Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 26 tys. wcześniaków. Dlaczego tak wiele porodów ma miejsce zbyt wcześnie?
Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA
12.01.2014

Jedynie ok. 5 proc. ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie. Ukończenie ciąży do 22. tygodnia traktowane jest jako poronienie, między 23. a 37. tygodniem jako poród przedwczesny, po 37. tygodniu – poród o czasie.

W zdecydowanej większości przypadków, jak pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”, dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne; tym większe, im wcześniej dochodzi do porodu. Masa urodzeniowa niektórych maluchów jest wtedy mniejsza niż 1000 gramów; mieszczą się one na dłoni dorosłego człowieka.

Styl życia najważniejszy

Porody przedwczesne najczęściej występują u kobiet, które mają słabe zdrowie albo które już wcześniej rodziły przed wyznaczonym terminem. Silny stres, intensywne ćwiczenia fizyczne, długa, wyczerpująca albo stresująca praca w okresie ciąży, złe warunki życiowe, a nawet zanieczyszczenie środowiska mogą przyśpieszyć akcję porodową.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie tytoniu w ciąży. Dowiedziono, że palenie, szczególnie po pierwszym trymestrze, może być przyczyną szeregu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ciężarna nadużywa alkoholu albo stosuje inne odurzające substancje.

– Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności w tym okresie niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska. Niebezpieczne są również wszelkie upadki czy urazy, a także silny stres. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele i wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – zwraca uwagę dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover.

W ciąży mnogiej większe ryzyko

Porodowi przedwczesnemu może sprzyjać ciąża mnoga. Organizm kobiety w ciąży bliźniaczej jest bardzo obciążony, dlatego postaraj się znaleźć jak najwięcej czasu na wypoczynek. Zadbaj o dietę, ponieważ zapotrzebowanie na żelazo i witaminy jest wtedy większe niż w przypadku mam, które noszą w sobie jedno maleństwo.

ciąża

Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia jest wiek ciężarnej. Ze statystyk wynika, że najwięcej porodów przedwczesnych ma miejsce u kobiet poniżej 16. roku życia oraz u kobiet, które przekroczyły trzydziestkę i są w ciąży po raz pierwszy.

Do porodu przedwczesnego może się też przyczynić zakażenie wewnątrzmaciczne, a także infekcje miejsc intymnych oraz różne wady szyjki macicy, np. nieprawidłowości w jej budowie, słaba szyjka, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, mięśniaki i przegrody. Zdarza się, że do porodu przedwczesnego dochodzi u tych kobiet, u których odstęp pomiędzy obecną a wcześniejszą ciążą był za krótki (mniejszy niż rok).

Trudny los wcześniaka

Jak rozpoznać poród przedwczesny? Alarmujące dla ciężarnej powinny być bóle skurczowe, zwłaszcza gdy towarzyszy im twardnienie brzucha.

Warto wiedzieć, że dziecko urodzone przed terminem po wypisie z oddziału neonatologicznego narażone jest na szereg powikłań zdrowotnych. Najpoważniejsze z nich dotyczą układu nerwowego, krwionośnego, zakażeń dróg oddechowych i powikłań wywołanych m.in. zakażeniami wirusem RS, który występuje w sezonie jesienno-zimowym; od listopada do kwietnia. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych pojawiają się aż u 35 proc. wcześniaków w pierwszych miesiącach ich życia. Zakażenie może spowodować powrót dziecka na oddział intensywnej terapii i zniweczyć dotychczasowe efekty terapeutyczne.

Sztuczne wywołanie skurczów porodowych

Czasem poród wywołuje lekarz. Jak czytamy na stronie fundacji Rodzić po Ludzku, istnieją sytuacje, podyktowane dobrem matki i/lub dziecka, w których lekarz może zalecić przyśpieszenie rozpoczęcia porodu przez sztuczne wywołanie skurczów porodowych. Są to m. in. cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi, zagrożenie zatruciem ciążowym. Konieczność indukowania porodu może też zajść u kobiet, u których ciąża, choć niskiego ryzyka, przeciąga się powyżej 41. tygodnia (w tym czasie wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia dziecka), a także w sytuacji, gdy pękł pęcherz płodowy, natomiast samoistne skurcze się nie pojawiły.

EPN

ciąża

„Czekają cię częstsze wizyty u lekarza. Większość porodów bliźniaczych odbywa się trochę wcześniej. Możliwe, że ostatnie tygodnie ciąży przed terminem porodu spędzisz w szpitalu. Poród drogami natury jest możliwy, jeśli oba maluchy są w położeniu główkowym lub pierwszy maluch w położeniu główkowym, a drugi w położeniu miednicowym. W innych przypadkach należy wykonać cięcie cesarskie” – tłumaczy prof. Longin Marianowski.

W ciąży należy dbać o higienę i regularne wypróżnienia, zakazane są jednak silne środki przeczyszczające, które mogą spowodować poronienie albo poród przedwczesny.

Jedz z głową

W przypadku kobiet w ciąży szczególnie ważna jest prawidłowa dieta. Prof. Longin Marianowski wyjaśnia: „Niedostateczna ilość minerałów i witamin w twoim pożywieniu powoduje, że mniejsza ich pula jest dostępna dla twojego poczętego i rozwijającego się dziecka. Niedobór niektórych minerałów i witamin może powodować już we wczesnym okresie ciąży niedokrwistość, skłonność do bolesnych skurczów kończyn, a także być przyczyną niektórych nieprawidłowości w przebiegu ciąży, w tym porodów przedwczesnych oraz niskiej masy urodzeniowej dzieci”.

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
klaudia (Ocena: 5) 23.06.2014 12:34
nie wiem, jak można palić papierosy w ciąży...mama - też biorę kwasy DHA, ale uważam, że za mało mówi sie o tym, jak bardzo są wazne dla przyszłych mam i mam karmiących piersią, a właściwie nie dla mam, a dzieciaczków
odpowiedz
mama (Ocena: 5) 15.06.2014 21:09
Przed przedwczesnym porodem chroni regularne przyjmowanie kwasu DHA. Ja brałam Pregnofer DHA w kapsułkach. Poród nastąpił o czasie, synek otrzymał 10 punktów :).
odpowiedz
24 (Ocena: 5) 01.04.2014 01:43
ja probowalam przyspieszyc porod i nic nie pomoglo
odpowiedz
giu (Ocena: 5) 02.03.2014 23:48
Urodziłam synka w 37 t.c. o masie 3kg, okaz zdrowia, chodź wszyscy zgodnie stwierdzili, że mógł poczekać do końca tygodnia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie