W pracy z brzuszkiem

Jak powiedzieć szefowi o swoim stanie? Co jeść w biurze? Jak zorganizować miejsce pracy?
W pracy z brzuszkiem
01.08.2012

Dwie kreski na teście ciążowym zawsze wprawiają w osłupienie. Oto nagle kobieta zdaje sobie sprawę, że jej życie już niedługo wywróci się do góry nogami. Przyszłą mamę targają sprzeczne emocje. Z jednej strony ciężarna cieszy się, że będzie miała dziecko, z drugiej jednak przeraża ją wizja nieznanej przyszłości. Wiele kobiet martwi się zwłaszcza o swoją pracę i zarobki... Jak powiedzieć szefowi o swoim stanie? Czy wytrwam całe dziewięć miesięcy przy biurku? A może od razu iść na chorobowe? - te pytania powracają jak bumerang.

I chociaż stare porzekadło mówi, że ciąża to nie choroba i pracować trzeba, to jednak wiele przyszłych mam obawia się, że osiem godzin siedzenia przed komputerem może negatywnie odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Czy niepokoje te są uzasadnione? Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości...

Ciąża praca

Po trzecie: Dostosuj miejsce pracy do swoich potrzeb

Przyjrzyj się dokładnie własnemu stanowisku pracy. Sprawdź, czy siedząc na fotelu, możesz swobodnie opierać stopy o podłogę. Jeżeli jest ci niewygodnie, przynieś do pracy kilka poduszek lub specjalny podnóżek. W ostateczności przyda się również zwykłe, papierowe pudło. Ciężarne pracujące non stop przy komputerze powinny pamiętać również o odpowiednim ustawieniu monitora – ekran musi znajdować się dokładnie na wprost, dzięki czemu unikniemy niewygodnego skręcania tułowia. Twoje samopoczucie poprawi także dobrze wywietrzone pomieszczenie.

Po czwarte: Każdą chwilę wykorzystuj na ćwiczenia

Nie chodzi nam o to, abyś w godzinach pracy wykonywała skłony i przysiady. Podczas siedzenia za biurkiem możesz jednak skupić się na nieco bardziej subtelnej gimnastyce. Przede wszystkim ćwicz mięśnie Kegla, napinaj pośladki i uda. Możesz również robić stopami kółeczka, kręcąc nogą w kostce. Dzięki tym wszystkim zabiegom zapewnisz swojemu organizmowi lepsze krążenie, dotlenisz się, wzmocnisz ciało przed porodem.

Ciąża praca

Praca ciężarnej kobiety nie musi różnić się od tej wykonywanej przez innych pracowników. Wystarczy tylko, aby przyszła mama wprowadziła do swojego trybu życia kilka prostych zasad.

Po pierwsze: Sporządź harmonogram dnia

Już od pierwszych tygodni ciąży postaraj się wyrobić sobie nowy rytm pracy. Aby zapewnić dziecku dobre warunki rozwoju, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz w biurze. W miarę możliwości rób sobie jak najczęściej kilkuminutowe przerwy, podczas których będziesz przegryzać zdrowe przekąski. Zawsze miej także pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Świetnie byłoby, abyś w ciągu dnia mogła wyrwać się na półgodzinny spacer. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zatrudnienia znajduje się dobra jadłodajnia, od razu wykup karnet na cały miesiąc.

Po drugie: Zmniejsz tempo wykonywania obowiązków

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że możesz teraz znacznie szybciej się męczyć, a twoja praca będzie mniej wydajna. Nie zwracaj jednak na to zbytniej uwagi. Pamiętaj, teraz liczy się przede wszystkich zdrowie twojego maluszka. Podchodź więc ze spokojem do wszystkich codziennych obowiązków i staraj się nie przejmować błahymi problemami.

Ciąża praca

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

- Nie zwlekaj długo z poinformowaniem szefa o tym, że spodziewasz się dziecka. Prędzej czy później i tak wszystko wyjdzie na jaw i lepiej, aby pracodawca dowiedział się o tym od ciebie niż z plotek krążących po biurze.

- Weź do ręki kodeks pracy i poznaj swoje prawa. Wiele kobiet nie jest świadomych, że będąc w ciąży posiadają wiele przywilejów, z których mogą śmiało korzystać (są to między innymi indywidualne godziny pracy czy możliwość dłuższych przerw)

- Bierz wolne, gdy źle się czujesz (nie musi to być od razu cały tydzień, czasem wystarczy tylko jeden, dwa dni, aby na nowo „naładować akumulatory”)

- Nie myśl za bardzo o tym, jak długo nie będzie cię w pracy zaraz po porodzie. Twoja dyspozycyjność może zależeć od wielu czynników. Lepiej więc nie zapewniaj pracodawcy, że będziesz w stanie pracować już kilka dni po rozwiązaniu. Życie samo zweryfikuje twoje plany...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Na ile % zajdziesz w ciążę tego lata?

Sprawdź, jaka jest szansa na to, że w te wakacje zajdziesz w ciążę. Psychozabawa z przymrużeniem oka!

Poród bez tajemnic: Wywiad z położną

Czego kobiety najbardziej obawiają się na porodówce? Dlaczego decydują się na cesarskie cięcie?

Polecane wideo

Komentarze (36)
Ocena: 5 / 5
dfghjk (Ocena: 5) 06.10.2013 13:40
co za bzdury, jakby każda baba pracowała w biurze przed kompem. spoko taka prace to ja moge do 9 miesiaca wykonywac, po co piszecie tutaj takie bzdury sa kobiety, które pracuja w fabrykach (dla tych co zaraz zaczna wypisywac "trzeba bylo sie uczyc, studiowac to bys nie tyrala na lini produkcyjnej zadziwie was w takich fabrykach pracuja tez ludzie po studiach i to nie tylko humanistycznych w tym kraju nie ma pracy i kazdy lapie sie tego co moze zeby miec robote") tak super pracowalam przy maszynach gdzie trzeba stac 8 godzin masz 15 min na przerwe i teraz masz wybor jesc i isc rzygać czy nie jesc i zemdlec? serio z takich firm najlepiej uciekac jak tylko szybko to mozliwe... ale nie kazda przeciez pracuje w biurze co czytam takie artykuly o mamuskach w pracy to kazda siedzi na dupie przed kompem. zacznijcie pisac cos dla 90% naszego polskiego spoleczenstwa a nie dla 10% ktorym sie pofarcilo i grzeja dupy na fotelu przed kompem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2012 22:44
Wszystko jest super jak się pracuje u kogoś i ma się w dupce jak pracodawca sobie poradzi. Zwolnienia biorą kobiety w 3,4,5 tyg ciąży (!!!!!). Najciekawiej jest spotykać potem swoją pracownicę w centrach handlowych, w restauracjach, tudzież w zadymionej klubokawiarni, gdzie o 1 w nocy siedzi i szaleje ze znajomymi, a dzwoniąc ledwo żywym głosem informuje że do końca ciąży musi być na L4 bo CIĄŻA ZAGROŻONA! :))) ja jestem na swoim i wszystkie moje znajome mające własny interes dziwnym trafem pracowały caluśką ciążę (ja w pracy byłam 5h przed porodem), a wracały często już po 2-3 tyg po porodzie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2012 00:25
chyba z brzuchem, a nie brzuszkiem... brzuszek to ma male dziecko, a nie babsko w ciazy :D
zobacz odpowiedzi (5)
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2012 18:23
''co jesc w biurze'' czemu zakladacie ze 100% ciezarnych pracuje w BIURACH?! coz za ograniczenie....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2012 14:37
Czy wszystkie kobiety pracują w biurach??? Przecież to najwygodniejsza praca!!! A co powiecie o kobietach pracujących w fabrykach, restauracjach. 8 godzin na stojąco!!!
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie