Co wolno podczas ciąży?

Stan błogosławiony wymaga ostrożności, ale jednocześnie to nie choroba! Na co uważać? Jakich zasad przestrzegać? Odpowiadamy na wasze pytania.
Co wolno podczas ciąży?
04.02.2009

Wokół ciąży narosło wiele przesądów i zabobonów. Młode mamy na pewno niejednokrotnie słyszały, że noszenie korali w stanie błogosławionym sprawi, iż dziecko okręci się pępowiną, a uprawianie z mężem seksu spowoduje, że bobaskowi będą ropiały oczka. To, oczywiście, kłamstwa, nigdy nieudowodnione w żaden medyczny sposób. Istnieją jednak pewne zalecenia i reguły, których powinnaś przestrzegać dla dobra swojego oraz dzidziusia.

Czy można uprawiać sporty?

Pływanie i aqua aerobik to sporty wręcz wskazane dla kobiet w ciąży – relaksują i skutecznie rozluźniają mięśnie. Lekarze ostrzegają jednak, aby unikać skoków do wody i pływania wyczynowego. Ażeby nie doszło do zakażenia dróg rodnych, do każdej kąpieli zakładaj tampon. Po wyjściu z basenu powinnaś użyć maści przeciwgrzybicznej (np. Clotrimazol, 20 g, 3,75 zł).

Joga doskonale przygotuje cię do porodu i pomoże odzyskać kontrolę nad ciałem. Jest szczególnie wskazana, jeżeli miewasz bóle pleców, czujesz się spięta i zmęczona. Możesz również poszukać specjalnych zajęć gimnastycznych organizowanych w fitness klubach i szkołach rodzenia. W całym okresie ciąży powinnaś wykonywać lekkie ćwiczenia, które wzmocnią i uelastycznią mięśnie oraz pomogą utrzymać dobrą formę fizyczną. Szczególnie polecamy lekki stretching i pilates.

Aerobik i bieganie to dyscypliny dopuszczalne tylko dla kobiet, które intensywnie trenowały przed zajściem w ciążę. Zrezygnuj z nich w trzecim trymestrze ciąży – nie możesz się wtedy przemęczać. Biegaj tylko w obuwiu stabilizującym stawy skokowe i dobrze amortyzującym wstrząsy.

Jazda na rowerze to sport dozwolony tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Później wycieczki rowerowe są niewskazane – ciąża nie lubi wstrząsów. Jeśli chętnie zaglądasz na siłownię, możesz korzystać z rowerka stacjonarnego. Inne zajęcia będą dla ciebie zbyt forsowne. Pamiętaj, że podczas ciąży rozluźniają się stawy i zwiększa się ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Na czas ciąży zapomnij o tenisie i wspinaczkach górskich. Są to dyscypliny związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Zakazane jest również nurkowanie – narazisz swoje dziecko na niedotlenienie. Unikaj sportów szybkich i dynamicznych, takich jak łyżwiarstwo, jazda na rowerze, jazda konna czy narciarstwo. Wiążą się one z dużym ryzykiem kontuzji i urazów.

Czy można pić kawę i alkohol?

Jeśli chodzi o kawę, to lekarze nie widzą przeciwwskazań, radzą jedynie zachować umiar. Jeśli nie cierpisz na nadciśnienie, możesz pić nawet trzy filiżanki słabej kawy z mlekiem. Większa ilość mogłaby zaszkodzić maluszkowi, ponieważ przenikająca przez łożysko kofeina mogłaby spowodować przyspieszenie pracy jego serca.

Alkohol w ciąży jest całkowicie zakazany! Nie bierz przykładu z nieodpowiedzialnej Kate Moss, która „poi” siebie i rosnące w niej dziecko różnego rodzaju trunkami oraz dusi dymem z papierosów. Kobiety pijące w czasie 9 miesięcy ciąży muszą liczyć się z ewentualnością wystąpienia u dziecka FAS, czyli tzw. alkoholowego zespołu płodowego, który objawia się zmianami w budowie twarzy (np. spłaszczony nos, brak wcięcia nad górną wargą, szeroko rozstawione oczy) oraz upośledzeniem intelektualnym.

Co prawda, zdaniem niektórych, lampka wina do obiadu nigdy nie zaszkodzi, ale do takich teorii należy podchodzić z dystansem i rozumem.

Czy można bawić się z kotem?

Z pewnością słyszałaś o toksoplazmozie? To choroba wyjątkowo niebezpieczna dla ciężarnych (jeśli kobieta nie przebyła jej wcześniej) - objawia się gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych, a może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu! Źródłem pierwotniaków wywołujących chorobę mogą być odchody kota, dlatego w czasie ciąży bądź ostrożna - po zabawie ze zwierzęciem zawsze myj ręce i nie zmieniaj piasku w jego kuwecie.

Czego nie jeść ze względów bezpieczeństwa?

Lekarze ostrzegają przed serami pleśniowymi oraz tatarem. Camembert, rokpol oraz brie mogą być zakażone bakteriami listerii, które w ciąży mogą wywołać poronienie. W przypadku tatara należy pamiętać o niebezpieczeństwach płynących ze spożywania surowego mięsa oraz jajka. Z tych samych względów wystrzegaj się kremów do tortów, kogla-mogla, mleka prosto od krowy oraz kaszanki. Możesz za to bez ograniczeń spożywać produkty bogate w kwas foliowy, czyli sałatę, szpinak, brokuły, awokado i brukselkę.

Czy istnieją kosmetyki, które szkodzą podczas ciąży?

Im mniej środków chemicznych w ciąży, tym lepiej. Niewskazane są kosmetyki z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C, olejkiem cyprysowym, różanym oraz rozmarynowym, ponieważ mogą działać poronnie. Kontrowersyjna jest kwestia farb do włosów oraz lakierów do paznokci, jednak ich szkodliwości nie potwierdziły żadne badania.

Szczególnie należy dbać o higienę intymną - zaszkodzić mogą na przykład mydła przeciwbakteryjne.

Czy można palić papierosy?

Być może to pytanie wydaje wam się absurdalne, bo przecież powszechnie wiadomo, że palenie w czasie ciąży to niewyobrażalna krzywda dla maluszka, który krztusi się i dusi. Niestety, wiele kobiet nie potrafi zrezygnować z tytoniu, chociażby na 9 miesięcy. Konsekwencje systematycznego podtruwania płodu nikotyną będą się ciągnęły za malcem przez całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie. W brzuszku, w reakcji na dym, serce zaczyna mu bić szybciej, a przecież nie może uciec z zadymionego kokonu, w którym przebywa. W efekcie, nie rozwija się prawidłowo i najczęściej rodzi się dużo mniejsze niż jego rówieśnicy. Waga dzieci palących matek rzadko kiedy przekracza 2,5 kg. Na domiar złego, to właśnie bobasy palących pań najczęściej dotyka tzw. śmierć łóżeczkowa. Nawet jeśli dziecko urodzi się o prawidłowej wadze, w późniejszym okresie nie będzie się ono rozwijało tak, jak należy. Będzie miało obniżoną odporność i zwiększoną skłonność do reakcji alergicznych. Potomstwo palących kobiet jest też często nadpobudliwe. W dorosłym życiu chętniej niż inni sięgnie po papierosy, a to z tej prostej przyczyny - uzależniłaś je, zanim przyszło na świat.

Bierne palenie jest tak samo groźne jak bycie aktywnym palaczem. Nie pozwalaj, by palono przy tobie, unikaj słabo wentylowanych, zadymionych pomieszczeń. Gdy dziecko się już urodzi, nie wracaj do nałogu, szczególnie gdy karmisz piersią. Chyba nie chcesz poić dziecka roztworem nikotyny i substancji smolistych?

Pamiętaj, że dziecko oddycha tym, co mu podasz i je to, co mu zaserwujesz. Niestety, w chwilę po zapaleniu papierosa następuje silny skurcz naczyń łożyska, więc przepływ krwi jest drastycznie zmniejszony, a w efekcie płód jest niedotleniony i niedożywiony. Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym blokuje zdolność krwi do transportowania tlenu.

Na szczęście, organizm kobiety jest bardzo mądrze skonstruowany i podczas ciąży wiele palaczek odczuwa niechęć do papierosów. To dobra okazja do całkowitego skończenia z nałogiem. Wykorzystaj ją dla dobra swojego oraz malucha, który niedługo pojawi się w twoim świecie.

Czy można uprawiać seks podczas ciąży?

seks w ciąży nie jest szkodliwy. Co więcej - może nawet korzystnie wpłynąć na związek i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (o tym decyduje lekarz), w ciągu tych dziewięciu miesięcy wasze życie seksualne może rozkwitnąć. Oczywiście, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Nadrzędna to odpowiedni dobór pozycji. Wyróżnia je to, że kobieta decyduje o głębokości penetracji, a jej brzuch, który będzie coraz większy, nie stanowi przeszkody w miłosnych igraszkach. Poza tym, nie wolno stosować żadnych zabawek, np. wibratorów, bo mogą one spowodować infekcję. Oczywiście, niektórym kobietom w czasie ciąży przechodzi ochota na seks. Partner powinien to zaakceptować - jest to naturalna reakcja organizmu na huśtawkę hormonalną. Po porodzie zwykle wszystko wraca do normy. Wiele kobiet podkreśla, że miłość z dzieckiem w brzuchu pomogła im odkryć nieznaną dotąd przyjemność płynącą z seksu. Co do mężczyzn - ci często obawiają się, że swoją partnerkę „uszkodzą” i coś stanie się z dzieckiem. W rzeczywistości, nie ma takiego ryzyka - maleństwo jest doskonale zabezpieczone w brzuchu mamy. Ale jeśli nadal nie są przekonani, zabierzcie ich ze sobą do ginekologa - specjaliście na pewno zaufają.

Czy seks może przyspieszyć poród?

Istnieją trzy sytuacje czy też ryzykowne bodźce:

  1. orgazm - może spowodować skurcze przepowiadające, ale nie wywołają one akcji porodowej;
  2. pieszczoty piersi - uwalnia się wtedy oksytocyna, która jest hormonem wywołującym i przyspieszającym akcję porodową;
  3. sperma - zawiera prostaglandyny przyspieszające rozwieranie szyjki macicy, ale na takie ilości, jakie znajdują się w męskim nasieniu, reaguje ona dopiero po 38. tygodniu ciąży.

Jeśli lekarz nie stwierdził przeciwwskazań, ty czujesz się na siłach, masz na seks ochotę, a twój partner nie ma żadnych obaw, bawcie się dobrze. Obiecujemy, że nie zdeprawujecie waszego dziecka.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Polecane wideo

Komentarze (71)
Ocena: 4.94 / 5
Anm (Ocena: 1) 03.09.2016 13:30
Na rowerze tylko w pierwszym trymestrze???!!! Bo co? Dziecko wypadnie podczas wstrząsu??? Co za brednie
odpowiedz
Ona (Ocena: 5) 16.05.2013 10:27
Witam Można się opalac w 15tyg ciąży ? oczywiście chce być brazowa, a nie troszkę zarumieniona :/
odpowiedz
puzon (Ocena: 5) 18.04.2013 18:47
Wszystko fajnie,tyle że jak czytam wszystkie te zakazy i nakazy zastanawiam się jak ludzie rozmnażali sie 50 lat temu.I jakoś nie było ADHD,Dysleksji i GUMOWYCH DRZEW na drodze matki i dziecka. Zdrowy rozsądek jest po prostu bezcenny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.01.2012 18:02
chce sie dowiedzieć czy uprawiajac sex z dziewczyną w ciąży i ona jest z innym musze sie zabespieczać boje się że jak urodzi to ta sperma co w niej zostanie morze przetrwać i zajdzie ze mną w ciąze wiec prosze o odpowiedz czy musze się bać ze ona może potem zajść ze mną
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2010 11:47
mam takie pytanie jestem w 8 tygodniu ciąży i czy podczas stosunku z partnerem muszę się zabezpieczać?jeśli tego nie zrobimy to czy sa jakies konsekwencje tego czynu?pomocy
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie