących się na nie, ma nierealne wyobrażenie na temat posiadania potomka. Sprzyjają temu media, które kreują wizerunek szczęśliwej matki-Polki. Największe znaczenie mają portale społecznościowe, a zwłaszcza Instagram. Kobiety chętnie wstawiają tam zdjęcia swoich pociech. Problem w tym, że nie odzwierciedlają one prawdziwej rzeczywistości. W końcu która kobieta opublikuje zdjęcie, na którym ma podpuchnięte i zaczerwienione od braku snu oczy? Zdjęcia w mediach społecznościowych utrwalają postrzeganie codziennego życia matki w zafałszowany sposób. Nie ma w nich miejsca na prozę, czyli brudne pieluchy, wielogodzinny płacz dziecka czy problem ze znalezieniem czasu dla siebie.

Wybieloną wersję na temat macierzyństwa powielają czasami nasze znajome. Wiele z nich jest zakochanych w swoich pociechach. Każdy aspekt wychowania dziecka widzą w różowych barwach. Nie mają świadomości, że rzeczywistość składajaca się z zupek i kupek nie dla wszystkich kobiet stanowi spełnienie marzeń. Dlatego można usłyszeć wiele mitów na temat macierzyństwa. Jeżeli w nie uwierzysz, zetknięcie z rzeczywistością okaże się bolesne.

Oto najpopularniejsze kłamstwa, których dowiemy się z mediów albo od matek zakochanych w swoich pociechach.

Śpię wtedy, kiedy dziecko śpi

Ta rada sprawdza się tylko w teorii. Dziecko na początku śpi krótko, przeważnie dwie godziny. Po tym czasie budzi się, domaga jedzenia i ponownego ukołysania do snu. To prawda, że niemowlęta śpią dużo, bo nawet do 18 godzin na dobę. Trzeba jednak podkreślić, że jeden cykl jest krótkotrwały. Poza tym będziesz musiała wykorzystać te 2-3 godziny na pranie dziecięcych ubranek, prasowanie, gotowanie obiadu, branie prysznica i mnóstwo innych czynności.

Zobacz także: Historia Ewy: „Pasjonuję się historią i wybrałam nietypowe imię dla dziecka. Co o nim myślicie?”

 

mity na temat macierzyństwa

Fot. unsplash.com

Noworodek ładnie pachnie

Noworodki same w sobie nie pachną ładnie. Potrzebują kąpieli jak wszyscy ludzie. Poza tym nie będziesz mogła wykąpać całego noworodka, dopóki nie odpadnie mu pępowina. Trzeba omijać część brzucha. W niektórych przypadkach to trwa nawet kilka tygodni, jak donosi portal sheknows.com.

Moje dziecko przesypia całe noce

Bardzo często zastanawiamy się, czy noworodek jest w stanie przespać całą noc. Na ten temat krąży wiele mitów, a z niektórych możemy sie dowiedzieć, że to zależy od szczęścia. Niestety prawda jest zupełnie inna. Noworodki nawet w nocy śpią po 2-3 godziny. Przeważnie po tym czasie zaczynają odczuwac głód. Ich żołądki nie są w stanie utrzymać pożywienia przez długi czas. Tylko niewielki procent niemowląt śpi dłużej.

mity na temat macierzyństwa

Fot. unsplash.com

Zawsze mogę poprosić o pomoc rodziców

Faktycznie niektórzy dziadkowie wykazują się wręcz heroicznym poświęceniem przy opiece nad wnukami, ale przeważnie wtedy, gdy podrosną. Poza tym nawet jeżeli chcą pomagać, w pierwszych tygodniach życia bardziej przeszkadzają niż pomagają. Wszystko zależy od rutyny codziennego dnia, którą wypracujesz sobie z maluchem. Aktywność dziadków może ten rytm zaburzyć, chociażby przez to, że przyzwyczają niemowlę do ciągłego noszenia na rękach. Potem będziesz miała problem, żeby je od tego odzwyczaić.

Karmienie piersią to czynność, którą przyswoiłam naturalnie

Kolejny mit. Karmienie często oznacza obolałe sutki, problem z tym, żeby nakłonić dziecko do ssania i wiele innych. Zwłaszcza początki są trudne. Niemowlę wszystkiego musi się nauczyć, włącznie z pobieraniem pokarmu z piersi matki. Ona również nie będzie od razu wykonywała tej czynności mechanicznie. Przygotuj się na kilka dni, a nawet tygodni frustrującej przygody.

mity na temat macierzyństwa

Fot. unsplash.com

Potrafię funkcjonować bez snu

W mediach kreuje się mit matki, która jest w stanie wszystko zrobić w ciągu 24 godzin. Idealnie i z uśmiechem na twarzy. Przygotuj się na to, że będzie inaczej. Brak snu sprawi, że staniesz się rozdrażniona i przemęczona. Po kilku tygodniach życia z niemowlęciem twoim największym marzeniem stanie się przespana noc. Oczywiście wiele zależy od samego dziecka, ale u każdego pojawia się ząbkowanie, każde prędzej czy później zachoruje. Wychowywanie dziecka to ciężka praca.

Kupka niemowlaka nie śmierdzi

Niezależnie od tego, czy będziesz karmić dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym, kupka dziecka nigdy nie zapachnie fiołkami. Jej odór pogorszy się, kiedy wprowadzisz do jego diety takie produkty jak zupki, kaszki i deserki. Akurat w tym przypadku każda matka przeżywa taki sam koszmar.

Zobacz także: „Koleżanka uderzyła moje dziecko. Zgłosić to?”

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 4.93 / 5
gość (Ocena: 5) 09.10.2017 23:54
Hah co za głupki wymyślili ze kupy pachną
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.10.2017 00:00
Mój mały spał po 4h i budził się na mleko ..mieliśmy tyle szczęścia że mały był bardzo spokojnym dzieckiem i nie męczyły go kolki...Ale co nie oznacza że ciągle wstawanie zajmowanie się maleństwem i obowiązkami domowymi nie dały w kość.. Z miesiąca na miesiąc było już lepiej ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.10.2017 16:38
To chyba jesteś szczęściarą w tym znikomym procencie dzieci aniołków, które są a jakby ich nie było. Według mnie i moich dzieci ten artykuł jest prawdziwy. Zgadzam się też z tym, że bardzo mało matek mówi prawdę o opiece nad dziećmi. Większość zaklina rzeczywistość jakie to ich pociechy są och i ach... A prawda jest taska że każde dziecko to jest owszem radość, ale też poświęcenie, umęczenie i przede wszystkim rezygnacja z poprzedniego życia.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 3) 08.10.2017 13:34
Jak dla mnie to ten artykuł jest zakłamany. Owszem, moja córka spała tylko przez 3h, ale ile to trwało? Tydzień? Wiem, że jak skończyła 2 tygodnie to już ani razu nie zdarzyło jej się nieprzespać całej nocy, zasypiała o 21/22, a budziła się dopiero o 7, później było karmienie i 4h drzemki do 12:00. O 12 znowu karmienie i tak już nie spała do 16, później znowu 4h drzemki, kąpiel i do spania. Płakała tylko z głodu, ale często udawało mi się tego uniknąć, bo miała ustalone godziny jedzenia i po prostu jak wiedziałam, że zaraz zacznie się krzyk to dawałam jej jeść zanim zaczęła płakać. Czasami udawało mi się tak, że miesięczne dziecko nie zapłakało mi ani razu przez tydzień, a nawet dłużej. Kolek żadnych nie było, a jedynym objawem, że zaczęła ząbkować było wkładanie rąk do buzi i pojawienie się zębów, zero płaczu, gorączki itd. Dziadkowie z obu stron byli chętni do pomocy, a moja mama czasami aż prosiła mnie żebym gdzieś wyszła i ona wtedy zaopiekuje się małą. Jedyne z czym się zgodzę to, to że kupy śmierdzą, a że jestem strasznym wrażliwcem jeżeli chodzi o zapachy to po prostu na czas przewijania zatykam nos i to wystarczy. ;)
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 08.10.2017 03:09
A kogo to obchodzi? Chyba same chciały mieć dzieciaka.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie