Bezpieczne podróżowanie w ciąży

9 miesięcy z dzieckiem w brzuszku to wyjątkowy czas w życiu każdej z nas. Jak zachować wtedy bezpieczeństwo za kierownicą?
Bezpieczne podróżowanie w ciąży
17.01.2009

Czy w ciąży można podróżować samochodem?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą nastręczać pewnych trudności. Przyszłe mamy powinny unikać długiej jazdy samochodem. Jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę.

Czy Podróże samochodem są dla kobiet w ciąży bezpieczne?

Tak, są bezpieczne. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach. Ważne jest prawidłowe ustawienie fotela, najlepiej zrobić to w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha. Równie istotna jest prawidłowa pozycja za kierownicą. Zapewnia ona możliwość szybkiej reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

Czy w ciąży siadać za kierownicę, czy nie?

W pierwszych miesiącach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez przyszłą mamę jest mniej. Ich liczba rośnie wraz z dzieckiem. W zaawansowanej ciąży (9. miesiąc), jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą dekoncentrować kobietę. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą zagrozić życiu dziecka.

Czy w ciąży należy zapinać pasy?

Pasy stanowią najlepsze zabezpieczenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Jeśli kobieta ciężarna nie zapina pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku naraża siebie i dziecko. Najczęstszym obrażeniem w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie się łożyska. Prowadzi to do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu. Przyszłe mamy powinny zakupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa, np. Clippasafe.

Do czego służy adapter do pasów bezpieczeństwa Clippasafe?

Tradycyjny pas w chwilach kolizji, a także przy gwałtownym hamowaniu pojazdu, może wywierać ogromny nacisk na brzuch i macicę przyszłej mamy. Może to doprowadzić do poronienia lub poważnych obrażeń płodu. Adapter Clippasafe niweluje to ryzyko, jest bezpieczny, wygodny oraz prosty w użyciu.

Kiedy przyszła mama powinna pomyśleć o zakupie adaptera?

Adapter Clippasafe jest rekomendowany już od 2. miesiąca ciąży.

Jak instaluje się adapter w samochodzie?

Adapter składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu samochodu, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnego zapięcia. Prawidłowo założony, układa pas bezpieczeństwa tak, aby został zlokalizowany pod brzuchem, odpowiednio nisko na biodrach i miednicy (które dużo lepiej absorbują siłę uderzenia), chroniąc nienarodzone dziecko.

Czy używając adaptera, można założyć spódnicę?

Clippasafe to jedyny uniwersalny adapter na rynku, można w nim wygodnie podróżować zarówno w spodniach, jak i w spódnicy.

Czy poduszka powietrzna jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży, w trakcie czołowych zderzeń, są lepiej chronione, gdy w kierownicy znajduje się poduszka powietrzna. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie, więc nie powinno się jej demontować.

O czym jeszcze należy pamiętać, podróżując samochodem, będąc w ciąży?

Przyszłe mamy powinny minimalizować wpływ szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Uchylanie szyb w korku oznacza wdychanie wielu zanieczyszczeń, co nie służy ani potomkowi, ani jego mamie.

Więcej informacji na temat bezpiecznej jazdy w czasie ciąży, przyszłe mamy znajdą na stronie clippasafe.pl.

Katarzyna Pawłowska - baby-shower.pl

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2014 13:18
Tak na marginesie, mam ten pas. W pierwszej ciąży jeszcze mu ufałam. Teraz absolutnie nie. Rzep się sam rozpina. Jakoś tak się lepiej z nim czuje, ale w razie wypadku chyba nic nie warty. Zostały mi 2 tyg do terminu, więc już się przemęczę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2009 20:22
[quote="iwonabed85"]fajnie ze o tym się pisze, ale trochę zalatuje mi tu reklamą, [/quote] troche to mało powiedziane to jest artykuł sponsorowany czemu nie podają jakichś alternatywnych rozwiazan albo innych produktów ??????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2009 00:05
Mała prośba ;p jest taki konkurs walentynkowy organizowany przez Milkę, w którym walczy się o miejsce na tablicy przystankowej ;p Trzeba było napisać walentynkę, wybrac przystanek no i teraz zbiera się głosy ;) I stąd właśnie moja prośba ;) Rozumiecie chyba, że bardzo mi zależy na tym, żeby sprawić radość mojemu mężczyźnie ;) Tak więc jeżeli ktoś z Was ma chwilkę, to bardzo bym prosiła na zagłosowanie na mnie http://www.ilovemilka.pl/vC967C Liczy się naprawdę każdy głos, a już szczególnie te oddawane regularnie, codziennie :) (można głosować raz dziennie) Sama nie dam sobie rady, bo konkurencja jest duża, ale z Waszą pomocą... wszystko jest możliwe :) I z góry wieelkie dzięki :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2009 19:23
[quote="Gosc"] oprocz umiejetnosci czytania ze zrozumieniem treba miec tez wyobraznie. jesli nie ma tego adaptera to plód mozna najzwyczajniej zgniesc lub poronic. wyobrazni troche.znam przypadki ze dziewczyna zapiela pasy i mieli niewielka stluczke pas zadzial i wyladowala w szpitalu bo ciaza byla zagrozona... wiec? [/quote] ...wiec lepiej niech przypierniczy głowa w przednia szybe i zginie razem z dzieckiem?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2009 16:15
Powód: Wyślij link do tego komentarza zgłoś do usunięcia Gość 2009-01-17 17:32 Gosc Gosc a w kodeksie prawa drogowego pisze ze kobiety z widoczna ciąż są zwolnione z tego obowiązku....nie musza zapinac pasow.... no ale w ten sposób narażają siebie i dzieck0o. czytaj ze zrozumieniem. oprocz umiejetnosci czytania ze zrozumieniem treba miec tez wyobraznie. jesli nie ma tego adaptera to plód mozna najzwyczajniej zgniesc lub poronic. wyobrazni troche.znam przypadki ze dziewczyna zapiela pasy i mieli niewielka stluczke pas zadzial i wyladowala w szpitalu bo ciaza byla zagrozona... wiec? e no spoko bez nerwow ja tylko mowie ze zamiast w kodeksie umiescic ze kobiety w ciazy tez powinny zapinac pasy z tym urzadzeniem a nie ze nie!!!! czytac przeciez umie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie