Zabiegi upiększające w ciąży

Chociaż kobieta spodziewająca się dziecka musi uważać, jakie kosmetyki i zabiegi stosuje, są sposoby, aby w ciąży wyglądała kwitnąco.
Zabiegi upiększające w ciąży
20.06.2013

Przyszła mama powinna o siebie dbać szczególnie. Nie tylko zdrowa dieta, codzienny ruch i delikatny makijaż są wskazane – również w ciąży warto zdecydować się na bezpieczne, nieinwazyjne zabiegi. Przede wszystkim w błogosławionym stanie można poddawać się wszelkim delikatnym zabiegom oczyszczającym, odżywiającym, odświeżającym, dotleniającym czy nawilżającym, w czasie których stosuje się jedynie naturalne składniki (np. preparaty ziołowe). Zabiegi powinny być delikatne, najlepiej wykonywane ręcznie. Możemy śmiało umówić się np. na oczyszczanie twarzy, aromaterapię, depilację czy hennę.

Niezastąpione maseczki

W okresie ciąży warto zatroszczyć się o skórę twarzy, która szczególnie narażona jest na wypryski, trądzik czy pękające naczynka. Dobre efekty dadzą maseczki. Obecne w nich aktywne składniki mobilizują naturalne procesy ochronne i naprawcze skóry. Działanie równoważące wahania hormonalne powoduje, że skóra odzyskuje nawilżenie, staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Można również przygotować maseczkę w domu, np. oczyszczającą z płatków owsianych i mleka, nawilżającą z migdałów i miodu, ujędrniającą z żółtka i oliwy czy kojącą, którą przygotowuje się, łącząc serek homogenizowany i starty ogórek. W skórę możesz wcierać także mieszanki domowej roboty. Korzystnie na wygląd brzucha, pośladków czy biustu wpłynie olejek migdałowy czy oliwa z oliwek. Na cellulit możesz stosować papki np. z fusów kawy.

Walcz z bólem pleców

Dokuczliwą przypadłością w ciąży jest ból pleców. To efekt obciążenia kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. „Oryginalną terapią walki z bólem jest Kinesiology Taping – terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej. Metoda ta polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego, elastycznego plastra o parametrach zbliżonych do właściwości skóry. Działa on 24 godziny na dobę, jest bezpieczny, nieinwazyjny, koi ból pleców” – tłumaczy Justyna Pardej-Kozioł z wrocławskiego salonu urody Pasja. Oklejanie plastrami wykonuje się tak, aby wspomagały one pracę mięśni, rozluźniały tkanki miękkie, stabilizowały stawy, wspomagały pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także poprawiały elastyczność skóry.

Cudowna moc masażu

Kobieta, która spodziewa się dziecka, może zdecydować się także na serię masaży. Taki zabieg odpręża, usuwa zmęczenie i obrzęki nóg oraz pielęgnuje i wzmacnia skórę, przeciwdziała również rozstępom. Masaż poprawia pracę hormonów, krążenie krwi i limfy, a tym samym zmniejsza obrzęki, sztywność mięśni oraz stawów. „Masaż ciążowy pozwala przygotować ciało i organizm do trudów ciąży, minimalizować jej aspekty, a po porodzie szybko wrócić do formy. Masaż nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale przyzwyczaja nienarodzone jeszcze dziecko do uspokajającej magii ludzkiego dotyku” – opowiada Justyna Padrej-Kozioł. Delikatny masaż można wykonać samemu, np. wykorzystując łagodną oliwkę.

Wyglądaj pięknie

W ciąży powinnyśmy dbać o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie. Wskazana jest np. joga albo pływanie, które pomogą zachować zgrabną sylwetkę, a przy tym poprawią kondycję, wzmocnią stawy i zadziałają relaksująco. Warto stosować łagodne kosmetyki – jeśli mamy sprawdzony krem, mleczko do demakijażu czy wodę termalną, śmiało możemy z nich korzystać. Najlepiej, aby produkty były hipoalergiczne. Stosujmy preparaty z filtrem, które ochronią nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Moczmy stopy w wodzie z solą, na co dzień sięgajmy po łagodne antyperspiranty. Możesz się malować, ale codziennie wieczorem koniecznie starannie zmyj makijaż.

Spa dla ciężarnej

Jeśli jesteś w błogosławionym stanie, a twoja ciąża przebiega prawidłowo, wybierz się do ośrodka spa. Na taki wyjazd najlepszy jest czas między 15. a 34. tygodniem. Świetnym pomysłem będzie ośrodek nad morzem – powietrze pełne jodu korzystnie wpłynie na twoje zdrowie. Ostrożnie jednak z górami, szczególnie jeśli mieszkasz na terenie nizinnym. Różnica ciśnień może źle na ciebie wpłynąć. Zanim wyruszysz, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który doradzi ci, jakie zabiegi są wskazane, a jakich powinnaś się wystrzegać. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z opiniami kobiet (np. w internecie), które korzystały z danego ośrodka spa, gdy były w ciąży.

Tego nie rób

Odradzane są natomiast specjalistyczne zabiegi typu odmładzanie skóry, likwidowanie przebarwień, usuwanie blizn, zamykanie naczynek krwionośnych, wstrzykiwanie botoksu itp. Nie należy poddawać się zabiegom w wykorzystaniem ultradźwięków i prądu. Kobieta w ciąży nie powinna korzystać z solarium (organizm nie tylko może się przegrzać; istnieje także ryzyko pojawienia się plam pigmentacyjnych), sauny, robić sobie tatuażu, makijażu permanentnego czy depilacji laserowej (w ciąży nie należy poddawać się żadnym laserowym zabiegom). Niewskazane są zabiegi wyszczuplające (endermologia, Cavi-lipo, drenaż limfatyczny itp. – mogą skutkować podniesieniem się ciśnienia) czy gorące kąpiele.

O tym też zapomnij

Kobieta w ciąży nie powinna stosować żadnych kosmetyków zawierających kwasy, alkohol, retinol (silniejsze retinoidy mają zdolność do przenikania do warstw skóry właściwej, mogą zatem przedostać się do płodu). Generalnie lekarze zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży ograniczyć do minimum używanie kosmetyków. Przez dziewięć miesięcy najlepiej sięgać po preparaty przeznaczone dla kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży niewskazane jest leczenie trądziku, wykonywanie kompresów parafinowych, a także aromaterapia; ewentualnie przed zastosowaniem olejku eterycznego należy sprawdzić reakcję ciężarnej na zapach.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 23:55
Naprawde musicie takie zdjecia na glowna strone wstawiac????? Juz mogliscie dac jakies normalne a TO, dopiero wtedy kiedy sie wejdzie w artykul... Myslcie troche o innych. Za chwile zaczniecie tu wstawiac jakies zwloki lyb inne obrzydliwe rzeczy na ktore niektorzy nie lubia sie patrzec.
zobacz odpowiedzi (2)
Taka ona ja (Ocena: 5) 20.06.2013 16:47
Nic nie zmieni tego, że żadna kobieta nie wygląda dobrze w ciąży. Można kłamać do woli i mówić, że ciąża komuś służy, ale co jest pięknego w nabrzmiałym, ogromnym brzuchu, spuchniętych nogach itd? Oda razu powiem, że sama byłam w ciąży i wiem co to znaczy.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 13:44
Kawa na cellulit w ciazy? Kofeina przez skórę tez sie wchlania. A ten związek nie jest wskazany w ciazy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 11:06
prze to, że usunęli strony nie chce mi się czytać artykułów do końca. Już o przeglądaniu galerii jakichś zdjęć nie wspominam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 10:02
Mikrodermabrazje można wykonywac w ciązy jak i osoba która jest w ciąży może wykonywać ten zabieg.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie