Imiona, które są szczytem obciachu

Być może któraś z nas lub naszych partnerów nosi jakieś imię z tej listy, ale swojego dziecka na pewno byś tak nie nazwała.
Imiona, które są szczytem obciachu
13.04.2015

Gdy wybieramy imię dla naszej pociechy, kierujemy się wieloma kryteriami. Obok czystego sentymentu i zwykłego "podoba/nie podoba mi się", bierzemy pod uwagę także takie aspekty jak to, czy imię będzie pasowało do nazwiska, czy jest w związku z tym długie czy krótkie, czy może nosili takowe dziadek, babcia lub ktoś inny bliski, kogo chcemy upamiętnić.

Często także bierzemy pod uwagę to, czy imię jest "obciachowe" czy nie. Czy takie imiona istnieją? Na pewno tak. Mody na imiona zdecydowanie się zmieniają. Być może kiedyś wróci moda na właśnie takie, jakie wymieniamy dalej, póki co jednak są zupełnie pomijane. Również dlatego, że skojarzenia i rymy jakie im towarzyszą budzą w nas zbyt dużo śmiechu, politowania albo zdenerwowania.

Poznajcie kilka, które uznawane są za te najbardziej obciachowe.

 

a

Mariola – to wcale nierzadkie imię wśród polskich kobiet stało się śmieszne przez poczynania sceniczne pewnego kabaretu. I od tego czasu tylko jedna Mariolka staje nam przed oczami. Czy nazwałabyś tak swoją córeczkę?

a

Wiesław – choć to piękne staropolskie imię, to pan Wiesiek, trochę i jak panowie Mietek i Marian, kojarzą się nam z awariami hydraulicznymi i jeszcze telewizor naprawią, i tynki w domu położą. No niby nic w tym złego, ale nie kojarzymy, aby którekolwiek dziecko bawiące się w piaskownicy miało teraz tak na imię i trudno orzec w gruncie rzeczy, dlaczego. Obciach?

a

Bożena, Grażyna – a raczej należało by powiedzieć Pani Grażynka i Pani Bożenka, czyli typowe Panie w urzędach, sklepach czy księgowości. Trzeba ładnie się uśmiechać i być miłym, to Pani Bożenka wszystko załatwi. No i znów serial wszystkich Polaków się kłania i Bożenka z Klanu. Miła dziewczyna, ale czy musiała tracić to, co młoda dziewczyna ma najcenniejsze, na oczach całego narodu?

a

Wacław – może myśląc Wacław nie przychodzi Wam nic do głowy, ale mówić Wacek, Wacuś już chyba tak ;). Co mogą biedni posiadacze tego imienia poradzić, że to właśnie tak potocznie młodzi chłopcy (i nie tylko) nazywają swoje męskie narządy. A może to właśnie plus dla wszystkich Wacków?

Zbigniew – bardzo ładne i męskie imię, ale czy słysząc je nie staje Wam przed oczami czupryna i postać Zbigniewa Wodeckiego, a w jego tle pogrywa piosenka z pszczółki Mai? Coś w tym jest, prawda?

a

Ryszard – czyli poczciwy, nieporadny i mało męski Rysio z Klanu, którego znają nawet Ci, którzy nigdy nie oglądali tego serialu (albo nie przyznają się, że oglądali – no bo spójrzmy prawdzie w oczy, każdy z nas kiedyś oglądał Klan. Mimo iż Ryszard to bardzo ładne imię męskie, to nasze uprzedzenia są chyba zbyt silne.

Adolf – tu chyba komentarz jest zbędny… skojarzenie mamy tylko jedno, w zasadzie to nie skojarzenie, ale już przekonanie, że Adolf to… Adolf Hitler.

a

Jolanta – „Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snów…” Pamięta! I my zawsze będziemy pamiętać tą Jolkę z piosenki. Na pytanie, z czym kojarzy Ci się imię Jolka, wiele osób odpowiada: krzyżówka. Co o tym sądzisz?

a

Jarosław – ostatnimi czasy, kiedy słyszymy imię Jarosław, jedyne o czym myślimy, to „Jarosław Polskę zbaw”. Skojarzenia z imionami polityków są niezwykle silne. Jeśli ktoś robi coś głupiego lub śmiesznego, już zawsze jego imię będzie stygmatyzowane jego czynem. Janusz? Palikot! Lech? Wałęsa! Jeśli lubisz tych polityków, to nie ma problemu, ale jeśli masz kiepskie skojarzenia, dwa razy się zastanów nad tymi imionami.

No właśnie… Janusz. Każda bacia Ci to powie, że to piękne męskie imię. Jak i Janusz jest męski. I przystojny. Zazwyczaj ma wąsy. I sweter w romby. Zbyt okrutny stereotyp? Niemiłosierny i wlecze się za Januszami i wlecze…

a

Zdzisław – to bardzo popularne dawniej imię jest praktycznie niespotykane u dzieci, które obecnie się rodzą. Według opinii wielu osób kojarzy im się z kimś biednym, stojącym pod sklepem z piwkiem, nie do końca poważnym partnerem. Dziwne prawda? Internet i statystyki pokazują, że jesteśmy niezwykle przywiązani do uprzedzeń związanymi z imionami łącznie z tym, że w momencie kiedy ktoś przedstawia nam się imieniem, którego nie lubimy od razu w pewien sposób uprzedzamy się do niego. Więc Panów Zdzisiów przepraszamy i przesyłamy pozdrowienia.

Czesław – oglądaliście „Włatców Móch” ? A więc wiecie o kogo chodzi. Podobnie może być z księciem Julianem z Madagaskaru. Choć akurat te skojarzenia są dość sympatyczne.

a

Angelika – choćbyśmy bardzo starali się nie operować stereotypami, to imię Angelika lub Andżelika kojarzy nam się z różem, Barbie, sztucznością itp. Również często panie do towarzystwa w filmach przyjmują taki właśnie pseudonim… no cóż, może to niepoprawne, ale czy nie macie tak samo? A tyle Andżelik wśród polskich dziewczyn występuje prawdopodobnie z bardzo prozaicznego powodu – nadawanej w latach 80. przygodowej serii o markizie Angelice. Inspiracja ulubionym bohaterem filmowym – typowe.

Oczywiście, traktujcie nasze interpretacje z przymrużeniem oka. Tak naprawdę do każdego imienia możemy przypisać tonę skojarzeń i różnego rodzaju dopowiedzeń. Więc baw się tym i wymyśl jakieś skojarzenie do swojego imienia albo do imion swoich dzieci. Bo każda Baśka to ma teraz fajny biust!

Polecane wideo

Komentarze (92)
Ocena: 4.37 / 5
gość (Ocena: 5) 05.01.2021 23:32
Adolf to swietne imie kojarzy mi się tylko z moim idolem
odpowiedz
pętium (Ocena: 2) 20.08.2018 18:29
Jessica/Dżesika - oprócz mega lansu w przedszkolu lub na placu zabaw jeszcze można się popisać znajomością OBCEJ (podkreślam - OBCEJ) pisowni i kogoś poprawić - to zawsze poprawia nastrój. Chęć imponowania jest jednym z motorów napędowych cywilizacji ale ludzie, błagam, nie róbcie krzywdy dzieciom.
odpowiedz
itx (Ocena: 1) 20.08.2018 18:07
Od razu powiedzcie, że każde polskie imię jest obciachowe i szczytem dobrego smaku jest Dżesika albo Brajan.
odpowiedz
Piotr Wysocki (Ocena: 5) 01.05.2018 07:19
Dzesika albo Brajan czesto oatologia takie imiona nadaje a potem drze morde na placu zabaw DZESIKA !i patrzy czy wszyscy slyszeli.
zobacz odpowiedzi (1)
Zbychu (Ocena: 5) 18.02.2018 22:22
Alfons to najbardziej obciachowe imię męskie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie