O czym świadczy krwawienie w ciąży?

Każde krwawienie z dróg rodnych w błogosławionym stanie powinno zwrócić twoją uwagę. Ale nie zawsze oznacza to poważne problemy zdrowotne.
O czym świadczy krwawienie w ciąży?
24.06.2015

Po forach dyskusyjnych krążą wpisy kobiet, które twierdzą, że będąc w ciąży, miały okres. Niektóre dziewczyny przekonują nawet, że nie ma się co cieszyć, gdy pojawia się menstruacja, bo w ciąży można miesiączkować nawet dwa czy trzy razy. Czytasz to i masz mętlik w głowie. Jak jest naprawdę?

Przede wszystkim pojawienie się miesiączki w ciąży jest niemożliwe. Dlaczego? Okres to sygnał ze strony organizmu, że nie doszło do zapłodnienia. Menstruacja polega na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy (endometrium) pod wpływem działania hormonów. Jeśli uwolniona podczas owulacji komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, spada poziom hormonu luteinizującego (LH), co powoduje stopniowe zanikanie ciałka żółtego i spadek poziomu produkowanych hormonów (głównie progesteronu). Wywołuje to złuszczanie się niepotrzebnej już błony śluzowej, czyli właśnie miesiączkę. Jeżeli natomiast dojdzie do zapłodnienia, menstruacja ustaje.

U ciężarnych kobiet mogą się jednak pojawić różne typy krwawień i choć nie są one miesiączką, powinny zwrócić twoją uwagę.

Na samym początku ciąży niektóre kobiety doświadczają plamienia implantacyjnego. Związane jest to z zagnieżdżeniem się (implantacją) zarodka w macicy. Po zapłodnieniu ok. 2-3 dni zajmuje zarodkowi dotarcie do macicy, natomiast po ok. 6-8 dniach zarodek się zagnieżdża i zaczyna się rozwój płodu. Kobiety mylnie uważają plamienie implantacyjne za miesiączkę, ponieważ występuje ono mniej więcej w terminie spodziewanej menstruacji. Jest jednak znacznie mniej obfite i trwa krócej, zwykle nie daje też żadnych objawów, a we krwi nie ma skrzepów. Bywa koloru jasnoróżowego, czerwonego bądź brązowego. Jeśli jest już po terminie spodziewanej miesiączki, zrób test ciążowy, by pozbyć się wątpliwości.

U ciężarnych kobiet w pierwszym trymestrze może wystąpić wczesne krwawienie ciążowe i ono również jest niekiedy mylone z miesiączką. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Choć nie jest to powód do niepokoju, organizm może ci w ten sposób wysyłać sygnał, żebyś zwolniła tempo życia.

ciąża

Niektóre kobiety doświadczają również krwawienia podkosmówkowego – dzieje się tak, kiedy na brzegu łożyska utworzy się skrzep krwi. Krwawienie podkosmówkowe najczęściej ustaje samo, warto jednak upewnić się, czy skrzep został usunięty (w tym celu wykonuje się USG).

Jeśli jednak plamienie się przedłuża i daje niepokojące objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza. Krwawienie może świadczyć o ciąży pozamacicznej, stanie zagrażającym życiu kobiety. W ciąży pozamacicznej, jak wskazuje nazwa, płód nie rozwija się w jamie macicy. Najczęstszą lokalizacją ciąży pozamacicznej są jajowody (to ciąża jajowodowa), jama brzuszna bądź jajniki. Krwawienie najczęściej pojawia się w drugim miesiącu od zatrzymania miesiączki, do tego dochodzi ból brzucha. Ciężarna kobieta może stracić przytomność. Inne objawy to m.in. zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, przyśpieszone bicie serca, zimna, blada, wilgotna skóra.

ciąża

Krwawienie może towarzyszyć poronieniu. Na początku kobieta doświadcza niewielkiego plamienia, które przemienia się w obfite krwawienie połączona z rwącym bólem podbrzusza. Do tego mogą dojść bóle okolicy krzyżowej. Za poronienie samoistne uważa się zakończenie ciąży poniżej 22. tygodnia. W krwi widać masę embrionalną.

Przyczyną krwawienia z dróg rodnych podczas ciąży może być łożysko przodujące, które polega na nieprawidłowo niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy. Uważa się, że łożysko przodujące jest jednym z najczęstszych powodów krwawień z dróg rodnych w drugim i trzecim trymestrze ciąży, odpowiadając za co czwarty krwotok. Objawy najczęściej występują w okolicach 34. tygodnia ciąży. Krwawienie pojawia się nagle. Na początku jest mało obfite i bezbolesne, jednak kolejne krwawienia stają się obfitsze i powodują znaczną utratę krwi.

ciąża

Gdy dojdzie do przedwczesnego odklejenia się łożyska, także ma miejsce krwawienie. To bardzo poważny stan, ponieważ zagraża życiu dziecka – zwykle prowadzi do przedwczesnego porodu. Przedwczesne odklejenie się łożyska uważa się za najczęstszą przyczynę krwawień w drugim i trzecim trymestrze. Sytuacja ma miejsce najczęściej po 20. tygodniu ciąży. Zwykle trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie.

Krwawienie może się też pojawić z powodu zaśniadu groniastego, który powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. To bardzo rzadki stan, do którego dochodzi w efekcie zapłodnienia pustej (pozbawionej matczynego materiału genetycznego) komórki jajowej przez jeden bądź dwa plemniki. Łożysko rozwija się wtedy nieprawidłowo. Typowym objawem jest krwawienie z dróg rodnych w czwartym albo piątym miesiącu ciąży. Do tego mogą dojść intensywne wymioty, bolesność i obrzęk brodawek sutkowych oraz narastający ucisk w podbrzuszu. Lekarz potwierdza zaśniad groniasty na podstawie USG oraz badań.

ciąża

Również przy odejściu czopu śluzowego (w trzecim trymestrze) pojawia się plamienie – ma to miejsce na krótko przed porodem. Jest to czop zamykający szyjkę macicy, który chroni przed wirusami oraz bakteriami. Nie jest to żaden patologiczny stan: przeciwnie – niedługo powitacie na świecie nowego członka rodziny!

Krwawienia w ciąży mogą ponadto świadczyć o nadżerce, infekcjach układu moczowego, mięśniakach czy polipach, endometriozie, urazie dróg rodnych, raku szyjki macicy, żylakach pochwy, zapaleniu pochwy i szyjki.

Wnioski? Plamienie towarzyszące ciąży nie zawsze jest powodem do niepokoju, jeśli jednak wolisz sprawdzić, co się dzieje w twoim organizmie, a zwłaszcza jeśli krwawienie się przedłuża i towarzyszą mu przykre objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Nie bierz na własną rękę żadnych leków. Jeśli źle się czujesz, wezwij pogotowie.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2015 00:15
Myślisz ze jestem ładna? - zapytała. On powiedział "nie". Zapytała wiec jeszcze raz: " Jestem w twoim sercu? Powiedział "nie". Na koniec się zapytała: "Jakbym odeszła, to byś płakał za mną? Powiedział, ze "nie". Smutne - pomyślała i odeszła. Złapał ja za rękę i powiedział: "Nie lubię Cię, kocham Cię. Dla mnie nie jesteś ładna, tylko piękna. Nie jesteś w moim sercu, jesteś moim sercem. Nie płakałbym za Tobą, tylko umarłbym z tęsknoty." Dziś o północy twoja prawdziwa miłość zauważy, że Cię kocha. Coś ładnego jutro miedzy 13-16 się zdarzy w Twoim życiu, obojętnie gdzie będziesz w domu,przy telefonie albo w szkole. Jeśli zatrzymasz ten łańcuszek, nie podzielisz się tą piękną historią - to nie znajdziesz szczęścia w 10 najbliższych związkach, nawet przez 10 lat. Jutro rano ktoś Cię pokocha. Stanie się to równo o 12.00. Będzie to ktoś znajomy. Wyzna Ci miłość o 16.00 Jeśli ci się nie uda wysłać tego do 20 komentarzy zostaniesz na zawsze samsama
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2015 15:02
Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2015 15:01
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2015 17:02
zawsze trzeba się konsultować z lekarzem przy krwawieniu w ciąży.
odpowiedz
kaja (Ocena: 5) 24.06.2015 09:04
Jest jeszcze krwawienie wystepujace pod koniec ciazy po badaniu ginekologicznym. Ostatnio jak bylam u Gina w 38 tygodniu I mnie badal to po okolo godzinie doslownie chlusnela ze mnie zywo czerwona krew. Zadzwonilam do lekarza I powiedzial ze to po badaniu ale gdyby nie ustalo to jechac do szpitala.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie