Ile powinna zarabiać etatowa mama? (Z wyliczeń wynika, że jej praca warta jest ponad 3 tys. zł/mies.!)

Jak podaje GUS, praca mamy na etacie warta jest co najmniej 3193 zł na miesiąc.
Ile powinna zarabiać etatowa mama? (Z wyliczeń wynika, że jej praca warta jest ponad 3 tys. zł/mies.!)
10.06.2013

Czas poświęcony dbaniu o dom i dzieci jest bezcenny. Jak wysokie powinno być zatem wynagrodzenie dla kobiet, które poświęciły swoją karierę na rzecz podtrzymywania ciepła domowego ogniska? Czy w jakikolwiek sposób da się to przełożyć na pieniądze?

Z wyliczeń, zaprezentowanych w 2010 roku podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji Polska dla rodziny – rodzina dla Polski wynika, że w maju 2009 roku pensja osoby wykonującej szereg prac domowych wyniosłaby aż 3193 zł. To jednak tylko teoria.

Większość pozostających w domu mam zarzeka się, że wychowywanie dziecka jest dla nich zarówno pracą, jak i zapłatą za nią. Trudno jednak zaprzeczyć, że w tym zawodzie również przydałyby się materialne wyrazy wdzięczności. W związku z powyższym, Fundacja Mama trzy lata temu przekazała do Sejmu swoje postulaty o stworzeniu programów edukacyjnych i społecznych w temacie sprawiedliwego podziału prac domowych, zorganizowaniu środków opiekuńczych i uwzględnieniu okresów opiekuńczych nad małymi dziećmi w rozwiązaniach emerytalnych.

 

Najbardziej paląca wydaje się nam kwestia zapewnienia emerytur tym mamom, które zajmują się dziećmi i gospodarstwami domowymi – tłumaczy Patrycja Dołowy z Fundacji Mama.Kobiety, z którymi rozmawiałyśmy, nie chciały regularnych pensji, ale każdorazowo podkreślały swoje obawy, że po wielu latach spędzonych na naprawdę ciężkiej pracy domowej, zostaną bez jakiegokolwiek zabezpieczenia na jesień życia.

Praca mamy to jeden z najmniej docenianych zawodów świata. Dobrze, że niektórym los pań stereotypowo nazywanych `kurami domowymi` leży na sercu. Być może wreszcie ten zawód doczeka się sowitej zapłaty za włożony w niego trud.

 

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
Goya (Ocena: 5) 11.08.2014 07:17
niestety ten drugi etat domowy jest darmowy. A i za ten etat w pracy tyle nie mam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 11:14
Wlasna dzialalnosc w tych czasach jak niebedziesz dokladac to bedzie cod !!!!! Co chwile cos sie otwiera i zaraz upada bo gdzie oplaty na to wszystko ha ha marzenia .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2013 12:45
ale to wina jedynie kobiet. przejmuja na siebie tyle obowiązków, dla mnie rozwiązanie jest proste. gdy oboje rodziców pracuje - dziela sie obowiązkami domowymi i wychowaniem dzieci po poowie. gdy jeden z rodziców pracuje, np ojciec,, to kobieta zajmuje sie domem i dzieckiem. jezeli facet nie ma zatrudnienia, to on przejmuje paleczke w obowiązkach domowych. nie wiem, dlaczego dla kobiet jest to takie trudne ? a jesli macie facetów nierobów, i wszystko robicie za nich, to juz wasza czysta głupota.
zobacz odpowiedzi (4)
miolka (Ocena: 5) 10.06.2013 10:59
nie jesteśmy pokoleniem które zakute w dyby pod przymusem wybiera taką ścieżkę. kobiety z pełną świadomością nie wypracowania emerytury decydują się na to. naprawdę uważacie że w pracy kobieta ma lżej? ja pracuj w zawodzie mocno opanowanym przez mężczyzn, codziennie stresy w pracy rujnują moje zdrowie tak samo jak kobiecie która zdecydowala nie pracować a zająć się domem. każdy jest kowalem swego losu, ja pracuję na swoją emeryture - podjęłam ten trud, nie zamierzam płacić za emeryturę kogoś kto tego trudu nie podjął, wystarczy że placę podatki z którzych grom pieniędzy idzie na utrzymanie więźniów, rodzin patologicznych i polityków, ile jeszcze chcecie ściągnąć z ludzi uczciwie codziennie przez 40lat pracujących ściagnąć?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2013 01:16
w Pl taka praca nie ma żadnego znaczenia, i w świtle przepisów , jak i wartości wycenionej przez rodzinę.Ot matka , wielofunkcyjny robot.A po 20 latach Pan i władca podsumuje ,że jest stara , brzydka itp.Chore to.
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie