SZOK: W Kielcach 12-latka urodziła dziecko! Zaszła w ciążę w 5 klasie podstawówki!

We wrześniu, zamiast do szkoły, trafiła na porodówkę. „Nie wiedziała co się z nią dzieje”.
SZOK: W Kielcach 12-latka urodziła dziecko! Zaszła w ciążę w 5 klasie podstawówki!
Fot. iStock
20.09.2016

Pamiętacie Dżesikę z Boniewa, która zaszła w ciążę jako 13-latka, a od kilku miesięcy walczy z matką o pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”? To oczywiście nie jedyny taki przypadek, bo nastoletnich matek są w Polsce tysiące. Rzadko jednak rodzą aż tak wcześnie, jak w tej historii. Portal „Echo Dnia” donosi o niezwykle młodej pacjentce kieleckiej porodówki.

Do szpitala trafiła uczennica 6 klasy podstawówki. Dziewczynka nie rozpoczęła jednak roku szkolnego, bo we wrześniu była już w zaawansowanej ciąży. Kilka dni temu została mamą - jedną z najmłodszych w historii Polski. To jednak bardzo wątpliwy rekord, bo w każdej chwili mogło dojść do tragedii i nie do końca wiadomo, jaka przyszłość czeka nieletnią mamę i jej pociechę.

Co dokładnie wiadomo o tej szokującej sprawie?

Zobacz również: Rodzina 500 plus: 16-letnia Dżesika z Boniewa dostanie 1000 zł na dwójkę dzieci!

 

nieletnia matka

fot. Thinkstock

O niezwykłej pacjentce szpitala w Kielcach media zaczęły informować dopiero teraz, choć od porodu minęło już kilka dni. Wszystko wskazuje na to, że o stanie błogosławionym uczennicy podstawówki nie wiedziały do tej pory żadne służby. Pracownicy szpitala dopiero w miniony poniedziałek, już po porodzie, zaalarmowały policję i prokuraturę.

To ich obowiązek za każdym razem, kiedy trafia do nich ciężarne dziecko. Przypomnijmy, że tzw. wiek zgody wynosi w Polsce 15 lat. Obcowanie płciowe z osobą poniżej tego wieku jest przestępstwem. O ojcu maleństwa niewiele wiadomo, choć mało prawdopodobne, by był to rówieśnik 12-latki.

Jak dziewczynka zniosła poród?

Zobacz również: EXCLUSIVE: Niepełnoletnia matka i żona

nieletnia matka

fot. Thinkstock

Jak łatwo się domyślić, ciało 12-latki nie jest raczej przystosowane do aż takiego wysiłku. Z tego powodu lekarze wykluczyli możliwość naturalnego porodu. Konieczne było cesarskie cięcie, które zakończyło się pełnym powodzeniem. Personel szpitala w rozmowie z mediami przyznaje jednak, że dziewczynka „podczas porodu nie do końca wiedziała, co się dzieje”.

W trosce o prywatność pacjentki nie zostały ujawnione żadne inne okoliczności - imię matki, miejsce zamieszkania czy wiek ojca dziecka. Wątpliwe jednak, aby na tym się skończyło. Tabloidy zrobią wszystko, by dotrzeć do dziewczyny i szerzej opisać jej historię.

Chociaż stan uczennicy i jej pociechy określany jest jako dobry, lekarze nie są w stanie przewidzieć, jak będzie rozwijało się dziecko.

nieletnia matka

fot. Thinkstock

Cytowany przez „Echo Dnia” lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dr Piotr Niziurski, obawia się, że to nie koniec podobnych przypadków. Jego zdaniem ta historia potwierdza „na jak złym poziomie jest w Polsce edukacja seksualna”. Problemem jest także fakt, że nieletnie nie mogą swobodnie odwiedzić ginekologa i poprosić go o antykoncepcję. Na to konieczna jest zgoda rodziców, a seks w większości rodzin pozostaje tematem tabu.

Tylko w kieleckiej placówce od początku ubiegłego roku urodziło już 14 niepełnoletnich matek. Najmłodsza do tej pory miała 14 lat. Oby nikt nigdy nie pobił wyniku nowej rekordzistki…

AKTUALIZACJA: Według prokuratury ojcem dziecka jest 29-letni Józef J. Już w maju br. usłyszał zarzuty. Za seks z nieletnią grozi mu od 2 do 12 lat więzienia.

Zobacz również: Kobieta usunęła ciążę w... 6 miesiącu!

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 4.83 / 5
Fundacja Javani (Ocena: 5) 14.10.2016 14:26
Fundacja Javani udziela wsparcia nieletnim Rodzicom i ich otoczeniu.
odpowiedz
mr.robot (Ocena: 5) 22.09.2016 18:42
każdy ma prawo decydowania o sobie i aborcja POWINNA być legalna, a pro-life'y mogą po prostu nie skorzystać. proste i logiczne.
odpowiedz
S. (Ocena: 5) 21.09.2016 22:19
Proponuje, żebyśmy się podpisywały... a więc do ziutki z 13:56: Droga Ziutko - nie twierdzę, że zjadłam wszystkie rozumy więc zmień ton z łaski swojej, bo sposob w jaki rozmawiasz z drugą osobą (stawiając się NAD) jest irytujący. Napisałaś coś o aborcji... wyjechałaś z tym pomysłem jak Filip z Konopi... skąd wiesz, że osoba która ma 12 lat i zaszla w niezaplanowaną ciążę pragnie usunięcia płodu? Czyli 12sto latka może być poddana aborcji bo to dziecko, chociaż nie wie np. że ma taką opcję i pogodziła się z tym, że wpadła a 25latka już nie może podjąć takiej decycji, bo jest dojrzała i 'wiedziała co robi' i załamuje ją fakt, że to wina wyłącznie polityki kraju w którym żyje - nie jestem prolife - po prostu śmieszy mnie poruszenie motywu aborcji w tym momencie :) stąd mój komentarz - to że nie wiesz o co mi chodzi, nie znaczy że ja nie wiem o co mi chodzi... wystarczyło dopytać a nie mądrzyć się jak typowa fanka g.wnoburzy ;) Uprawianie seksu w wieku 12lat nie wynika z dojrzałości umysłowej a z dojrzałości płciowej a przynajmniej jakies tam chuci i dostępu do osoby, która też chce... - tak wiem, nie odkryłam Ameryki powiedziałam głośno to co każdy wie. Jeden 11sto latek bawi się dom klockami lego a inny pije, pali i uprawia seks ;] (co jest patologia, stad to szokuje). W każdym środowisku (o ile dziecko nie chodzi do szkoly prywatnej/spolecznej) w rejonowce sa takie przypadki. A w medialnej sprawie wiemy tyle o ile, 28letni (rok temu) facet bzyknął dziecko - ewidentnie pedofil, podobno imieniem Józef... zaś rok później dwunastlatka urodziła dziecko. Brakuje tylko motywu niepokalanego poczęcia na linii obrony - wszak Józef i 12letnia dziewczynka... no tylko nazwać dziecko Jezus :P
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2016 12:39
Nie rozumiem skąd tyle pogardy dla wykorzystanego dziecka... co z wami ludzie? ktoś serio myśli, że 11-letni dziecko jest w stanie "puszczać się", "dawać na prawo i lewo", lub "uwieść" dorosłego faceta? ten świat schodzi na psy, a ci co tak piszą mają sieczkę w głowie...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2016 00:39
"Bo edukacja seksualna w Polsce jest na złym poziomie"? "Problemem jest także fakt, że nieletnie nie mogą swobodnie odwiedzić ginekologa i poprosić go o antykoncepcję."? Gdyby edukacja seksualna była w szkołach i dostęp do antykoncepcji czy nawet aborcji byłby bez jakichkolwiek ograniczeń, to by było ok, że młodociane dziewoje tłuką się na lewo i prawo, czy to z rówieśnikami, czy z dorosłymi facetami?? A jak się jakiejś trafi ciąża, to dopiero jest gadanie, że "biedne dziecko" i jaka mu się krzywda stała... Lewacka logika... Poza tym, w tym przypadku nie mamy pewności, czy dziewczynka nie została wykorzystana, więc jakiekolwiek mądrości o edukacjach i uświadamianiu można między bajki włożyć. Oby miała opiekę i dużo siły.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie