Jak urządzić pokój dla maleństwa?

Podpowiemy wam, jak przygotować miejsce w domu dla waszej pociechy.
Jak urządzić pokój dla maleństwa?
24.01.2009

Gdy na świat ma przyjść mały człowieczek, ty i twój partner szukacie odpowiedniego wózka, nosidełka, a znajomi obsypują was górą uroczych ciuszków. Nie zapominajcie jednak o kąciku lub małym pokoju, w którym zamieszka maleństwo. Pierwsze kilka miesięcy dziecko zazwyczaj spędza blisko matki, jednak niektórzy wolą od początku wyszykować maluchowi osobny kącik, a nawet pokoik. Pomieszczenie dla naszego maleństwa urządzamy głównie z myślą o nim. Nie powinno być ono dopasowane na siłę do reszty mieszkania.

Ściany

Pokój można urządzić tak, aby przynajmniej do trzeciego roku życia był dla malca interesujący. Sprawią to na pewno malunki na ścianach, które możemy wykonać same. Oczywiście, jeśli nie wierzymy w swoje talenty, warto zatrudnić fachowca, np. studenta ASP.

Na maleńkie dziecko, według badań naukowców, działają kolory: czerwony, czarny i biały. Jeśli nie chcemy stwarzać maluszkowi aż tak minimalistycznego wnętrza, możemy namalować postacie z bajek lub zwierzęta, tak jak na zdjęciach. Ważne, by były one w intensywnych kolorach. To bardzo pobudzi naszego małego człowieczka do „badania świata”.

Meble

Większość rodziców wybiera meble z naturalnych tworzyw - drewniane szafki, bawełniane zasłony czy wiklinowe kosze. Jeśli nie chcemy, by zachowały one kolor naturalnego drewna, pomalujmy je farbami akrylowymi, które nie zaszkodzą dziecku.

Kołyska czy łóżeczko?

Jeżeli nas na to stać, możemy na początku kupić wiklinową lub drewnianą kołyskę, która starcza mniej więcej do szóstego miesiąca życia. Można też od razu nabyć drewniane, tradycyjne łóżeczko, które, według naukowców, wpływa bardziej rozwijająco od nowoczesnych miękkich łóżeczek, ponieważ dziecko szybciej uczy się siadać, chwytając za szczebelki. Plusem lekkiej wiklinowej kołyski jest jej mobilność. Dzięki niej, możemy mieć maleństwo cały czas na oku, np. gdy robimy obiad.

Kształty i ruch

Od pierwszych miesięcy maluch zainteresowany jest kolorem, kształtem i ruchem. Warto wziąć to pod uwagę, szykując mu jego kącik. Z płyty MDF możemy wyciąć różne kształty (np. koło, motyla czy samochodzik), pomalować je na różne żywe kolory i przyczepić do ściany nad łóżeczkiem tak, by były one ruchome. Pamiętajmy o opływowych kształtach. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, można się pokusić o kolorowe wiatraki, które, przymocowane do ściany, również zaciekawią nasze maleństwo.

Dobrze zaprojektowany kącik dla malucha pomoże mu się rozwijać i czuć się w nim dobrze.

Polecane wideo

Komentarze (65)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2009 23:35
piekne sa te pokoiki . nawet ja moglabym w takim zamieszkac :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2009 19:59
Według mnie dla dziewczynki z literkami "E",z ptaszkiem,biały i ten z zamkiem na końcu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2009 22:44
[quote="Gosc"]ja bym się przestraszyła tego wieloryba[/quote] ja też :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2009 16:25
ja bym się przestraszyła tego wieloryba
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2009 14:48
ten biały po prostu zajebisty
odpowiedz

Polecane dla Ciebie