Poród wywoływany - czy jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, czy sztucznie wywoływany poród jest łatwiejszy od naturalnego? A może już czujesz, że będziesz chciała wspomóc naturę i przyśpieszyć narodziny maleństwa? Poznaj wszystkie "za" i "przeciw" wywoływanego porodu i podejmij właściwą decyzję!
Poród wywoływany - czy jest bezpieczny?
24.01.2009

W polskich szpitalach sztucznie wywoływany poród stał się normą. Niestety, nie zawsze jest to przemyślana decyzja lekarzy, którzy specjalnie przyspieszają narodziny dziecka, gdy akcja porodowa trwa zbyt długo. Czasami same ciężarne sugerują, aby wspomóc naturę, licząc, że oszczędzą sobie bólu i nadmiernego wysiłku. Czy poród wywoływany jest rzeczywiście łatwiejszy od naturalnego i nie grozi żadnymi komplikacjami? Na te oraz inne pytania odpowie nasz ekspert.

Na czym polega sztucznie wywoływany poród?

Medycyna zna kilka skutecznych sposobów na przyspieszenie akcji porodowej. Po pierwsze, lekarz może podać ciężarnej kroplówkę z oksytocyną. Czasami stosuje się również metodę przebicia pęcherza płodowego (amniotomię) albo smarowania szyjki macicy żelem z prostaglandynami.

Kiedy przyspieszenie akcji porodowej jest wskazane?

Sztuczne wywołanie porodu jest konieczne, gdy jego termin przesuwa się o 2 tygodnie. Maleństwo staje się wtedy coraz większe, a w konsekwencji ma coraz mniej miejsca w brzuchu. Oprócz tego, zdarza się, że traci zdolność swobodnego oddychania albo oddaje smółkę (substancje nagromadzone w okresie płodowym w jelitach), którą może się zachłysnąć.

Czy sztucznie wywoływany poród jest bezpieczny?

Przyspieszenie akcji porodowej oksytocyną i prostaglandynami grozi zaburzeniami akcji serca płodu. Dzieje się tak, ponieważ obecność tych substancji w organizmie matki utrudnia dopływ natlenionej krwi przez łożysko do płodu. Oprócz tego, przy porodzie wywoływanym istnieje większe niż przy naturalnym prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka żółtaczki poporodowej.

Czy poród wywoływany jest bardziej bolesny od naturalnego?

Sztucznie wywołane skurcze są dłuższe, intensywniejsze i bardziej bolesne niż naturalne, a rodząca kobieta traci dużo więcej krwi. Ponadto, po użyciu prostaglandyny, ciężarne skarżą się na wymioty, nudności i biegunkę.

Jeśli macie pytania dotyczące ciąży i porodu, wysyłajcie je na adres: redakcja(at)papilot.pl. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące kwestie. Czekamy również na historie waszych ciążowych i porodowych potyczek. Poradźcie innym Papilotkom, na co zwrócić uwagę i przed czym się chronić w tym szczególnym czasie!

Polecane wideo

Komentarze (45)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2015 12:30
boze, polowa z was ma grube problemy z ortografia! az lzy do oczu cisna, gdy sie czyta te wasze wypociny. Doksiazek sie garnijcie lepiej, a nie do dzieciorobienia LOL
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2012 21:01
Tutaj wpisz treść komentarza do Poród wywoływany - czy jest bezpieczny?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2012 14:13
Witam jestem w 9miesiacu ciazy na 22czerwca mialam termin nic nie wskazywalo na to ze mialam urodzic,lecz wybralam sie na badania kntrolne do szpitala.Zrobiono mi KTG lekarz powiedzial ze wszystko w porzadku i ze zapraszamy w piatek czyli za 2dni bo dzisiaj juz sroda27czerwca.Podejrzewam ze jak pojde do szpitala bez wlasnych naturalnych skorczy porod beda mi wywolywac.Slyszalam ze wywolywanie porodu przedluza akcje porodowa i kobieta bardziej cierpi a dodam ze nie umawialam sie na zadne znieczulenie bo slyszalam ze jest to szkodliwe dla dziecka a do tego platne.A wiec chcialam sie zapytac,doradzic co mam zrobic czy jezeli nie bede miala do piatku tych skorczy czy mam zglosic sie do szpitala czy czekac na naturalne skorcze? prosze o odpis.Dziekuje Karolina
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2010 16:09
oksytocyna obkurcza macice i dlatego stosuje się ją przy krwotokach poporodowych żebe zmniejszyć krwawienie więc niby czemu ma wywołać większe krwawienie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2009 14:12
moj pierwszy porod byl wywolywany 11 dni po terminie i musze przyznac ze bol byl koszmarny 2 dawki oksytocyny i 1 dolargan 10godzin(od odejscia wód) męk teraz jestem w drugiej ciazy i na mysl o drugim wywolywanym porodzie wlos mi sie jezy!jednak to prawda ze porod naturalny to naturalny a nie sztucznie wywolany...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie