Ciąża receptą na kryzys

Ciąża stała się idealnym ratunkiem dla kobiet, które boją się zwolnienia z pracy.
Ciąża receptą na kryzys
24.02.2009

Prawo Pracy chroni kobiety w ciąży przed zwolnieniami i zapewnia im odpowiednią opiekę oraz wynagrodzenie. Kryzys wymusza na ludziach dostosowanie się do panujących warunków i możliwości. Jednym z wyjść i ratunkiem przed utratą pracy stała się dla kobiet ciąża, mężczyźni wybierają zwolnienie chorobowe L-4.

Z takiej sytuacji niezadowoleni są pracodawcy. Jak tłumaczy Andrzej Malinowski, szef Konfederacji Pracodawców Polskich:

„Zwalniamy ludzi nie dlatego, że to nasze widzimisię, ale dlatego, że zmusza nas kryzys. Jeśli nie będzie większych możliwości zwalniania ludzi, firmy będą padać i cały zakład pójdzie na bruk".

Według niego, winne są związki zawodowe. Pracodawcy przed zwolnieniami muszą im przedstawić listę osób, które stracą pracę. Przedstawiciele związków zazwyczaj kontaktują się z zagrożonymi osobami, a te mają czas na podjęcie zapobiegawczych kroków. Część kobiet, choć brzmi to dziwnie, w takiej kryzysowej sytuacji decyduje się na ciążę.

"Gazeta Wyborcza" przytacza historię specjalistki od HR, pani Grażyny, którą szef postanowił zwolnić:

„Zdębiałam. Od dłuższego czasu myśleliśmy z mężem o dziecku. Bez pracy nie było szans. Jak usłyszałam, że chcą mnie wywalić, próbowaliśmy z mężem zajść w ciążę. Na szczęście się udało".

W pierwszym miesiącu nowego roku w urzędach pracy zarejestrowało się 160 tysięcy nowych bezrobotnych.

Kobiet, które decydują się na ciążę, broniąc się przed utratą pracy, nie demonizuje dr ekonomii Szkoły Głównej Handlowej, Ewa Lisowska:

„Utrata pracy to jeden z największych dramatów życiowych. To, że ktoś ucieka przed zwolnieniem w ciążę, absolutnie mnie nie dziwi. Ani nie widzę w tym nic złego. Ba, widzę korzyść - będzie się rodzić więcej dzieci" („Gazeta Wyborcza").

Pracodawcy nie powinni się dziwić, że kobiety i mężczyźni próbują się bronić przed utratą pracy w każdy dostępny sposób. Oni, z kolei, starają się uchronić przed bankructwem, pozbawiając ludzi środków do życia. Każdy zatem walczy o swoje.

Zobacz także:

Jak to jest z tym becikowym - zmiany w polskim prawie!

Zaprojektuj sobie dziecko!

Obiad bogaty w kwas foliowy - łatwe przepisy dla przyszłych mam

Joanna Martel

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.03.2009 22:35
Co p. autorka tutaj za dyrdymały wypisuje??? Artykuł jest napisany w duchu zachęcania młodych, i to nawet tych najmłodszych kobiety bez doświadczenia, do popełnienia najgłupszego kroku jaki można teraz popełnić - ciąży w czasie kryzysu! Sama jestem młodą kobietą i nie wyobrażam sobie późniejszego szukania pracy (bo jest pewne ze kiedyś macierzyńskie się skończy i trzeba będzie wrócić do pracy... wrócić po wypowiedzenie) - szukania pracy i tłumaczenia utraty pracy ciążą jako panaceum na kryzys. Przyszły niedoszły pracodawca potraktuje taką kobietę jak nieodpowiedzialną i nie wartą stanowiska na jakie aplikuje, jakiekolwiek by ono nie było, bo przecież to może się zdażyć kolejny raz u niego. Kobietki BĄDŹCIE MĄDRE I ROZWAŻNE!!! Trzeba mieć pieniążki, aby utrzymać dzieciaczka :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2009 12:54
urodzi sie wiecej dzieci a potem i tak zwolnia z pracy a rodziny beda biede klepac majac male dziecko na dodatek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.02.2009 17:10
[quote="Gosc"]a ja jak zaszłam w ciaze to bezczelnie mnie zwolnili ze stażu!!! i podali powod ze jestem nieodpowiedzialna dlatego mnie zwalniaja[/quote] o kurde słabo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.02.2009 22:32
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] cały ten pieprzony kryzys w polsce to mit.....pier****ne media rozdmuchały sprawe....[/quote] Racja- a wszystko po to,żeby więcej dzieci się rodziło!!![/quote] Ty to chyba nie masz pojęcia co się dzieje dookoła ciebie.Może wokól twoich bliskich wszyscy mają prace,kryzys nie dotknął tylko Polski,ale widać jego skutki na całym świecie.Media jak media,ale obejzyj się troche dookoła.Ja znam wiele osób które niestety straciło pracę i to nie z ich winy.Oby ciebie to nie dotknęło niedowiarku....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.02.2009 21:37
a ja jak zaszłam w ciaze to bezczelnie mnie zwolnili ze stażu!!! i podali powod ze jestem nieodpowiedzialna dlatego mnie zwalniaja
odpowiedz

Polecane dla Ciebie