Idealny wiek na dziecko

Nie powinnaś się spieszyć, ale odkładanie tego na później także nie jest wskazane.
Idealny wiek na dziecko
fot. Thinkstock
22.12.2015

Nie od dziś wiadomo, że istnieje coś takiego, jak najlepszy wiek na zajście w ciążę. Nie na każdym etapie życia jest to bezpieczne i pożądane. Wystarczy wspomnieć o ciężarnych nastolatkach, które często nie są dostatecznie rozwinięte fizycznie, ani psychicznie gotowe do roli matki. Albo o mamach już po czterdziestce, które zwlekały za długo i ryzykują poważnymi powikłaniami. Z powiększeniem rodziny nie należy się spieszyć, ani specjalnie tego opóźniać. Jak zwykle sprawdza się złoty środek.

Wątpliwości rozwiewa badanie zrealizowane przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists – stowarzyszenie brytyjskich specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Na podstawie ich obserwacji wiemy już, jaki jest średni wiek, kiedy rodzimy pierwsze dziecko, a kiedy zajście w ciążę jest da nas najbardziej bezpieczne. Poznajemy także ryzyko związane ze zbyt późnym macierzyństwem.

Kiedy urodzić dziecko? Czas na konkrety!

 

ciąża wiek

fot. Thinkstock

20-35 lat – najlepszy wiek na dziecko

 

Okazuje się, że zarówno współczesny, jak i historyczny wskaźnik można uznać za prawidłowe. Większość specjalistów jest zgodnych, że najbezpieczniej rodzić dzieci w przedziale wiekowym od 20 do 35 lat.

Młodsze mamy mogą okazać się zbyt niedojrzałe, a starsze ryzykują poważnymi powikłaniami groźnymi dla ich samych, a także dzieci.

 

ciąża wiek

fot. Thinkstock

Dziecko w późnym wieku - uważaj!

 

Ginekolodzy i położnicy nie są zwolennikami późnego macierzyństwa. Ich zdaniem granicą bezpieczeństwa jest 35. rok życia. Później szanse na zajście w ciążę są coraz mniejsze (czasami walczymy o to nawet 2 lata). Wzrasta także ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej oraz obumarcia płodu. Konieczne okazuje się cesarskie cięcie.

To jednak do niewielu z nas przemawia. W ostatnich 20 latach liczba ciężarnych kobiet po czterdziestym roku życia wzrosła trzykrotnie!

 

ciąża wiek

fot. Thinkstock

29,3 – wiek statystycznej mamy

 

Większość kobiet w Europie decyduje się na pierwsze dziecko na chwilę przed trzydziestymi urodzinami. Ma to bezpośredni związek z coraz bardziej odkładaną na później decyzją o ślubie. Czy nie czekamy zbyt długo?

Z podobnego badania zrealizowanego w 1968 roku wynikało, że statystyczna pacjentka oddziału położniczego miała tylko 23 lata.

 

ciąża wiek

fot. Thinkstock

Późne macierzyństwo to nie musi być zły pomysł

 

Nie oznacza to jednak, że specjaliści jednoznacznie odradzają starania się o dziecko po 35. roku życia. Zdaniem wielu z nich niektóre z nas nie mają wcześniej możliwości na powiększenie rodziny. Nie mamy stałego partnera, ani możliwości finansowych.

 

Ciąża w późnym wieku nie musi być bardzo ryzykowna, jeśli znajduje się pod stałą obserwacją lekarza. Nowoczesna medycyna daje szanse na to, że zarówno mama, jak i dziecko unikną negatywnych konsekwencji. To jednak nie powód, by odkładać tę decyzję na później. Masz dokładnie 15 lat na to (od 20 do 35 lat), by zmieścić się sugerowanym czasie.

 

Polecane wideo

Komentarze (92)
Ocena: 4.85 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2016 12:52
Ja mam 19 lat i roczną córeczkę. Dziecko było planowane, świetnie radzę sobie w szkole, później planuje iść na studia informatyczne i w międzyczasie mieć drugie dziecko. Uważam że młode mamy mają lepiej. Ciąża przebiegła śpiewająco, nieprzespane nocki(nawet kilka z rzędu) to nie problem, a później jak zacznę pracę dzieci będą szły do szkoły i przedszkola a ja będę miała czas na karierę :) Wszystko przemyślane, pozdrawiam wszystkie młode mamy!!
odpowiedz
Uratujmy Oczko Hani (Ocena: 5) 15.01.2016 21:19
Kochani, pomóżmy uratować życie 1,5 rocznej Hani chorującej na nowotwór oczka "Ratując oczko Hani, ratujemy jej życie" - wejdźmy na "siepomaga" i przybliżmy wyjazd Hani do USA na operację oczka. Przyłączmy się do zbiórki, czasu zostało niewiele.
odpowiedz
Iza (Ocena: 5) 23.12.2015 14:45
Ja urodziłam córkę mając 18 lat. Młodziutko. Nie zrobiłam matury. Teraz nadrabiam, chodzę do liceum dla dorosłych i cieszę się, ze jestem młodą mamą. Dziecko to wspaniała sprawa.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2015 13:30
Kurde mam 23 lata i w tego sylwka wypiję jeszcze alkohol ale od nowego roku staramy się o dziecko i czytając te komentarze czuję się jak jakaś nienormalna, że chcę mieć dzieci! Powinnam się leczyć? W sumie kogo to obchodzi, że nie chcecie mieć dzieci, widocznie macie z tym jakiś problem skoro czytacie takie artykuły albo wchodzicie tylko na tą stronę żeby napisać, ze dziecka mieć nie chcecie :D coś mi tu trąci ewidentnym problemem...
zobacz odpowiedzi (9)
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2015 08:22
fizjologicznie 21 lat wtedy dzieci są piekne i zdrowe, tylko świat zdurniał, a komentarze typu nigdy żadnego bachora są chore...
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie