Jak przebiega drugi poród?

Podobno drugi poród jest łatwiejszy. Warto wiedzieć, co zrobić, by okazał się możliwie jak najprostszy.
Jak przebiega drugi poród?
27.04.2015

Dla wielu kobiet pierwszy poród okazuje się przykrym, czasem wręcz traumatycznym przeżyciem – do tego stopnia, że nie chcą rodzić więcej dzieci. Kiedy więc okazuje się, że znowu są w ciąży, panikują, nie wyobrażając sobie, że będą raz jeszcze musiały przejść przez koszmar porodu. Wiele kobiet twierdzi jednak, że drugi poród często bywa łatwiejszy. Zatem fakt, że już raz przez to wszystko przechodziłaś, to jednocześnie najlepsza i najgorsza sprawa związana z rodzeniem kolejnego dziecka.

„Większość kobiet czuje się mniej zdenerwowana i zestresowana, gdy zbliża się czas drugiego porodu. Wiedza o tym, czego oczekiwać, jak przebiega poród i czy chce się dostać środki przeciwbólowe i/lub znieczulenie zewnątrzoponowe zazwyczaj działa uspokajająco. Pamiętaj jednak, że każdy poród jest inny. Na szczęście drugi przebiega zwykle łatwiej i szybciej niż pierwszy” – pisze dr Penny Preston w książce „Druga ciąża. Poradnik dla rodziców” (Muza 2011).

Czego się spodziewać?

Przy drugim porodzie musisz być przygotowana na kilka nowości. W pierwszej ciąży do rozwarcia czy skrócenia szyjki macicy często dochodzi tuż przed porodem, w drugiej ciąży może się jednak zdarzyć, że będziesz chodzić nawet przez kilka tygodni z szyjką rozwartą na 2-3 cm – i niemal zupełnie skróconą. Mało tego – możesz nawet nie być pewna, czy poród już się zaczął! „Wiele kobiet doznaje częstszych i silniejszych skurczów macicy w drugiej ciąży i nie zawsze wie, czy to już początek porodu” – zauważa dr Preston.

W przypadku drugiego porodu zarówno etap pierwszy (od początku fazy aktywnej do pełnego rozwarcia – na 10 cm), jak i etap drugi (od pełnego rozwarcia do fazy parcia) zazwyczaj ulegają skróceniu. Dla porównania: poród pierwszego dziecka trwa zwykle 12-14 godzin, natomiast drugiego ok. 8. „Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, szyjka macicy zachowuje pewną pamięć i rozszerza się szybciej. Często dochodzi również do jej poszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem porodu. Wiele kobiet przypomina sobie też, jak przeć, a więc skutecznie wypycha dziecko na zewnątrz. Przy pierwszej ciąży druga faza porodu trwa około godziny, a przy kolejnych może zająć tylko 20 minut” – czytam w poradniku „Druga ciąża”.

Może się jednak zdarzyć, że dziecko ułoży się w pozycji utrudniającej poród albo że będzie większe – wtedy poród, mimo że drugi, może być trudniejszy.

mother vogue

Prawdopodobieństwo udanego porodu pochwowego po wcześniejszym cesarskim cięciu jest największe, jeśli cesarskie cięcie zostało wykonane z powodu, który niekoniecznie musi się powtórzyć, m.in. tętno dziecka jest stale monitorowane; nie jesteś podłączona do kroplówki mającej na celu przyśpieszenie porodu; rodziłaś już wcześniej drogą naturalną lub miałaś w przeszłości poród pochwowy po przebyciu wcześniej cesarskiego cięcia; obecny poród rozpoczyna się spontanicznie (nie został sztucznie wywołany), a wody odchodzą samoistnie.

Przy drugim porodzie może ci towarzyszyć zarówno partner, jak i pierwsze dziecko, choć zależy to od wieku twojej pociechy i jej dojrzałości (dotyczy to sytuacji, gdy poród odbywa się w domu). „Jeśli twoja pociecha wyraża prawdziwe zainteresowanie, zapał i chce być obecna przy porodzie, wtedy usiądź razem z nią i wyjaśnij dokładnie, czego może się spodziewać” – pisze dr Penny Preston. I dodaje, że nie powinno cię też dziwić, jeśli twój partner wyda się tym razem nieco bardziej zrelaksowany w nastawieniu do ciąży. Nie oznacza to jednak, że mniej się tobą interesuje – po prostu teraz czuje się swobodniej.

Ewa Podsiadły-Natorska

mother vogue

Pozycja pośladkowa – co wtedy?

Zatrzymajmy się przy pozycji dziecka. Jeśli twoja pierwsza pociecha znajdowała się w pozycji pośladkowej, prawdopodobieństwo powtórzenia takiej sytuacji może być większe, jeśli istnieje na to uzasadnienie anatomiczne (np. jeśli twoja macica ma nieregularny kształt albo jeśli masz mięśniaki wyrastające do jamy macicy). Takie problemy nie znikną przed kolejną ciążą, zatem przodowanie pośladków bywa prawdopodobne.

Ważne: jeżeli twoje dziecko znajduje się w położeniu pośladkowym albo poprzecznym, dr Penny Preston zwraca uwagę, że można pomóc mu przyjąć pozycję głową w dół, np. poprzez przyjęcie pozycji odwrotnej z wypiętymi pośladkami (na co najmniej 10 minut dwa razy dziennie). Głowa dziecka zacznie się wtedy swobodnie unosić, co zachęci je do obrócenia się w taki sposób, by jego główka zbliżyła się w kierunku obręczy macicy. By przyjąć tę pozycję, połóż się na plecach z podkurczonymi kolanami i włóż cztery puszyste poduszki pod pośladki, aby miednica znalazła się wyżej niż żołądek. Możesz również uklęknąć na podłodze i unieść pośladki jak najwyżej, głowę opierając na zgiętych ramionach.

mother vogue

Przezwyciężyć ból

Osobnym tematem jest sposób radzenia sobie z bólem, który będzie towarzyszył również drugiemu porodowi, choć zdaniem wielu kobiet jest on mniejszy. „Dwie dostępne metody łagodzenia bólu to podanie leków analgetycznych, które tłumią lub zmniejszają ból, oraz znieczulenie miejscowe w rodzaju znieczulenia zewnątrzoponowego. To ostatnie to rodzaj znieczulenia miejscowego polegający na wstrzyknięciu leku w przestrzeń otaczającą błony pokrywające dolną część rdzenia kręgowego, co powoduje zniesienie bólu w rejonach znajdujących się poniżej miejsca podania zastrzyku. Ten rodzaj znieczulenia bólu porodowego obecnie wiele kobiet uznaje za najlepszy” – tłumaczy dr Penny Preston.

Problem w tym, że nie we wszystkich polskich szpitalach znieczulenie zewnątrzoponowe jest dostępne. Uwaga! Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym konieczne jest stałe monitorowanie pracy serca płodu oraz kroplówka w celu uzupełnienia płynów, a niektóre kobiety cierpią przy tym na bóle pleców lub trudno im przyjąć wygodną pozycję.

mother vogue

A co z nacięciem krocza? Dr Preston wyjaśnia, że jeśli za pierwszym razem ci je nacięto, nie oznacza to, że zdarzy się tak ponownie. „Tak naprawdę zabieg ten jest mniej prawdopodobny, ponieważ tkanka pochwy zwykle staje się bardziej rozciągnięta. Jeżeli przy pierwszym porodzie udało ci się uniknąć nacięcia krocza, przypuszczalnie uda ci się i tym razem”. Może się jednak zdarzyć, że po pierwszym porodzie zostaniesz mocno zszyta i nacięcie krocza okaże się konieczne.

Poród naturalny czy cesarka?

„Jeśli pierwsze dziecko rodziłaś siłami natury, prawdopodobnie drugi poród również będzie naturalny. Gdy zaś wcześniej rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, być może kolejnym razem będziesz również potrzebowała wspomagania, urodzisz jak za pierwszym razem albo będzie to poród naturalny” – tłumaczy autorka „Drugiej ciąży”.

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 3.86 / 5
Migotka (Ocena: 5) 08.05.2015 23:09
Mój pierwszy poród trwał 5 godzin,zaś drugi trwał zaledwie 7 minut.Więc gdzie tu jest regułka o czasie trwania porodu???
odpowiedz
k (Ocena: 1) 29.04.2015 10:16
nic nie jest regułą...moj pierwszy porod trwal 6 h i teraz z perspektywy czasu twierdze ze nie bylo najgorzej za to drugi porod trwal 25 h ! dziecko urodzilo sie niedotlenione .. a ja dochodzilam do siebie pol roku podczas gdy przy perwszym szalalam po oddziale juz po 2 godzinach..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2015 17:36
No bardzo ciekawe... Moj pierwszy poród trwał dokładnie 4h i był szybki i prawie bezbolesny... Piszecie takie durnoty, a potem dziwne, że jest panika przed porodem...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2015 11:00
Miałam 15 skurczy włącznie z partymi -1 poród. współczuję kobietom , które długo rodziły i nie dziwię się że wiele z nich mię chce więcej dzieci
odpowiedz
Karolina (Ocena: 1) 28.04.2015 08:42
co za debil pisze te artykuły?? to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością
odpowiedz

Polecane dla Ciebie