Nicola, Vanessa, Roger – modne imiona dla polskich dzieci?

Moda na zagraniczne imiona nie słabnie. Trend na Marysie, Janków i Antosiów zdaje się być już przeszłością. Znowu triumfują spolszczone zapożyczenia. Czy słusznie?
Nicola, Vanessa, Roger – modne imiona dla polskich dzieci?
27.05.2009

Wybór imienia dla naszej pociechy jest niezwykle ważną kwestią. Wiele przyszłych mam, już w kilka dni po otrzymaniu radosnej nowiny od lekarza, zaczyna przeglądać książki i kalendarze w poszukiwaniu inspiracji. Niektóre kobiety wiedzą od dzieciństwa, jakie imię będzie nosić ich przyszłe maleństwo, inne zwlekają z podjęciem ostatecznej decyzji aż do dnia narodzin.

Z roku na rok zmienia się moda i często to aktualnie panujący trend decyduje o tym, jakie imię otrzyma nasze dziecko. W 2008 roku największą popularnością cieszyły się imiona Julia, Wiktoria oraz Zuzanna, a także Jakub, Kacper i Mateusz.

Imiennicze tendencje są kształtowane przez bieżące wydarzenia, media czy popularne w danym okresie książki i seriale. Gdy w latach 80-tych furorę robiła „Niewolnica Isaura”, pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego nagminnie rejestrowali jej małe imienniczki. Gdy Katarzyna Grochola wydała swoją bestsellerową powieść „Nigdy w życiu!”, zaroiło się od Judytek. Gdy całą Polską wstrząsnęła wiadomość o śmierci Jana Pawła II, rodzice decydowali się chrzcić swoich nowo narodzonych synów imieniem Karol.

Obecnie rodzice coraz częściej przychylają się ku imionom zagranicznym, takim jak Nicola (szczególnie popularne) czy Vanessa, a dla chłopców - Roger albo Oscar. Inspiracją bywają bohaterzy ulubionych seriali, popularne aktorki czy też ich dzieci. Niestety, to, co w Stanach Zjednoczonych uchodzi za zupełnie standardowe, w kraju nad Wisłą może wydawać się śmieszne. Gdy Gwyneth Paltrow na cześć Nowego Jorku (zwanego przez jego mieszkańców Big Apple) nazwała swoją córeczkę Apple, zostało to przyjęte jako nieszkodliwy wymysł mamy – artystki. W Polsce, same przyznajcie, mała Jabłuszko Kowalska mogłaby być narażona na drwiny ze strony swoich rówieśników.

Polskie gwiazdy są nie mniej pomysłowe. Etiennette, Xaviera oraz Fabienne właściwie nie trzeba nikomu przedstawiać – oryginalnymi wymysłami Michała Wiśniewskiego bulwersowali się nasi rodacy przez kilka dobrych tygodni. Kasia Figura wychowuje natomiast słodkie Koko Claire oraz Kaszmir Amber. Córeczka Roberta Leszczyńskiego, znanego muzycznego dziennikarza, nosi imię Vesna, a syn Doroty GawrylukNikon.

Rodzice, którym szczególnie zależy na oryginalności i mają swój własny pomysł na imię dla pociechy (odrzucane przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego), muszą przygotować się na batalię z Radą Języka Polskiego. Jeśli imię nie figuruje w żadnym za słowników, radni mogą poprosić o pisemne uzasadnienie wyboru wraz z wyjaśnieniem kwestii jego pochodzenia. Urzędnicy tłumaczą rygorystyczne zasady troską o dobro dzieci, które za kilka lat mogą poczuć się skrzywdzone pomysłami swoich rodziców o może nadmiernie artystycznym usposobieniu i mocno kreatywnej duszy. I tym sposobem zarejestrowano na przykład Ziutysławę oraz Zorra, ale odrzucono Jezusa, Shade oraz Pima.

Zanim zdecydujesz, jakie imię będzie nosić twoja pociecha, weź pod uwagę pięć ważnych kwestii:

  • Imię powinno pasować do nazwiska. Jeśli dziecko będzie nosiło długie nazwisko, niech imię będzie krótkie, ale nie odwrotnie - do krótkiego nazwiska nie pasuje długie imię. Pamiętaj, że w każdym formularzu (a takich każdy człowiek wypełnia setki w ciągu całego życia) jest określona ilość miejsca i wiele problemów sprawia sytuacja, gdy litery się nie mieszczą. Wypowiadaj każde zestawienie na głos, żeby wyłapać, czy imię i nazwisko się nie rymują.
  • Imię powinno dawać się zdrobnić. Pamiętaj, że gdy dziecko jest małe, poważne formy wydają się niestosowne i odwrotnie. A imię, które ma kilka form, pozwala dostosować odpowiednią do wieku.
  • Ostrożnie z modą. Kilka lat temu na topie były imiona staropolskie i tak, nagle namnożyło się Jasiów, Antosiów, a nawet Mieszków czy Józków. Teraz co trzecia dziewczynka to Julka. Oszczędź swojemu dziecku bycia jednym z wielu i dobierz imię wbrew panującym trendom.
  • Nie daj się rodzinnym namowom albo tradycjom. To ty i twój partner jesteście rodzicami i to wy decydujecie o imieniu dla bobasa. Dlatego, jeśli nie cierpisz imienia Ruben i nie wyobrażasz sobie, żeby twój synek miał tak na imię (mimo iż to pomysł teściowej, z którą chcesz żyć w zgodzie), nie zgadzaj się na nie. Chyba nie chcesz wyrzutów sumienia za kilka lat?
  • Unikaj obcych imion. Szczególnie, jeśli masz typowo polskie nazwisko. Przyznajcie same, że zestawienia Alan Kowalski albo Nicole Woźniak brzmią po prostu śmiesznie.

Zobacz także:

Nadali dzieciom nazistowskie imiona!

Swojego synka nazwali Adolf Hitler, a córeczki… Aryan Nation i Honszlynn Hinler. Jaką ponieśli karę?

Najbardziej wytatuowana kobieta świata! Zobacz zdjęcia!

Od ponad 20 lat sukcesywnie pokrywa swoje ciało tatuażami. Ostatnio zgoliła nawet włosy, by skórę głowy ozdobić… penisami.

Polecane wideo

Komentarze (1556)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2016 20:15
Margines chce poczuć na sobie powiew zachodniego luksusu... Ja chodziłam do jednego z najdroższych liceów prywatnych w Warszawie i absolutnie wszyscy mieliśmy typowe polskie imiona. Była jedna Aldona, ale jej rodzice byli nazywani nowo-bogactwem... Oczywiście.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2016 20:07
Zorra to znaczy dziw... po hiszpańsku!!! Gratuluje rodziców!!!
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 27.10.2015 07:30
Ludzie, jesli juz koniecznie musicie nazywac dzieci imionami z obcych krajow, to sprawdzcie sobie jak dane imie sie pisze I tak np: Jessika- nie Dzesika, Bryan- nie Brajan, Justin- nie Dzastin, bo to z daleka kloje w oczy brakiem znajomosci jezyka angielskiego.
odpowiedz
vanessa to ja (Ocena: 4) 08.04.2015 15:03
ja mam naimnie vanessa jej kocham was
odpowiedz
vanessa to ja (Ocena: 4) 08.04.2015 15:01
wiesz vanessa to bardzo fajne imnie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie