Testy ciążowe - czy są wiarygodne?

Większość kobiet, gdy zaczyna podejrzewać u siebie ciążę, sięga po test ciążowy. Przeczytajcie, w którym dniu test ją wykrywa i na ile pewny jest jego wynik. Ponadto, opisy produktów dostępnych na polskim rynku.
Testy ciążowe - czy są wiarygodne?
20.10.2008

Chyba każda kobieta, która choć raz podejrzewała u siebie ciążę, sięgnęła po test ciążowy. To prosty i niedrogi sposób na uspokojenie nerwów albo na poznanie radosnej nowiny. Zasada działania testu jest prosta: wykrywa on w moczu hormon - gonadotropinę kosmówkową, która jest produkowana od pierwszych dni po zapłodnieniu. Po około dwóch tygodniach jej stężenie we krwi, a co za tym idzie - w moczu, jest tak duże, że test bez problemu rozszyfrowuje ciążę.

Należy jednak pamiętać, że aż 50 % przypadków ciąży kończy się poronieniem podczas pierwszego okresu po zapłodnieniu. W związku z tym, jeśli pierwszy test wyjdzie pozytywny, a potem pojawi się krwawienie, wykonaj jeszcze jeden pomiar. Jeżeli ponownie wynik będzie taki sam, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Wyróżnia się trzy rodzaje testów: paskowe (mocz pobiera się do naczynia, a następnie umieszcza w nim pasek z antyciałami gonadotropiny kosmówkowej), płytkowe (mocz pobiera się do naczynia, pięć kropli zbiera się do pipety i umieszcza na płytce pomiarowej), flamastry (test umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu, a po kilku minutach poznajemy wynik).

Wiarygodność testów w postaci flamastra to około 99%.

Poniżej wykaz testów, które kupicie bez problemu w aptekach (na podstawie danych portalu dziecko-info.com):

Feri Test (Cormay, 8 zł) - test paskowy, wykrywa ciążę w 14 dni po zapłodnieniu, należy wykonać go rano, na wynik pomiaru czeka się 5 minut.

Contrast (Genzyme Diagnostic, 11 zł) - test płytkowy, wykrywający ciążę po 12 dniach od zapłodnienia, wynik pomiaru uzyskuje się po 4 minutach.

Pink Test (Veda Lab, 10 zł) - test płytkowy, wykrywa ciążę po 2 tygodniach od zapłodnienia, na wynik pomiaru czeka się 30 sekund.

Pink Test Disptick (Veda Lab, 8 zł) - test paskowy, wykrywa ciążę po 2 tygodniach od zapłodnienia, wynik uzyskiwany jest po 30 sekundach, dla potwierdzenia wyniku negatywnego warto poczekać 5 minut.

Quick View (Quidel, 10 zł) - błyskawiczny test płytkowy do wykonania rano, stwierdza ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, na wynik pomiaru czeka się minutę.

Clearview (Unipath, 13 zł) - płytkowy test ciążowy, wykrywający ciążę w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, na wynik pomiaru czeka się 5 minut.

Clearview hCG II (Unipath, 14 zł) - płytkowy test ciążowy, wykrywający ciążę po tygodniu od zapłodnienia, na wynik pomiaru trzeba poczekać 5 minut.

Clear Blue (Unipath, 22 zł) - test w postaci flamastra, wystarczy umieścić go pod strumieniem moczu na 5 sekund, wynik pomiaru uzyskiwany jest po 3 minutach.

Pamiętajcie, że pomyłki się zdarzają. Pozytywny wynik testu nie musi świadczyć o ciąży, ale o problemach z tarczycą! Dlatego najlepiej, jeśli wynik zostanie zweryfikowany przez lekarza podczas badania.

Czy macie doświadczenia z testami ciążowymi? Na ile ich wyniki okazywały się zgodne ze stanem faktycznym? A może chcecie polecić jakiś konkretny produkt wykrywający ciążę? Komentujcie.

Polecane wideo

Komentarze (144)
Ocena: 5 / 5
Sroka (Ocena: 5) 18.02.2013 22:21
Rany!!! Jak mnie dobijają wasze wypowiedzi! "Test wyszedł pozytywny, czy powinnam iść do lekarza?" Nie kurna, my ci pomożemy. I pomyśleć że jakieś dziecko może mieć taką mamuśkę. Moje wyrazy współczucia. Mi jak wyszedł pozytywny test od razu poszłam do lekarza. To chyba jasne?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.02.2013 20:24
hej..kochałam się z chłopakiem przed okresem około 4/5 dni..okresu dostałam..normalnego, takiego jak zawsze..robiliśmy to na poczatku chwilę...5-10 minut bez zabezpieczenia..a potem z zabezpieczeniem a on twierdzi, że nie skonczył we mnie...teraz powinnam mieć już okres, ale go nie ma...robiłam test i wyszedł negatywny...co myslicie?
odpowiedz
Szykt (Ocena: 5) 13.02.2013 13:50
Powiem tak, skorzystałam z testu nie wymienionego powyżej i okazał się dokładny. Jednak jeśli ktoś nie wierzy w testy w normalnej, zwykłej przychodni może poprosić o badanie krwi potwierdzające ciąże
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2012 09:43
SPOZNIA MI SIE 11 DIN ROBIŁAM TRZY TESTY I NEGATYWNE ALE KOCHAŁAM SIE Z MEZEM I PRZED OKRES. I W DNIU KIEDY MIALAM DOSTAC OKRES KIEDY MAMA ZROBIC TEST.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2011 19:58
urzylam czterech kazdy inny test ciazowy kazdy pokazal wynik dodatni po dwoch tygodniach dostalam okres nie wiem co o tym myslec jestem w ciazy czy mam inne problemy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie