Opiekunki do dzieci o swojej pracy: poznaj drugą stronę relacji rodzic-niania

Niania to odpowiedzialny zawód, a od osób wykonujących to zajęcie często zależy dobro naszych dzieci. Przekonajmy się, jakie dylematy towarzyszą opiekunkom w trakcie szukania odpowiednich rodziców i wykonywania swoich obowiązków.
Opiekunki do dzieci o swojej pracy: poznaj drugą stronę relacji rodzic-niania
27.03.2017

Wybór odpowiedniej niani spędza sen z powiek rodziców: w końcu będzie to osoba, której powierzymy opiekę nad naszym dzieckiem, często na kilka godzin dziennie. W relacji pomiędzy nianią a rodzicem równie ważne są jednak potrzeby drugiej strony: w jaki sposób opiekunka może znaleźć odpowiednią rodzinę oraz jak postawić wyraźne granice pomiędzy odpowiedzialnością za malucha a własnymi prawami i zachować niezbędną w tej pracy asertywność? Warto poznać problemy i dylematy opiekunek, które na co dzień dbają o dobro naszych dzieci.

 

Jak znaleźć odpowiednich rodziców?

 

Znalezienie odpowiednich rodziców to jedno z największych wyzwań w pracy niani. Od dobrych relacji z rodzicami dziecka, ich postawy oraz oczekiwań zależy komfort codziennej współpracy, a także satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie rodziców idealnych, który poleca każda niania w Warszawie, jest system rekomendacji i tak zwana „poczta pantoflowa”. Rodziny zarekomendowane przez opiekunki, które już wcześniej miały okazję u nich pracować, są z reguły wiarygodne i godne polecenia, a ryzyko, że niania spotka się z brakiem uczciwości z ich strony jest znacznie mniejsze. Możliwość sprawdzenia opinii z pierwszej ręki na temat rodziców to bardzo pomocne ułatwienie dla opiekunek, które najchętniej podejmują pracę własnie u osób z polecenia.

Innym sposobem na znalezienie idealnych rodziców jest stworzenie własnego profilu na portalu www.niania.pl, który skupia opiekunki z różnych miast. To platforma, na której rodzice poszukują profesjonalnych opiekunek, porównując profile pod kątem ważnych dla nich cech, takich jak wykształcenie pedagogiczne niani, ukończone kursy pierwszej pomocy, znajomość języków obcych, prawo jazdy lub dyspozycyjność w określonych godzinach. Przygotowanie własnego profilu, na którym znajdą się wszystkie ważne informacja i mocne strony to doskonały sposób na to, aby znaleźć odpowiednich rodziców.

 

 

Odpowiedzialność w pracy niani

 

Praca niani to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Na jej barkach spoczywa troska o bezpieczeństwo dziecka, a także jego rozwój i kształtowanie charakteru: zwłaszcza jeżeli zajmuje się maluchem na stałe. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie prawidłowej opieki i nie dopuszczenie, aby dziecku stała się krzywda. Oczywiście zadrapanie kolana podczas jazdy na rowerze to nieodłączna część dzieciństwa i nie należy z jego powodu wpadać w panikę, jednak istnieje wiele sytuacji, do których odpowiedzialna niania nie powinna dopuszczać. Należy do nich bez wątpienia pozostawienie malucha bez opieki, brak troski o odpowiedni ubiór dopasowany do pogody, czy też nieprzestrzeganie wytycznych odnośnie diety, zwłaszcza jeżeli dziecko cierpi na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Duża odpowiedzialność spoczywa bez wątpienia na opiekunkach dzieci cierpiących na przewlekłe choroby, które ze względu na swoje dolegliwości muszą regularnie przyjmować leki lub przestrzegać innych zaleceń lekarza. W takich sytuacjach niania powinna bezwzględnie przestrzegać wszystkich ustalonych przez rodziców reguł, ponieważ podczas opieki to na niej spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.

Coraz częściej zdarza się, że rodzice oczekują od opiekunki nie tylko doświadczenia i dobrych referencji, ale także znajomości podstawowych zasad pierwszej pomocy, które mogą okazać się niezbędne w sytuacjach kryzysowych, o które w pracy z małym dzieckiem nie jest trudno. Umiejętność udzielenia pomocy maluchowi, który zadławi się zbyt dużym kęsem jedzenia, skaleczy się podczas zabawy lub zacznie się dusić pod wpływem reakcji alergicznej może okazać się kluczowa w pracy profesjonalnej opiekunki. Ponieważ to na niani spoczywa odpowiedzialność za udzielenie pierwszej pomocy, obecnie nikogo nie powinna już dziwić opiekunka do dzieci w Warszawie, która ukończyła specjalistyczne kursy: warto brać z nich przykład, aby czuć się pewnie podczas wykonywania obowiązków.

 

 

Sztuka asertywności: jak wyznaczyć jasne granice?

 

Opiekunki do dzieci to zazwyczaj osoby wyczulone na problemy innych ludzi, pełne empatii i chętnie niosące pomoc osobom potrzebującym. Zdarza się jednak, że pracodawcy mogą próbować wykorzystać te pozytywne cechy charakteru, zrzucając na opiekunkę więcej obowiązków, niż przewiduje to wspólna umowa. Warto mieć to na uwadze i postępować asertywnie w sytuacjach, kiedy rodzice oczekują wykonywania dodatkowych zajęć, takich jak sprzątanie mieszkania lub odebranie rzeczy z pralni. O ile przygotowanie posiłku dla dziecka mieści się zazwyczaj w zakresie obowiązków, to wymaganie od opiekunki gotowania obiadu dla całej rodziny, bez dodatkowego wynagrodzenia, powinno zostać potraktowane jako próba nadużycia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku tego rodzaju próśb kulturalnie, ale stanowczo odmówić, wytyczając jasne granice współpracy. Warto pracować nad własną asertywnością i zdecydowanie komunikować sprzeciw za każdym razem, kiedy pracodawca próbuje zrzucić na opiekunkę dodatkowe obowiązki. Osoby, dla których asertywność nie jest mocną stroną, mogą już na początku współpracy poprosić o spisanie zakresu obowiązków, tak aby w przyszłości uniknąć nieporozumień w tym zakresie.

 

Praca niani jest pełna wyzwań, ale przynosi także wiele satysfakcji. Obserwowanie rozwoju dziecka oraz nawiązywanie relacji z maluchem, a także zapewnianie mu bezpiecznego i przyjaznego środowiska to zajęcie trudne, ale także zapewniające ogromny zastrzyk pozytywnej energii i zadowolenia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Polina (Ocena: 5) 21.08.2017 15:16
Polecam artykuł na http://www.lafoto.pl/niania-idealna-jak-ja-znalezc/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie