Młoda mama wraca do pracy: Kiedy jest najlepszy moment na taką decyzję? Jak oswoić z tym dziecko?

Kiedy kobieta po urodzeniu dziecka powinna podjąć zobowiązania zawodowe? I jak to zrobić, aby nie ucierpiała na tym rodzina?
Młoda mama wraca do pracy: Kiedy jest najlepszy moment na taką decyzję? Jak oswoić z tym dziecko?
16.06.2013

Wreszcie dobre wieści dla rodziców. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą roczny urlop po narodzinach dziecka. W sumie do wykorzystania będą 52 tygodnie płatnego urlopu, którymi matka i ojciec mogą się dzielić. Płatny urlop dotyczy wszystkich rodziców, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.Zgodnie z ustawą rodzicom przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie wynosi on cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop macierzyński będzie można rozpocząć już przed porodem. Maksymalnie do wykorzystania będzie wtedy sześć tygodni.

Dziecko czy praca?

Nie wszystkie jednak matki chcą korzystać z urlopów przysługujących na wychowanie dziecka. Niektóre kobiety szybko wracają do pracy. Faktem jest, że podjęcie zawodowych obowiązków po urodzeniu dziecka to szczególny moment w życiu rodziców, zwłaszcza matki. Dlatego w Polsce organizowana jest akcja „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon 2. W ramach akcji przeprowadzono ankietę, z której wynika, że aż dla 89 proc. młodych matek priorytetem wśród codziennych zajęć staje się opieka nad dzieckiem. Zobowiązania zawodowe wskazało znacznie mniej, bo 23 proc. respondentek. Co ciekawe, przed zajściem w ciążę pracę jako jeden z ważniejszych elementów życia wskazało 63 proc. Polek.

 

Kiedy młoda mama może wrócić do pracy?

To zależy od wielu czynników – na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Eksperci akcji „Mama wraca do pracy” podpowiadają:

- Możesz wrócić do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W obu przypadkach powinno na ciebie czekać dotychczasowe stanowisko lub podobne, odpowiadające twoim kwalifikacjom.

- Jeśli po urlopie macierzyńskim nie chcesz iść na urlop wychowawczy, możesz wrócić do pracy w zmniejszonym wymiarze godzin. W takiej sytuacji możesz złożyć wniosek o zmniejszenie czasu pracy, maksymalnie do pół etatu. Pracodawca musi ten wniosek przyjąć. Pracować w tym trybie możesz w czasie, kiedy trwałby potencjalny urlop wychowawczy. Warto pamiętać, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy proporcjonalnie zmniejsza wynagrodzenie.

- Również na dodatkowym urlopie macierzyńskim możesz połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie pół etatu). Wniosek o podjęcie zatrudnienia w obniżonym wymiarze pracodawca zobowiązany jest uwzględnić. W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński zostanie udzielony na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Masz też przywileje

Pracująca mama ma również przywileje. Na przykład, jeśli karmisz piersią, masz prawo do przerw na karmienie. Pracodawca bez twojej zgody nie może cię też wysłać w delegację lub na szkolenie poza miejscem pracy, jeśli twoje dziecko nie skończyło czterech lat. Nie możesz również pracować po godzinach i w nocy. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia ci warunków, które umożliwią rodzicom jak najlepsze sprawowanie opieki nad dzieckiem. Ty z kolei postaraj się być lojalna i odpowiedzialna, porozmawiaj z pracodawcą o swojej ścieżce kariery, a razem z pewnością dojdziecie do porozumienia.

Ewa Podsiadły-Natorska

Konsekwencja i opanowanie

Psycholog dr Julita Wojciechowska zwraca uwagę, że wiele mam spotyka się z nieprzychylnymi reakcjami bliskich czy znajomych na wiadomość o tym, że chcą wrócić do pracy. „Dlatego musisz być bardzo pewna swojej decyzji. Pamiętaj, że jako mama zrobisz wszystko, aby twoje dziecko podczas twojego pobytu w pracy miało jak najlepszą opiekę. Pierwsze dni mogą być trudne – będziesz tęsknić za dzieckiem, ale postaraj się nie dzwonić do domu w każdej wolnej chwili, tylko skupić się na zadaniach w pracy. W domu będziesz miała czas tylko dla swojego dziecka” – przekonuje ekspertka akcji „Mama wraca do pracy”.

To oczywiste, że maluch potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Może się zdarzyć, że początkowo dziecko będzie wybuchać płaczem albo odmawiać jedzenia, ale jest to całkowicie naturalne zachowanie i nie powinno budzić obaw. Z czasem maluch zaakceptuje nowy rytm dnia. Eksperci akcji „Mama wraca do pracy” radzą, by przed wyjściem z domu zaplanować sobie cały poranek. Powinnaś w spokojnej atmosferze zjeść z dzieckiem śniadanie. Zarezerwuj też czas na własne potrzeby. I nie przedłużaj pożegnania – powiedz dziecku, dokąd idziesz i kiedy wrócisz. Nawet, gdy usłyszysz płacz, nie wracaj się. Twoja pociecha jest pod dobrą opieką i nic jej nie grozi. Najważniejsza jest konsekwencja i opanowanie.

Zanim podejmiesz decyzję o ponownym podjęciu zawodowych obowiązków, oto, na co powinnaś zwrócić uwagę (radzi psycholog dr Julita Wojciechowska, ekspert programu „Mama wraca do pracy”):

 

- Najważniejsze, abyś przemyślała, kiedy i dlaczego chcesz wrócić do pracy – to pozwoli ci podjąć świadomą decyzję. W pierwszej kolejności poinformuj najbliższych o nadchodzących zmianach.

- Powrót do pracy to konieczność wyboru rzeczy najważniejszych i odpuszczenie sobie rzeczy mniej istotnych, które zajmują dużo czasu, np. sprzątania, układania przedmiotów i ubrań w szafach.

- Prosząc rodzinę o wsparcie, pamiętaj, że możesz spotkać się z odmową – postaraj się nie zakładać że twoja mama lub teściowa na pewno chętnie zajmą się dzieckiem, tylko najpierw szczerze z nimi porozmawiaj.

- Pamiętaj, że jeśli chodzi o czas spędzony z dzieckiem, to nie ilość, tylko jego jakość się liczy. Dlatego w pracy skup się na zadaniu, abyś po powrocie z pracy mogła spędzić czas tylko z dzieckiem.

- By przygotować dziecko do rozstań, na kilka tygodni przed powrotem do pracy zacznij wychodzić z domu i wracaj po dłuższym czasie – to pozwoli dziecku zrozumieć, że mimo nieobecności, zawsze wrócisz.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
pro single mama (Ocena: 5) 24.08.2013 17:32
dostaje pieniadze na dziecko,na wszystko mi starcza nie mam potrzeby isc do pracy i nawet nie chce-sto razy wole spedzic czas z coreczka zamiast z nadetymi pracownikami przez 8godzin dziennie... do pracy wybiore sie tylko wtedy,gdy sytuacja mnie zmusi, teraz poki co jestem na urlopie,ktory juz trwa 4mies od urodzenia dziecka:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.06.2013 23:49
O dziecku mogę pomarzyć - mam własną firmę jednoosobową - jest duży problem, gdy wyjeżdżam na wczasy czy jestem chora, co dopiero siedzenie kilka miesięcy z dzieckiem!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2013 08:04
najpierw trzeba mieć stałą prace... ;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie