Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Nie wpadaj w panikę. Są sposoby, by szybko rozprawić się z tym problemem.
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Fot. Thinkstock
06.01.2016

Dzięki jednorazowym pieluszkom przewijanie dziecka jest dziś o niebo łatwiejsze i bardziej higieniczne niż przed laty. Pieluszki to jeden z podstawowych artykułów w wyprawce malucha. Noworodek zużywa ich nawet 10-12 na dobę. Pamiętaj, że dziecko trzeba przewijać nie tylko po kupce, ale również po siusianiu. Poza tym maleństwa karmione piersią oddają średnio dwa razy więcej, często płynnych, stolców niż dzieci karmione butelką.

Niestety, nawet jeśli pieluszki zmieniasz często i dbasz o higienę swojej pociechy, może rozwinąć się pieluszkowe zapalenie skóry. Pojawia się wtedy wysypka, dla której charakterystyczne jest to, że ogranicza się do powierzchni ciała przykrytej pieluszką. Mama może zaobserwować rumień, krostki lub pęcherzyki w okolicach pupy i miejsc intymnych dziecka. Niekiedy zdarza się, że owrzodzenia sączą się i nieprzyjemnie pachną.

Skąd te zmiany? Większość przypadków pieluszkowego zapalenia skóry spowodowana jest przez zakażenie bakteriami lub drożdżami, które rozwijają się szybko w wilgotnym i ciepłym środowisku. A miejsce, gdzie pieluszka styka się z delikatną skórą dziecka, sprzyja takiemu zapaleniu. Szczególnie latem oraz gdy pieluszki zmieniane są zbyt rzadko prawdopodobieństwo pieluszkowego zapalenia skóry wzrasta.

Najczęściej występuje ono u kilkumiesięcznych maluchów; niektóre z nich wydają się bardziej na nie podatne, np. biegunka zwiększa ryzyko pojawienia się zapalenia. Do czynników sprzyjających dolegliwości należą też otarcia, kontakt skóry z nieświeżym moczem, detergenty pozostałe w pieluszkach, wprowadzanie do diety nowych pokarmów oraz chemikalia używane do produkcji niektórych pieluszek.

Wielu rodziców potrafi rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry na podstawie charakterystycznej wysypki i potówek, należy jednak mieć świadomość, że czasem zmiany skórne przechodzą w cięższe zakażenie; jeśli okolice pieluszkowe staną się ogniście czerwone, powstaną pęcherzyki wypełnione ropą albo pojawi się gorączka, biegunka czy apatia, z dzieckiem należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

pieluszkowe zapalenie skóry

Fot. Thinkstock

Pozbyć się wysypki

W wielu przypadkach z pieluszkowym zapaleniem skóry można sobie poradzić bez pomocy specjalisty (kontrola lekarska jest potrzebna, jeśli zmiany nie ustępują po 2-3 dniach leczenia domowego). Co zrobić, żeby skóra znowu była zdrowa i czysta? Kiedy to tylko możliwe, nie zakładaj dziecku pieluszki – wystawianie skóry na działanie powietrza i zapobieganie jej styczności z moczem oraz kupką przyśpieszą gojenie. Możesz położyć dziecko na ceratce przykrytej tetrową lub flanelową pieluchą.

Gdy dziecko się załatwi, jak najszybciej je przewiń. Wielu lekarzy jest zdania, że maluchowi pupę powinno się myć przy każdej zmianie pieluszki – uważają pielęgnację nawilżanymi chusteczkami za niewystarczającą. Takie mycie nie musi koniecznie odbywać się pod bieżącą wodą czy w wanience; pupę można przetrzeć zmoczoną ciepłą wodą pieluchą albo dużym zwilżonym płatkiem kosmetycznym (woda może zawierać łagodne mydło, najlepiej przeznaczone do pielęgnacji niemowląt). Nie używaj żadnych środków zawierających alkohol.

pieluszkowe zapalenie skóry

Fot. Thinkstock

Jest bardzo ważne, aby zakładać dziecku pieluszkę na dokładnie osuszone ciałko. Ale uwaga: unikaj pocierania! Możesz użyć suszarki z ciepłym nawiewem. Przed założeniem pieluszki zastosuj łagodzącą podrażnienia maść. Niektórzy rodzice stawiają na ziołolecznictwo: smarowanie skóry, którą przykrywamy pieluszką, żelem z aloesu przyśpieszy gojenie, zwłaszcza jeśli pojawiły się strupy. Zielarze zalecają również maść nagietkową czy rumiankową.

Najważniejsza jest profilaktyka

Zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom pieluszkowego zapalenia skóry bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszek. Być może konieczna okaże się zmiana dotychczas używanych pieluch na inne – pieluszki pieluszkom nierówne, warto więc wypróbować kilka rodzajów, zanim na któreś się zdecydujesz. Pieluszki nie powinny być zakładane zbyt ciasno. Jeśli natomiast wolisz używać wielorazowych z tkaniny, upewnij się, że są we właściwy sposób prane i sterylizowane. Zwróć uwagę na rozmiar – nie powinny być ani za małe, ani za duże. Dzieci szybko rosną, dlatego pamiętaj, że kupowanie zbyt wielu pieluszek w jednym rozmiarze może okazać się niepotrzebne.

Wysypkom i zmianom sprzyja również przegrzanie skóry, zwłaszcza latem.

pieluszkowe zapalenie skóry

Fot. Thinkstock

O pielęgnacji pupy dziecka pisze dr hab. n med. Barbara Kowalewka-Kantecka w poradniku dla rodziców „Pierwszy rok razem” opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka: „U starszych niemowląt można używać w celu natłuszczenia skóry po myciu, przy zmianie pieluch, kremów przeznaczonych dla dzieci. U nich też stosować można zasypki dla dzieci, oczywiście po bardzo dokładnym osuszeniu skóry. Zasypki (pudry) muszą być stosowane w bardzo małej ilości (jak puder, który używasz do swojej twarzy), aby nie zbijały się w grudki i mechanicznie nie drażniły skóry. Bardzo wskazane jest częste wietrzenie i utrzymywanie w suchości okolic przykrytych pieluchami. U dzieci, które ulewają, ważne jest przemywanie z resztek pokarmowych fałdów szyjnych, ich dokładne wysuszenie i natłuszczenie”.

pieluszkowe zapalenie skóry

Fot. Thinkstock

Dziecka nie musisz kąpać codziennie – zamiast tego możesz myć mu buzię, szyję, uszy, paszki i okolice mające kontakt z pieluszką, odsłaniając tylko te części ciała, które akurat pielęgnujesz. Zwróć szczególną uwagę na fałdki skórne. Po kąpieli dokładnie osusz skórę. W miejsca, gdzie skóra jest sucha, wetrzyj oliwkę albo balsam dla niemowląt.

Uwaga! Czasem wysypka w okolicy przykrytej pieluszką może być objawem bardziej uogólnionej choroby skóry, np. łuszczycy niemowlęcej lub egzemy, chociaż wtedy dziecko zazwyczaj ma wysypkę również na innych częściach ciała. Jeśli podejrzewasz, że zmiany skórne u twojej pociechy to nie pieluszkowe zapalenie skóry albo jeśli rumień i krostki nie znikają pomimo starannej pielęgnacji, zgłoś się z malcem do lekarza.

EPN

Korzystałam z:

„Rodzinna encyklopedia zdrowia”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 1999

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie