Czy poród w wodzie jest bezpieczny?

Czy warto rodzić w wodzie? Czy to bezpieczne dla dziecka? Na te i inne pytania zaniepokojonych przyszłych mam odpowiada ginekolog.
Czy poród w wodzie jest bezpieczny?
02.12.2008

Pierwszym naukowcem, który wpadł na pomysł rodzenia w wodzie był Ukrainiec, Igor Czarkovski. Ideę tę rozpowszechnił francuski lekarz, Michel Odent. On też jest twórcą kliniki porodu naturalnego.

Jakie jest główne założenie i cel porodu w wodzie? Skąd ten pomysł?

W łonie matki dziecko zanurzone jest w płynie owodniowym. Chwila narodzin może być dla niego szokiem, bo zmienia drastycznie i nagle środowisko. To powoduje stres, niepotrzebnie. Dlatego, aby złagodzić te negatywne emocje proponujemy mamom rodzenie w wodzie.

Czy poza tym złagodzeniem stresu, woda może w jakiś pozytywny sposób wpłynąć na kobietę i dziecko?

Oczywiście. Woda rozluźnia, daje poczucie lekkości. Łatwiej jest oddychać, przyjmować najwygodniejsze pozycje. Poza tym, co jest bardzo ważne, łagodzi ból niczym znieczulenie. Tego rodzaju efekt jest widoczny po około 20 minutach od chwili zanurzenia.

Słyszałam, że wypływa także na gospodarkę hormonalną organizmu. Czy to prawda?

Tak, obniża wydzielanie adrenaliny, która spowalnia akcję porodową oraz zwiększa wydzielanie hormonów, które mają działanie uśmierzające ból. Zmniejsza napięcie mięśniowe, więc szyjka macicy ulega szybszemu rozwarciu.

A co z kroczem? Czy podczas porodu w wodzie jest ono także nacinane?

Woda wpływa bardzo pozytywnie na tkanki krocza, którym łatwiej jest się rozciągnąć, więc istnieje mniejsze ryzyko, że same pękną, albo że będą musiały zostać nacięte.

Jak przebiega poród w wodzie?

Oddziały położnicze, które oferują porody w wodzie, muszą posiadać specjalne wanny porodowe (niekiedy są to małe baseny) wyposażone dla wygody pacjentek w gumowe poduszki. Woda, którą są wypełnione, nie jest zbyt ciepła - około 37 stopni. Wchodzimy do niej, gdy rozwarcie szyjki macicy ma już około 5 cm - wtedy nie ma ryzyka, że akcja porodowa zaniknie. Oczywiście, zdarza się, że kontakt w wodą hamuje akcję, ale każdy wykwalifikowany lekarz od razu sobie z tym poradzi, polecając pacjentce na przykład wyjście z wody na chwilę i wykorzystanie grawitacji. Warto wspomnieć, że czasami skład wody jest wzbogacony o sól, żeby bardziej przypominała ona płyn owodniowy.

A co z bezpieczeństwem? Jakie ryzyko niesie ze sobą poród w wodzie?

Porody w wodzie są bezpieczne, ponieważ przez cały czas monitoruje się czynność serca dziecka oraz poziom tlenu w krwi tętniczej.

Przyszłe mamy często boją się, że dziecko się zachłyśnie wodą. Czy to w ogóle możliwe?

Jeśli wszelkie zasady bezpieczeństwa zostaną zachowane, nie ma takiego ryzyka. A jeśli mowa o dziecku, to badania mówią, że dzieci urodzone w wodzie rozwijają się szybciej niż ich rówieśnicy. O prawdziwości bądź fałszywości tej tezy przekonamy się pewne za kilka lat, ale, jak na razie, wszystko wskazuje na to, że jest trafna.

Poród w wodzie zdaje się mieć same plusy. Łagodzi ból kobiety i stres dziecka. Daje poczucie komfortu i intymności w tej ważnej chwili życia obojga. Nie trwa długo i kończy się szczęśliwie. Czy zgadzacie się z opinią, że to najlepsza metoda wydania maleństwa na świat? Czekamy na wasze opinie i doświadczenia.

Polecane wideo

Komentarze (107)

Ocena: 5 / 5
Podpis...maestro (Ocena: 5) 02.07.2013 16:51
poród podwodny? to już było. Ja poszedłbym dalej - poród podziemny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2010 13:32
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2010 13:37
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2009 22:18
Moja ciocia urodziła dwójkę dzieci. Pierwsze właśnie w wodzie(w klinice położonej w Berlinie), drugie jest wcześniakiem więc musiała rodzić normalnie. Z tego co mówiła wynika że w wodzie czuje się o wiele lepiej i nie ma tyle cierpienia nie tyle co w czasie porodu, a również po nim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2009 19:01
ja chciałabym rodzic albo w wodzie albo w domu.....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie