Nie taki poród straszny, jak go malują

Koleżanki, które mają poród za sobą, na pewno wiele ci opowiadały o jego przebiegu. Nie bój się, w rzeczywistości nie jest tak koszmarnie - to w końcu porodówka, a nie kącik rzeźnika.
Nie taki poród straszny, jak go malują
12.06.2008

Kobiety raczą się wzajemnie krwawymi opowieściami o porodzie. W ten sposób chcą wyrzucić z siebie nieprzyjemne wspomnienia. Poród wiąże się z bólem i krzykiem, nie mówimy że nie, ale obiecujemy - dasz radę. Jako że dla wielu z was to sytuacja znana jednie z opowieści, poniżej rozwiewany wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na trudne pytania.

Czy będzie bardzo bolało?

Tak, będzie bolało. Ale jeśli będziesz rozluźniona, skurcze nie będą takie straszne. Pomyśl, na świecie żyją miliardy ludzi, a każdy z nich to historia jakiegoś porodu. Przyjście na świat dziecka to naturalny proces, więc podejdź do niego na luzie. Poza tym poród nie musi trwać całą dobę - niektóre kobiety rodzą błyskawicznie.

Wiele kobiet bardzo boi się bólu związanego z nacinaniem krocza. Na szczęście wykonuje się je dopiero po uprzednim znieczuleniu i w szczytowym momencie skurczu, więc tak naprawdę samego procesu rozcinania nie poczujesz.

Dlaczego kobiety tak przeraźliwie krzyczą?

To, że krzyczą, nie znaczy, że ból jest tak dokuczliwy. Krzyk zmniejsza napięcie oraz pomaga podczas skurczu „wypchnąć” dziecko, ponieważ powietrze naciska wtedy na przeponę. Więc krzycz do woli i zaakceptuj fakt wydzierania się pozostałych kobiet rodzących wokół ciebie :).

Czy dziecko mnie nie rozerwie?

Twoje mięśnie podczas porodu, za sprawą działania wydzielającej się oksytocyny, mają olbrzymią zdolność rozciągania się, dlatego nie eksplodujesz. Krew, która się pojawia, to efekt rozcięcia krocza. Jej ilość jest w gruncie rzeczy niewielka, więc się nie wykrwawisz.

Słyszałam, że niektóre kobiety podczas porodu robią siku. Czy to normalne?

To zupełnie normalne i nie jest powodem do wstydu. Łóżko, na którym będziesz rodziła, jest tak skonstruowane, że w razie wydalenia moczu czy kału, znajdą się one w specjalnym pojemniku. Jeśli wolisz jednak uniknąć takiej sytuacji, zawsze możesz poprosić o lewatywę.

Gdyby poród był takim okrutnym przeżyciem, żadna z kobiet nie zdecydowałaby się na kolejne dziecko. Więc spójrz na szczęśliwe mamy, gromadki potomstwa i podejdź optymistycznie do przyjścia na świat twojego maleństwa. Cały ból minie, gdy tylko pierwszy raz je przytulisz - każda matka ci to powie.

Polecane wideo

Komentarze (152)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2012 09:43
jestem w 4 miesiącu ciązy, ale nie koniecznie boje się porodu, nie jedna kobieta już rodziła i dała radę to i ja dam. Bardziej myślę o tym żeby dziecko było zdrowe. Jak czytam niektóre posty to aż sie za głowę łapie np. że wstyd rozebrać się przy lekarzach hehe jak bede rodzić to będzie mi i tak pewnie wszystko jedno, najważniejsze żeby dziecko już było ze mną. A lekarz to tylko lekarz i on nie przywiązuje wagi do tego jak dana kobieta wygląda, jego zadaniem jest odebrać poród i tyle.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2011 22:44
Ja tam boje się porodu ale tylko dlatego że wstyd rozebrać się przy obcych ludziach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 13:42
e bzdury obejrzyjcie sobie filmiki z porodu jak raz jeden widziałam ten bół, wsty i upokorzenie bo przy obcych lekarzach musisz się rozebrać itd to na bank wiem że nigdy nie bede w ciąży- na cholere mi takie cierpienia ... takie bzdury że poród jest łatwy zazwyczaj pisza mamuśki które z zwaiści ile wycierpiały przy porodzie wmawiają tym co nie rodziły jak to cudownie.... to że nie rodziłam nie znaczy że uwierze w wasza fałszywą śpiewke
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2011 00:00
A od kiedy w zwykłym państwowym szpitalu wykonuje się nacięcie ze znieczuleniem???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2010 12:23
nie liczcie porodu o pierwszego pobolewania brzucha, bo to jest śmieszne poród może trwać max 4 godziny, ale nie 3 doby. Nie dramatyzujcie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie