DZIWNYCH IMION dla dzieci jest coraz mniej, ale zdarzają się wyjątki... (Oto one!)

Wszystko wskazuje na to, że pokochaliśmy klasykę. Jednak niektórych wciąż ponosi fantazja...
DZIWNYCH IMION dla dzieci jest coraz mniej, ale zdarzają się wyjątki... (Oto one!)
04.10.2013

Temat imion nadawanych dzieciom nigdy nie wzbudzał tyle emocji, co współcześnie. Wszystko przez to, że rodzice pozwalają sobie na coraz więcej. Tradycyjne imiona wciąż mają wielu zwolenników, ale są też tacy, których ponosi fantazja... Choć prawo jasno określa normy, jakie imię powinno spełnić, niektórzy urzędnicy akceptują wyjątkowo dziwne propozycje. Stąd m.in. Mrówka, Sindi, Żyraf czy Belzebub, o których pisaliśmy jakiś czas temu.

Jeśli chodzi o te najpopularniejsze – toplista zmienia się z roku na rok. Jedne awansują, inne cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Aktualnie najczęściej nadajemy dziewczynkom takie imiona jak: Julia, Maja, Zuzanna, Aleksandra, Natalia, Wiktoria, Zofia, Oliwia, Maria i Amelia, a chłopcom – Jakub, Jan, Mateusz, Bartek, Kacper, Michał, Szymon, Antoni, Filip i Piotr. Nie ma wśród nich Myszonów czy Calineczek (prawdziwe przykłady z Warszawy), ale może to kwestia czasu? Jakiś czas temu rząd zapowiedział zwiększenie swobody rodziców w tym względzie. Okazuje się, że nowe prawo może się wcale nie przydać. Najnowsze dane są jednoznaczne – coraz częściej stawiamy na klasykę.

IMIONA CHŁOPIĘCE

Rufus

Jonatan

Gniewosz

Gaspar

Cyryl

Ziemowit

Aaron

Kosma

Iwo

Nataniel

 

Ziemowit

Aaron

Kosma

Iwo

Nataniel

 

 

 

IMIONA DZIEWCZĘCE

Sofia

Romualda

Lukrecja

Kayla

Fontanna

 

dziecko

Przeglądając aktualną listę najpopularniejszych imion nadawanych w stolicy (to tutaj w ubiegłym roku na świat przyszedł Belzebub czy Mrówka), trudno nie odnieść wrażenia, że zbytnia oryginalność nie jest już w cenie. Pierwsza trójka to Zofia, Julia, Maja oraz Jan, Jakub i Antoni. Co dalej? Zdarzają się imiona oryginalne, ale nie tak abstrakcyjne, jak kiedyś. Myszonów i Żyrafów na liście już nie ma.

Przyjrzałyśmy się zestawieniu przygotowanemu na podstawie dodatku do „Gazety Wyborczej”, w którym publikowane są zdjęcia warszawskich noworodków (dane zbierane są przez autorów strony gorny.edu.pl). Oto najbardziej nietypowe, jakie wśród nich odnalazłyśmy...

 

Bibianna

Berenika

Alma

Laila

Karla

 

 

Wciąż zdarzają się nietypowe imiona w stylu Gaspara czy Fontanny, ale warszawiakom ewidentnie brakuje w tym roku fantazji. A może poszli po rozum do głowy i wolą by dziecko wyróżniało się tym, kim będzie, a nie tym, jak się nazywa?

A może to tylko fałszywy alarm i po liberalizacji przepisów dopiero pokażemy, na co nas stać... Co myślicie na temat przesadnie oryginalnych imion?

 

Polecane wideo

Komentarze (182)
Ocena: 5 / 5
Mamcia (Ocena: 5) 21.01.2014 21:16
W kwietniu przyjdzie na świat nasz ukochany Maciuś :)
odpowiedz
kiki (Ocena: 5) 09.01.2014 10:26
moje chłopaki to maciej i cezary nie znam ładniejsych imion
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2014 23:07
Jest Beniamin, będzie Natanael, nie rozumiem dlaczego "Nataniel" to "kogoś ponosi fantazja"...Biblijne imię.
odpowiedz
gosc (Ocena: 5) 06.11.2013 22:16
Mam dwóch chłopców, Samuel i Tobias
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2013 21:25
Moje dziecko ma na imię dziewczyna: Angelika a chłopiec Bartosz.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie