7 zdjęć, które każą Ci się zastanowić, czy naprawdę chcesz zostać matką

Ciąża, poród i wychowywanie dziecka to wcale nie sielanka.
7 zdjęć, które każą Ci się zastanowić, czy naprawdę chcesz zostać matką
fot. zrzut ekranu instagram.com/ashtonreneephotography, instagram.com/empower_fitmom
10.07.2016

O macierzyństwie mówi się zawsze dobrze, albo wcale. Ciąża, poród i wychowanie dziecka muszą kojarzyć się wyłącznie pozytywnie, bo w przeciwnym razie nie możesz nazywać się prawdziwą kobietą. Strach i wątpliwości nie pasują do wizerunku idealnej matki. Na każdym kroku słyszymy, że to ogromne wyzwanie pełne satysfakcji. Dziecko warte jest największego cierpienia, więc o negatywnych stronach nawet nie wspominamy.

Przypomina to nieco zakłamywanie rzeczywistości. Oficjalnie się uśmiechamy, a w chwilach zwątpienia płaczemy w poduszkę. Tylko nieliczne z nas są w stanie się przyznać, że myśląc o przedłużeniu gatunku, dosłownie wpadamy w panikę. Zamiast oswajać się ze strachem - udajemy, że go nie ma.

Może czas wreszcie powiedzieć głośno, czego najbardziej się boimy? Te zdjęcia mówią więcej, niż tysiąc słów.

Zobacz również: Jak NAPRAWDĘ wygląda ciało po porodzie? Te mamy niczego nie ukrywają!

 

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/tester1892001/

WIELKI BRZUCH

Nie wszystkie kobiety są gotowe dźwigać taki (dosłownie i w przenośni) ciężar. Wiele z nas obawia się zmian, które towarzyszą ciąży. Wiele miesięcy z takim dodatkowym bagażem to nie lada wyzwanie. Nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne. Anonimowe wypowiedzi internautek potwierdzają, że niektórym z nas na ten widok robi się zwyczajnie słabo.

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/empower_fitmom/

ROZSTĘPY PO CIĄŻY

Nikt nie zagwarantuje, że ich nie będzie. Nawet najlepsze kremy nie dają pewności, że skóra na brzuchu wróci do stanu sprzed ciąży. Na ciele pozostanie trwały ślad. Być może go pokochasz, bo będzie kojarzył się z ukochanym dzieckiem. Ale niewykluczone, że nie będziesz potrafiła z nim normalnie żyć.

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/poniesandposies/

BLIZNY PO CIĄŻY

Zwłaszcza te najbardziej widoczne, czyli po cesarskim cięciu. Nigdy nie wiadomo, czy uda się urodzić w naturalny sposób. Całkiem możliwe, że niezbędny okaże się skalpel. Podobnie jak w przypadku rozstępów - możliwe, że uznasz bliznę za swoje własne trofeum. Ale istnieje także ryzyko, że nigdy jej nie zaakceptujesz.

Zobacz również: REPORTAŻ: Chciałabym być bezpłodna

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/fareenam/

ZMĘCZENIE

Wychowanie dziecka to nie bułka z masłem. Przez wiele kolejnych lat będziesz musiała funkcjonować na najwyższych obrotach, a i tak nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Współczesne matki są przepracowane, znerwicowane i przemęczone. Macierzyństwo rzadko przypomina sielankę.

 

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/ashtonreneephotography/

PORÓD

Niektórzy twierdzą, że ten, kto nazwał poród cudem narodzin, prawdopodobnie nigdy nie rodził. Dla wielu z nas to doświadczenie traumatyczne, które wpływa nie tylko na ciało, ale i psychikę. Towarzyszy mu ból i strach. Nagrodą za to cierpienie jest dziecko, ale nie wszystkie z nas tak bardzo wybiegają w przyszłość.

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/jengetsfitandfab/

CIAŁO PO CIĄŻY

Trenerki fitness przekonują, że wystarczy kilka tygodni, by wrócić do dawnej formy. Rzeczywistość bywa nieco bardziej skomplikowana. Niektóre z nas potrzebują lat, a większość zwyczajnie sobie odpuszcza. Macierzyństwo jest tak angażujące, że na katowanie się dietą i ćwiczeniami po prostu nie ma czasu. Ani możliwości.

 

boję się rodzić

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/thewildflowermom/

KARMIENIE PIERSIĄ

Wydaje się pięknym doświadczeniem, ale bolące i krwawiące sutki, niekontrolowany wyciek mleka i zmiana kształtu piersi to nie są wymysły. Niektóre kobiety przez długi czas po porodzie czują się niczym maszynki do karmienia. To dobre dla dziecka, ale czy na pewno dla Ciebie?

Zobacz również: JAK WYGLĄDA KOBIECE CIAŁO 24 GODZINY PO PORODZIE?

Polecane wideo

Komentarze (36)
Ocena: 4.89 / 5
Karolina (Ocena: 5) 26.08.2020 12:21
Pani, która pisała przed 4 laty przede mną brzmi, jakby urodzenie dziecka było jedynym sposobem na to, żeby "coś po sobie zostawić". W rzeczywistości dziecko nie musi być najskrytszym marzeniem każdej kobiety, ciąża może być bardzo męcząca o poród traumatyczny. Poród nie jest łatwy - to prawda, ale nie powinnyśmy umniejszać trudów, przez które przechodzą kobiety. Panuje straszna znieczulica. Nie dba się o wciąż odpowiednio o stan psychiczny kobiet w ciąży. Moja siostra chodziła przez całą ciążę na spotkania z psychoterapeutką Dorotą Kobierską - regularnie bywała w Psychologgii (bo 1 w tygodniu). Teraz ja jestem w ciąży i też chodzę do tej samej terapeutki - moim zdaniem każda kobieta w ciąży powinna mieć możliwość spotkania z takim specjalistą.
odpowiedz
Mamuska (Ocena: 1) 24.07.2016 21:21
Czytając ze zobaczę 7 zdjęć które zmusza mnie do zastanowienia o tym czy chce być matką myślałam że będą to konkretne rzeczy a nie pierdoly. Sorry nie po to matki rodziły Was twórcy tego artykułu żebyście takie siano do głów wkładali. Rozumiem ze ciało się zmienia i noce nie przespane ale no takie jest życie. Chcecie coś po sobie zostawić? To się postarajcie. Jeśli cieszy was sucha konsumpcja to gratuluję. Dla mnie pojawienie się dziecka oznaczało konkretna ale pozytywna zmianę. To ogrom bezwarunkowo miłości. Warte próby.
zobacz odpowiedzi (1)
karina (Ocena: 5) 14.07.2016 21:04
Bardzo dobry artykul, sama prawda
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.07.2016 13:41
oczywiście że to nie sielanka, ale nie przesadzajmy ;) Ja mam to za sobą - wnioski? Jak ktoś ma skłonność do rozstępów to je będzie mieć - ja miałam mnóstwo, a teraz po 2 latach prawie ich nie widać!. Brzuch i ciało to kwestia samodyscypliny i powolnego tracenia na wadze z głową. Tak więc wszystko w rękach matek :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2016 23:14
Chyba wolałabym mieć bliznę po cesarce, niż konkretne rozstępy. Aczkolwiek zarówno dla dziecka jak i dla matki poród naturalny jest bardziej korzystny niż cesarka. Tworzy się mocniejsza więź, a dziecko przechodząc przez kanał rodny zostaje nabodźcowane i w swoisty sposób znieczulone, co działa na jego korzyść w późniejszym życiu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie