Po czym poznasz, że jesteś w ciąży?

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, sprawdź, jakie mogą być pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać.
Po czym poznasz, że jesteś w ciąży?
08.12.2014

Co jakiś czas media informują o przypadkach kobiet, które nie wiedziały, że są w ciąży. Jeśli kobieta zna swoje ciało i dba o zdrowie, trudno to sobie wyobrazić. Zwłaszcza że niektóre z nas są w stanie rozpoznać u siebie bardzo wczesną ciążę. Jakie symptomy mogą pojawić się najszybciej?

Brak miesiączki

„Najczęściej kobiety podejrzewają u siebie ciążę, gdy miesiączka nie wystąpi w terminie. Dotyczy to przede wszystkim kobiet miesiączkujących regularnie” – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”. Dwie kreski na teście ciążowym potwierdzą ciążę. Ale spóźniający się okres nie zawsze musi oznaczać, że spodziewasz się dziecka. „Menstruacja może się opóźniać także w wyniku działania innych czynników, na przykład stresu, podróży czy nieprawidłowej diety. Co więcej u niektórych kobiet zdarza się także, że jeszcze przez kilka pierwszych miesięcy ciąży występują krwawienia” – wyjaśnia dr Rafał Kocyłowski, ginekolog z PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych.

Musisz zatem mieć świadomość, że nie każde krwawienie z dróg rodnych jest okresem. U niektórych kobiet w początkowej fazie ciąży może pojawić się niewielkie krwawienie, które można mylnie uznać za menstruację. Jest to tzw. wczesne krwawienie ciążowe, którego doświadcza ok. 20 proc. ciężarnych. Zwykle jest one jednak mniej obfite od miesiączki. Krwawienia mogą towarzyszyć zmianom hormonalnym, bywają też sygnałem prawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej w ściance macicy. Jeśli jednak wiesz, że jesteś w ciąży, a krwawienie pojawiło się nagle i towarzyszy mu ból, koniecznie spotkaj się z lekarzem.

Temperatura, bóle, mdłości

Kolejny objaw wczesnej ciąży to podwyższona temperatura w terminie spodziewanej menstruacji. Piersi mogą stać się wrażliwe na dotyk, nabrzmiałe i bolesne. Zwłaszcza ten drugi symptom jest częsty. „Na początku ciąży, gdy jeszcze nie wiedziałam, że spodziewam się dziecka, piersi bolały mnie tak bardzo, że nie mogłam się schylić” – mówi 24-letnia Agnieszka. W piersiach może się też pojawić mrowienie.

zamyślona kobieta

Prawdopodobne objawy ciąży – zmiany w narządach: zatrzymanie miesiączki, powiększenie i rozpulchnienie macicy oraz zasinienie pochwy (badanie ginekologiczne), powiększenie i napięcie sutków, rozstępy ciążowe, przebarwienia niektórych okolic skóry.

Pewne objawy ciąży: wczesna ciąża – badanie ultrasonograficzne; zaawansowana ciąża – wysłuchanie tętna dziecka, wyczuwanie ruchów i części dziecka przez powłoki brzuszne.

Ważne!

Pamiętaj, że negatywny wynik testu ciążowego nie daje pewności, że nie jesteś w ciąży. Całkowitą pewność da ci wizyta u ginekologa. „Lekarz przeprowadzi badanie, dzięki któremu ostatecznie potwierdzi lub wykluczy ciążę. Już około piątego tygodnia podczas badania USG można dostrzec pęcherzyk ciążowy, a około szóstego tygodnia zarodek z czynnością serca” – mówi ginekolog z PreMediCare.

Ewa Podsiadły-Natorska

zamyślona kobieta

Typowym objawem wczesnej ciąży jest ból podbrzusza, podobnie jak na początku miesiączki. Możesz też częściej niż zazwyczaj korzystać z łazienki. Chodzi o to, że macica powiększa się, robiąc miejsce dla rozwijającego się dziecka. Skutkiem tego jest uciskanie na pęcherz moczowy i częstsze wizyty w toalecie.

Między drugim a ósmym tygodniem u przyszłych mam często pojawiają się mdłości, które mijają około 14.-16. tygodnia ciąży. „Wiele kobiet zmaga się z nimi rano, choć nie jest to regułą – mogą pojawić się także w ciągu dnia lub na przykład w reakcji na określony zapach. Ciąża wiąże się bowiem z wyjątkową wrażliwością na różne aromaty. Część z nich kobiety odczuwają bardziej intensywnie, inne – na przykład przyjemny dotąd zapach perfum, środków czystości czy przypraw – nagle staje się nie do zniesienia i przyprawia o nudności” – mówi dr Rafał Kocyłowski.

zamyślona kobieta

Szalejące hormony

Wczesną ciążę możesz zaobserwować, zwracając uwagę na swój nastrój – szalejące hormony powodują huśtawkę nastrojów, rozdrażnienie, a także często odczuwane zmęczenie i senność. Zwiększone potrzeby snu są charakterystyczne w szczególności w pierwszym trymestrze. Internautka Sylwia pisze: „Od początku ciąży byłam bardzo ospała, taka jakby spowolniona. Od razu to zauważyłam, bo na co dzień jestem osobą energiczną”.

O swoich wczesnych symptomach ciąży piszą internautki. „U mnie było tak: oczywiście podwyższona, utrzymująca się temperatura – mimo że nie czułam się, jakbym zaraz miała się rozchorować, bo nic na to nie wskazywało; zmęczenie – cięgle śpiąca, a natomiast w nocy częste pobudki; ból sutków i piersi (od strony zewnętrznej); nikt nie mógł przy mnie palić (niby dla mnie to normalne, bo sama nie palę i zawsze drażnił mnie zapach papierosów, ale teraz było to jeszcze silniejsze). No i po jakimś czasie zaczęłam latać co chwila do łazienki. Teraz doszedł do tego straszny apetyt, choć wcześniej byłam strasznym niejadkiem. I niechęć do słodyczy, choć kiedyś je uwielbiałam”.

zamyślona kobieta

„Już po jajeczkowaniu czułam ciągnięcie w jajnikach. Później dwa dni przed spodziewaną miesiączką zrobiłam test, który wyszedł już pozytywnie. Druga kreska była blada, ale była. Później zaczęły się ciągnięcia w podbrzuszu i tak jakby ból brzucha jak przy okresie, który trwał kilka dni. Od około półtora tygodnia walczę rano z mdłościami. Ani razu nie wymiotowałam, ale tak jakby wszystko stoi w gardle… Senność też jest moją zmorą. Wstaję rano i już jestem śpiąca. Potrafię nawet przespać się po obiedzie, wstać o 18 i iść znowu bez problemu spać o 22” – to kolejny wpis.

Objawy ciąży (wymienia prof. Longin Marianowski):

Domyślne objawy ciąży – zmiany samopoczucia: nudności, poranne wymioty, zmiany łaknienia, „zachcianki”, częste oddawanie moczu, zaparcia, zmiana nawyków, np. niechęć do palenia u kobiet dotychczas palących.

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 30.09.2019 08:23
Mam 5 dni do okresu od 12 dni brzuch mnie poli kuje jajnik tempka 37.0 a dwa testy wyszły negatywne. Nic już nie rozumiem
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 17.02.2015 07:32
Kochane przyszłe mamy ! :) Macie problemy z zaparciami? Jeśli tak polecam artykuł www.stopzaparciom.pl/Zaparcia-w-czasie-ciazy Świetny :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2014 01:51
madafaka, większość mi się sprawdza :( zatłukę gnoja! ;( ;(((((
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2014 00:47
a ja niestety nigdy nie będę mieć dziecka bo moj partner ma juz jedno z poprzedniego związku i wiecej nie chce...:(
zobacz odpowiedzi (1)
Kasia (Ocena: 5) 08.12.2014 21:28
Już na tydzień przez spodziewaną miesiączką test wyszedł pozytywny (blado, ale pozytywnie). Podwyższona temperatura (około 37.2), częste latanie to wc (aż zaczęłam pić herbaty żurawinowe, bo myślałam, że może pęcherz przeziębiłam czy coś), budzenie się do wc w nocy, co się nigdy nie zdarzało i senność, ale taka, że wracałam o 19 z pracy, jadłam kolację i szłam spać. Około 7 tygodnia ciaży zaczęły się mdłości, które trwały do 16 tygodnia... i nie poranne a całodniowe, koszmar.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie