Jak wybrać imię dla dziecka, by go nie skrzywdzić?

Twoje dziecko kiedyś będzie Ci wdzięczne, że zastosowałaś się do tych rad.
Jak wybrać imię dla dziecka, by go nie skrzywdzić?
28.09.2014

Przez lata w Polsce dominowały tradycyjne imiona, które specjalnie nikogo nie dziwiły. Stąd niemal każdy z nas zna osoby o takich imionach jak Anna, Magdalena, Katarzyna, Piotr, Paweł czy Łukasz. Dzisiaj rodzice pozwalają sobie na znacznie więcej. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, polskie urzędy coraz częściej wyrażają zgodę na takie nowości jak Sindi, Safira, Kiara, Toro, Rodion czy nawet Myszon.

Czy dzieci noszące takie imiona, kiedy dorosną, będą wdzięczne swoim rodzicom za ich fantazję i oryginalność? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak zareaguje otoczenie. Można jednak przypuszczać, że Belzebub czy Mrówka nie będą miały łatwego życia. Imiona kojarzące się tak jednoznacznie mogą być prawdziwym piętnem, a nie powodem do zadowolenia.

Jeśli spodziewacie się dziecka i stoicie przed tak istotną decyzją, jak wybór imienia, koniecznie zapoznajcie się z tymi radami. Dowiecie się z nich, na co zwrócić uwagę i czego unikać, by pociecha nie miała do was w przyszłości pretensji.

dziecko

1. Imiona kojarzące się z konkretnymi osobami

Wybierając imię możemy sobie pozwolić na coraz większą dowolność, ale lepiej unikać tych, które kojarzą się jednoznacznie z konkretnymi osobami. Britney, Cher czy Adolf to kiepski wybór.

2. Zwróć uwagę na inicjały

Rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki skrót będzie miało imię (lub imiona) w połączeniu z nazwiskiem. Patrycja Marta Sokołowska to w końcu PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), a Cecylia Irena Poznańska to CIP. Dobrze, że bez „A”.

dziecko

3. Dane osobowe z rymowanką

To naprawdę rzuca się w oczy, więc dobór rymującego się z nazwiskiem imienia to raczej działanie świadome. Lepiej tego unikać. Monika Fika czy Renata Łopata brzmią raczej jak pseudonimy.

4. Skrót od imienia

Najbardziej jaskrawy przykład to Leokadia, którą nazywa się Lodzią. Inne dzieci prawdopodobnie będą dla małej Lodzi bezwzględne. W niektórych kręgach lody nie kojarzą się wcale z deserem.

dziecko

5. Spolszczone imię

Zawsze marzyłaś o córce o imieniu Jessica lub o synu Brianie? Urzędnik stwierdził, że obcojęzyczne imię jest niedopuszczalne i należy je spolszczyć? W ten sposób powstaną twory typu Dżesika czy Brajan. Raczej nie brzmią zbyt dobrze.

6. Zagraniczne imię w połączeniu z typowym polskim nazwiskiem

Czasami udaje się zarejestrować imię pochodzące z zagranicy. W ten sposób powstają połączenia takie jak Luisienne Miednica czy Violett Brzęczyszczykiewicz. Brzmi to co najmniej zabawnie.

dziecko

7. Imiona, które trudno wymówić

Czasami trudno się zorientować, z jakiego języka wywodzi się imię. A jeśli nawet poprawnie skojarzymy jego pochodzenie, nie potrafimy go poprawnie wymówić. Ilu Polaków poprawnie wypowie Luisienne (czyt. Lizjen)? Nie narażaj dziecka na dyktowanie imienia nieznajomym litera po literze.

8. Nawiązanie do powszechnie używanych słów

Mrówka, Jeżyna, Jarzyna, Calineczka, Żyraf, Myszon, Belzebub, Nestor – trudno w to uwierzyć, ale są w Polsce dzieci noszące takie imiona. Nie trudno się domyślić, że mogą wzbudzać niepotrzebne emocje.

dziecko

9. Imiona bezpłciowe

Na tej samej liście najdziwniejszych imion nadawanych w naszym kraju pojawiły się takie cuda jak Lavente czy Zoe. Zostały nadane chłopcom, choć mogą się różnie kojarzyć. Lepiej unikać takich wątpliwości.

10. Popularność

Co jakiś czas pojawiają się zestawienia najpopularniejszych w danym czasie imion nadawanych dzieciom. Wśród chłopców zdecydowanie najwięcej jest aktualnie Filipów, Kacprów i Jakubów. Dla dziewczynek najczęściej wybieramy imiona takie jak Maja, Lena i Julia. Wybierając tak popularne imię musisz liczyć się z tym, że wołając w parku za swoją pociechą, głowy odwróci przynajmniej kilkoro innych dzieci.

Polecane wideo

Komentarze (89)
Ocena: 4.9 / 5
Bęben słuchowy 10/10 (Ocena: 5) 23.05.2019 22:50
a gdy będę miała 2 dziewczynki to będę mogła je nazwać Alicja i Kornelia?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 12:28
Według mnie .najpiękniejsze damskie imiona to ; Natalia,Nadia,Liwia,Lidia,Róża i Anita.
odpowiedz
Izabela (Ocena: 5) 27.01.2015 13:19
Mi podobają się imiona, które już dawno nie były nadawane np. Sandra, Marcelina, Jowita, Julita, Diana, Alina, Łucja, Anita, Roksana :) Dla chłopców to np. Hubert, Błażej, Jacek, Florian, Fabian, Mariusz. Pozdrawiam i polecam imiona nie nadawane często lecz bardziej orginalne :)
zobacz odpowiedzi (1)
Mariola (Ocena: 5) 06.10.2014 16:54
Kiedy wołam swojego syna tylko On się odwraca.. Chyba nie ma wielu Ireneuszów wśród dzieci;) Gorzej z moim imieniem;) zawsze wywołuje uśmiech ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.10.2014 21:57
Ja jestem mama od 4 miesięcy. Razem z mężem postanowiliśmy, żeby nasza córcia nazywała sie inaczej niż dzieci od naszych znajomych np. Maja, Lena czy Julia dlatego wiec wybraliśmy imię: KORNELIA ! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie