Jak wybrać imię dla dziecka?

Twoje dziecko kiedyś będzie Ci wdzięczne, że zastosowałaś się do tych rad.
Jak wybrać imię dla dziecka?
30.08.2013

Przez lata w Polsce dominowały tradycyjne imiona, które specjalnie nikogo nie dziwiły. Stąd niemal każdy z nas zna osoby o takich imionach jak Anna, Magdalena, Katarzyna, Piotr, Paweł czy Łukasz. Dzisiaj rodzice pozwalają sobie na znacznie więcej. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, polskie urzędy coraz częściej wyrażają zgodę na takie nowości jak Sindi, Safira, Kiara, Toro, Rodion czy nawet Myszon.

Czy dzieci noszące takie imiona, kiedy dorosną, będą wdzięczne swoim rodzicom za ich fantazję i oryginalność? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak zareaguje otoczenie. Można jednak przypuszczać, że Belzebub czy Mrówka nie będą miały łatwego życia. Imiona kojarzące się tak jednoznacznie mogą być prawdziwym piętnem, a nie powodem do zadowolenia.

Jeśli spodziewacie się dziecka i stoicie przed tak istotną decyzją, jak wybór imienia, koniecznie zapoznajcie się z tymi radami. Dowiecie się z nich, na co zwrócić uwagę i czego unikać, by pociecha nie miała do was w przyszłości pretensji.

7. Imiona, które trudno wymówić

Czasami trudno się zorientować, z jakiego języka wywodzi się imię. A jeśli nawet poprawnie skojarzymy jego pochodzenie, nie potrafimy go poprawnie wymówić. Ilu Polaków poprawnie wypowie Luisienne (czyt. Lizjen)? Nie narażaj dziecka na dyktowanie imienia nieznajomym litera po literze.

8. Nawiązanie do powszechnie używanych słów

Mrówka, Jeżyna, Jarzyna, Calineczka, Żyraf, Myszon, Belzebub, Nestor – trudno w to uwierzyć, ale są w Polsce dzieci noszące takie imiona. Nie trudno się domyślić, że mogą wzbudzać niepotrzebne emocje.

5. Spolszczone imię

Zawsze marzyłaś o córce o imieniu Jessica lub o synu Brianie? Urzędnik stwierdził, że obcojęzyczne imię jest niedopuszczalne i należy je spolszczyć? W ten sposób powstaną twory typu Dżesika czy Brajan. Raczej nie brzmią zbyt dobrze.

6. Zagraniczne imię w połączeniu z typowym polskim nazwiskiem

Czasami udaje się zarejestrować imię pochodzące z zagranicy. W ten sposób powstają połączenia takie jak Luisienne Miednica czy Violett Brzęczyszczykiewicz. Brzmi to co najmniej zabawnie.

9. Imiona bezpłciowe

Na tej samej liście najdziwniejszych imion nadawanych w naszym kraju pojawiły się takie cuda jak Lavente czy Zoe. Zostały nadane chłopcom, choć mogą się różnie kojarzyć. Lepiej unikać takich wątpliwości.

10. Popularność

Co jakiś czas pojawiają się zestawienia najpopularniejszych w danym czasie imion nadawanych dzieciom. Wśród chłopców zdecydowanie najwięcej jest aktualnie Filipów, Kacprów i Jakubów. Dla dziewczynek najczęściej wybieramy imiona takie jak Maja, Lena i Julia. Wybierając tak popularne imię musisz liczyć się z tym, że wołając w parku za swoją pociechą, głowy odwróci przynajmniej kilkoro innych dzieci.

dziecko

1. Imiona kojarzące się z konkretnymi osobami

Wybierając imię możemy sobie pozwolić na coraz większą dowolność, ale lepiej unikać tych, które kojarzą się jednoznacznie z konkretnymi osobami. Britney, Cher czy Adolf to kiepski wybór.

2. Zwróć uwagę na inicjały

Rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki skrót będzie miało imię (lub imiona) w połączeniu z nazwiskiem. Patrycja Marta Sokołowska to w końcu PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), a Cecylia Irena Poznańska to CIP. Dobrze, że bez „A”.

dziecko

3. Dane osobowe z rymowanką

To naprawdę rzuca się w oczy, więc dobór rymującego się z nazwiskiem imienia to raczej działanie świadome. Lepiej tego unikać. Monika Fika czy Renata Łopata brzmią raczej jak pseudonimy.

4. Skrót od imienia

Najbardziej jaskrawy przykład to Leokadia, którą nazywa się Lodzią. Inne dzieci prawdopodobnie będą dla małej Lodzi bezwzględne. W niektórych kręgach lody nie kojarzą się wcale z deserem.

Polecane wideo

Komentarze (222)
Ocena: 5 / 5
kanga (Ocena: 5) 20.02.2014 14:33
Ja mam na imie Kinga i to imie mi sie bardzo podobai pasuje
odpowiedz
Żenada (Ocena: 5) 23.01.2014 17:35
Ale wiochą zaleciało. Blana, Alerian, Albin. Hahahahahahahaha
odpowiedz
Paula (Ocena: 5) 11.11.2013 11:00
Ja spodziewam się dzidzi. jeśli będzie córeczka to obowiązkowo Blanka:) a synek Alerian albo Albin.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2013 18:23
Ja mam 2 córki i syna chłopiec Mateusz a córki Wiktoria i Liliana.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2013 12:31
Mam córeczke o imieniu Adela :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie