Cesarskie cięcie na życzenie - tak czy nie?

Przybywa porodów rozwiązywanych poprzez cesarskie cięcie na życzenie. Zdaniem ekspertów to bardzo groźna tendencja.
Cesarskie cięcie na życzenie - tak czy nie?
22.02.2014

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Jeśli jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu (zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo). Gdy jednak wykonuje się go w trybie ostrym (nieplanowo), kobietę najczęściej znieczula się ogólnie (narkoza).

Cesarskie cięcie najczęściej przeprowadza się, gdy poród naturalny okazuje się niemożliwy. W ostatnich latach obserwuje się jednak rosnącą tendencję do wykonywania cesarki bez wskazań medycznych. Kobiety wolą rodzić przez cesarskie cięcie, ponieważ boją się porodu naturalnego. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że odsetek ciąż rozwiązanych przez cesarskie cięcie w żadnym kraju nie powinien przekraczać 15 proc.

Bicie na alarm

WHO alarmuje, że liczba cesarskich cięć wzrasta gwałtownie na całym świecie. W niektórych krajach ciążę rozwiązuje się tą metodą w ponad 40 proc. przypadków. Tymczasem, jak alarmują położnicy, zabieg nie powinien być wykonywany bez wyraźnych wskazań medycznych.

– Badania statystyczne jednoznacznie wskazują, że poród naturalny globalnie wiąże się z czterokrotnie mniejszym ryzykiem powikłań niż jakiekolwiek, nawet najbezpieczniej i najspokojniej przeprowadzone cięcie cesarskie. Nie zapominajmy o tym, że cięcie cesarskie to jest operacja, która zawsze może się wiązać z różnego rodzaju powikłaniami, ze śmiercią pacjentki włącznie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik z kliniki Medicover.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazania do cesarskiego cięcia to:

- Wskazania położnicze: nieprawidłowe ułożenie główki; nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej; dystocja szyjkowa; ciężki stan przedrzucawkowy; poród przedwczesny płodu, gdy poród drogami rodnymi obarczony jest dużym ryzykiem uszkodzenia lub zgonu; powtarzające się epizody bradykardii płodu; ciężka bradykardia niereagująca na leczenie zachowawcze; deceleracje późne lub zmienne przy nieefektywnej czynności skurczowej niezapewniającej prawidłowego postęp porodu; wypadnięcie pępowiny; podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy; przedwczesne odklejenie łożyska.

zarozumiałość

- Wskazania pozapołożnicze: choroby sercowo-naczyniowe powodujące III i IV stopień niewydolności krążenia w skali NYHA; choroby płuc przebiegające z ograniczeniem pojemności życiowe; zaawansowane retinopatie; odwarstwienie siatkówki; patologie położnicze w obrębie miednicy, patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród drogami natury; wskazania neurologiczne; wskazania psychiatryczne (tokofobia – lęk przed ciążą i porodem).

Cesarka obarczona ryzykiem

Ponieważ cesarka to operacja chirurgiczna, obarczona jest dużo większym ryzykiem i powinna być wykonywana tylko w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki i dziecka. Mimo postępów medycznych zabieg ten może mieć poważne następstwa, m.in. jest istotnym czynnikiem ryzyka powikłań w następnych ciążach.

– Tak naprawdę głównym przeciwwskazaniem do cięcia cesarskiego jest brak wskazań do jego wykonania. Te wskazania są ściśle określone i zawarte w standardach medycznych opracowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – podkreśla dr Ewa Kurowska.

zarozumiałość

Z przepisów wynika ponadto, że narzucenie przez pacjentkę lekarzowi sposobu leczenia (w tym przypadku chodzi o wymuszenie przeprowadzenia cesarskiego cięcia) nie zwalnia specjalisty od odpowiedzialności za wybór sposobu przeprowadzenia porodu i za jego wykonanie.

Szacuje się, że w Polsce cesarskie cięcia stanowią ok. 25-30 proc. wszystkich porodów.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

„Wskazania do cięcia cesarskiego”, Ryszard Poręba, Maciej Jędrzejko, Aneta Poręba, Urszula Sioma-Markowska, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, tom 1, zeszyt 1, 11-18 2008

zarozumiałość

Dalej dowiadujemy się, że stanowisko polskich położników i prawników jest jednoznaczne – jeśli nie ma przeciwwskazań uzasadnionych czynnikami medycznymi, lekarz ma obowiązek pouczyć pacjentkę o możliwościach przeprowadzenia porodu siłami natury. W świetle art. 160 par. 2 Kodeksu karnego dopuszczenie do poważnego zabiegu operacyjnego, zbędnego w świetle wiedzy medycznej i doświadczenia lekarskiego, które naraża kobietę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wypełnia znamiona przestępstwa.

Lekarz nie może na wyłączenie życzenie kobiety podczas porodu podejmować działań, które w świetle wiedzy medycznej nie znajdują uzasadnienia.

zarozumiałość

Warto wiedzieć, że zarówno Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jak i Światowa Federacja Ginekologów i Położników uważają, że wykonywanie cesarskiego cięcia wyłącznie na życzenie pacjentki jest etycznie nieuzasadnione i niedopuszczalne w dobrej praktyce medycznej.

Odpowiedzialność karna

„Cięcie cesarskie na życzenie bez wskazań medycznych uważa się za niedopuszczalne. Decyzja o chirurgicznym wkroczeniu w jamę brzuszną powinna należeć wyłącznie do lekarza specjalisty ginekologa-położnika, który opierając się na wiedzy, posiadanym doświadczeniu klinicznym oraz dogłębnej analizie indywidualnego przypadku wybiera rozwiązanie najbardziej korzystne dla zdrowia i życia pacjentki oraz jej dziecka” – czytamy w publikacji „Wskazania do cięcia cesarskiego”.

Polecane wideo

Komentarze (73)

Ocena: 4.9 / 5
Anonim (Ocena: 2) 02.07.2014 22:25
Taaa, poród naturalny bezpieczniejszy... buhahaha. Ciekawe tylko, że kobieta ze względu na postawę wyprostowaną ma w praktyce - bez przeproszenia - rozrywany tyłek - chyba, że ma szczęście lub biodra Kim Kardashian. Ciekawe to jest też ze względu na to, iż w czasach, gdy komplikacji okołoporodowych nie rozwiązywano powszechnie CC w cywilizowanych warunkach, śmiertelność kobiet i dzieci przy porodach była OGROMNA, kalectwa też nie były rzadkie. W sumie dalej nie są, bo nie jest trudno coś spierdolić przy wyciąganiu dziecka z kanału rodnego - w ten sposób moja koleżanka ma zafundowany wózek do końca życia - inwalidzki. A poza tym - skąd pewność, że powinno być ileś-tam procent cięć cesarskich? Wróżkami są, przewidzą komplikacje? Brzmi jak bełkot Jadzi spod śmietnika, a nie lekarza. Nie ma co się oszukiwać, drogie panie. Natura nas zrobiła w bambuko i poród to niebezpieczna przygoda, więc nie dajcie się zastraszyć moralizatorom i zawistnikom, tylko czyńcie rozsądnie i zgodnie z własnym sumieniem. Tak, nawet jak was nazwą wygodnickimi. Może wyzwą od wyrodnych matek czy wyśmieją, ale przynajmniej wasze dziecko będzie całe i zdrowe i wy nie będziecie załatwiać się pod siebie czy irytować się wypadającą pochwą.
zobacz odpowiedzi (8)
magda (Ocena: 1) 04.05.2014 19:15
Od kiedy to fajne przezycie poród? Mam dwa za sobą sn. Trzeci tylko cc. Nie ma innej opcji. Wole umrzeć niz miec kolejny poród sn.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2014 18:32
MULTIKINO ROZDAJE BILETY! Z okazji urodzin Multikino rozdaje bilety do wykorzystania w dowolnym czasie. Zapisz się po odbiór darmowych wejściówek już teraz: odbieramy-bony.pl/multikino/e6896 Promocja do wyczerpania zapasów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2014 10:15
Bzdury! Lekarze mówią, że naturalny poród jest bezpieczniejszy, żeby kobiety nie chciały cesarek. Gdy rodzice się długo starają o dziecko i mają dobrego, zaufanego lekarza, zawsze poleci cc, żeby nie narażać dziecka, na które rodzice tak długo czekali
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2014 10:12
Rodziłam naturalnie i wiem, że drugi raz bym tego nie przeżyła. A i tak miałam szwy, bo nacinali mi krocze. Później przez miesiąc płakałam całymi dniami, bo nie mogłam chodzić, dłużej stać, nawet w wannie, nie mówiąc o problemach toalecie. Poza tym namęczyłam się przy porodzie, podczas którego myślałam, że umrę z bólu mimo środka przeciwbólowego. Jeśli będzie kolejny dzidziuś, to tylko cc. Też masz szwy, ale przynajmniej ten KOSZMAR PORODOWY odchodzi. Jak trzeba będzie zapłacić, to nawet kredyt wezmę!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie