Ciąża bliźniacza - co czeka matkę?

Dla wielu przyszłych mam wiadomość, że będą miały bliźnięta, to bardzo duże zaskoczenie. Czego się spodziewać?
Ciąża bliźniacza - co czeka matkę?
26.09.2014

Ciąża bliźniacza (dwupłodowa) to najczęstszy typ ciąży mnogiej. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie jest wcale małe – określa się je na 1:80. Bliźnięta mogą być jedno- albo dwujajowe. Bliźnięta jednojajowe są tej samej płci, mają identyczny materiał genetyczny, a w okresie rozwoju zarodkowego najczęściej dzielą łożysko. Powstają na drodze podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej na dwie. Z kolei bliźnięta dwujajowe (dwojaczki) rodzą się w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki. Mają różny materiał genetyczny (mogą być odmiennej płci). Ich podobieństwo jest takie samo, jak zwykłego rodzeństwa z różnych ciąż.

Szanse na urodzenie bliźniąt zwiększają się, gdy w rodzinie kobiety była już ciąża wielopłodowa, ma ona ponad 35 lat, a także u wieloródek i po lekach stymulujących jajeczkowanie.

Prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” pisze, że początkowo wiadomość, że zostaniesz mamą dwójki maluchów, może być nieco zaskakująca. „Wszystko może wydawać się trudne – podwójne karmienie, przewijanie, spacery z dwójką dzieci. Możesz mieć poczucie, że sobie nie dasz rady. Pamiętaj jednak, że posiadanie bliźniąt ma ogromne zalety, gdyż dzieci razem dorastają, razem się bawią” – uważa profesor.

Pod stałą kontrolą

Jako przyszła matka bliźniaków musisz mieć świadomość, że twój organizm w ciąży mnogiej jest bardzo obciążony. Przez dziewięć miesięcy będziesz musiała dostarczać energii, witamin, składników mineralnych i odżywczych nie tylko sobie, lecz także dwójce szybko rosnących maluchów.

Lekarz prowadzący twoją ciążę z pewnością da ci garść wskazówek. – Przyszłe mamy bliźniaków w gabinecie ginekologicznym powinny pojawiać się częściej niż te panie, które oczekują narodzin jednej pociechy. Już na początku lekarz prowadzący ciążę powinien wyznaczyć wizyty raz na trzy tygodnie. W trzecim trymestrze natomiast powinny się one odbywać nawet raz na tydzień – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska, ordynator oddziału położniczego Szpitala Medicover.

baby

Specjalistka dodaje, że już podczas pierwszej konsultacji warto powiedzieć lekarzowi nawet o najmniejszych zmianach czy dokuczających dolegliwościach. Dzięki temu lekarz będzie mógł odpowiednio reagować, bo występowanie określonych symptomów może wskazywać na przykład na ryzyko przedwczesnego porodu.

Jako mamę nienarodzonych bliźniąt czekają cię częstsze wizyty u lekarza. Ginekolog będzie regularnie wykonywał USG. – Prenatalne badania USG to niezmiernie ważny element diagnostyki. Znaczną część nieprawidłowości w rozwoju wychwyconych jeszcze w łonie matki można od razu leczyć lub podjąć odpowiednie działania tuż po porodzie – podkreśla dr n. med. Ewa Kurowska. Specjalista sprawdzi, czy maluchy rozwijają się prawidłowo, jak wyglądają ich poszczególne organy, wychwyci różnice między jednym a drugim dzieckiem itp.

baby

Zdrowe odżywianie

Kluczowa w ciąży mnogiej jest właściwa dieta. Zapotrzebowanie na witaminy jest w tym przypadku większe niż u mam, które noszą w sobie jedno maleństwo. Należy odżywiać się zdrowo i nie martwić się przyrostem wagi, który w ciąży bliźniaczej, co naturalne, będzie większy niż u kobiet spodziewających się jednego dziecka. Dr n. med. Ewa Kurowska ze Szpitala Medicover tłumaczy: – Nie powinniśmy mierzyć mamy bliźniaków miarą standardowej ciąży. Podczas gdy przy ciąży pojedynczej masa ciała zwiększa się średnio o 15-18 kilogramów, to przy dwojgu dzieci może ona wzrosnąć nawet o ponad 20 kilogramów. Jeśli waga przekroczy normę, to wówczas lekarz powinien zasygnalizować pacjentce zmianę diety.

Szczególną uwagę należy zwrócić na żelazo – anemia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości w okresie ciąży. Jeżeli jednak jesteś pod stałą opieką lekarza, nie musisz się nią martwić – wczesna diagnoza lekarska i odpowiednia suplementacja bądź przyjmowanie zaleconych środków farmakologicznych pozwolą skutecznie poprawić wyniki.

baby

Nie przemęczaj się

Kobieta w ciąży bliźniaczej powinna znaleźć jak najwięcej czasu na odpoczynek. Dr n. med. Ewa Kurowska zauważa, że przyrost wagi przy jednoczesnym osłabieniu organizmu i konieczność dzielenia się składnikami odżywczymi z dziećmi sprawiają, że kobiety ciężarne szybciej się męczą i potrzebują zdecydowanie więcej snu. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, poświeć na niego ok. 10 godzin dziennie. Mama bliźniaków powinna także drzemać w ciągu dnia – koniecznie z uniesionymi nogami, aby pozbyć się opuchlizny z łydek i kostek.

Należy jednak pamiętać, że ciąża mnoga sprzyja występowaniu wielu powikłań, m.in. nadciśnienia indukowanego ciążą czy porodów przedwczesnych. Prof. Longin Marianowski twierdzi, że większość porodów bliźniaczych odbywa się trochę wcześniej. Możliwe, że ostatnie tygodnie ciąży przed terminem porodu spędzisz w szpitalu. Poród drogami natury jest możliwy, jeśli oba maluchy znajdują się w położeniu główkowym lub pierwszy maluch w położeniu główkowym, a drugi w położeniu miednicowym. W innych przypadkach należy wykonać cesarskie cięcie.

baby

Wśród internautek nie brakuje kobiet, które albo spodziewają się bliźniąt, albo już je urodziły. Jedna z nich opisuje: „Jestem mamą dziś już prawie 18-miesięcznych brzdąców. Parki. Maluszki urodziły się trzy miesiące wcześniej niż powinny (27 tydzień), ale dziś już wszystko jest OK i nie widać po nich, że miały bardzo ciężki start. U mnie powodem przedwczesnego porodu była niewydolność szyjki macicy oraz przedwczesne odpłynięcie wód płodowych z worka owodniowego córki. Poza tym moja fizjologia niestety też przyczyniła się do tak wczesnego porodu – dzieci mi się nie pomieściły. Moja rada – oszczędzać się. Brać leki, jeśli będzie trzeba i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Będzie dobrze”.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
SGB (Ocena: 5) 25.10.2014 16:08
Ciąża bliźniacza, co czeka matkę? - podwójny koszmar.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.09.2014 11:59
j
odpowiedz

Polecane dla Ciebie