Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla nowo narodzonego maluszka to bardzo ważna decyzja, bo będzie ono z nim przez całe życie. Kilka rad, jak nie skrzywdzić pociechy i gdzie szukać inspiracji.
Jak wybrać imię dla dziecka?
18.10.2008

Czasami już od dzieciństwa wiemy, jak chciałybyśmy nazwać swoje dziecko. Czasem zaczynamy zastanawiać się nad tą kwestią dopiero pod koniec ciąży. Innym znów razem, nasze wymarzone imię zupełnie nie zgadza się z gustem naszego partnera.

Zanim zdecydujesz, jakie imię będzie nosić twoja pociecha, weź pod uwagę pięć ważnych kwestii:

  • Imię powinno pasować do nazwiska. Jeśli dziecko będzie nosiło długie nazwisko, niech imię będzie krótkie, ale nie odwrotnie - do krótkiego nazwiska nie pasuje długie imię. Pamiętaj, że w każdym formularzu (a takich każdy człowiek wypełnia setki w ciągu całego życia) jest określona ilość miejsca i wiele problemów sprawia sytuacja, gdy litery się nie mieszczą. Wypowiadaj każde zestawienie na głos, żeby wyłapać, czy imię i nazwisko się nie rymują.
  • Imię powinno dawać się zdrobnić. Pamiętaj, że gdy dziecko jest małe, poważne formy wydają się niestosowne i odwrotnie. A imię, które ma kilka form, pozwala dostosować odpowiednią do wieku.
  • Ostrożnie z modą. Kilka lat temu na topie były imiona staropolskie i tak, nagle namnożyło się Jasiów, Antosiów, a nawet Mieszków czy Józków. Teraz co trzecia dziewczynka to Julka. Oszczędź swojemu dziecku bycia jednym z wielu i dobierz imię wbrew panującym trendom.
  • Nie daj się rodzinnym namowom albo tradycjom. To ty i twój partner jesteście rodzicami i to wy decydujecie o imieniu dla bobasa. Dlatego, jeśli nie cierpisz imienia Ruben i nie wyobrażasz sobie, żeby twój synek miał tak na imię (mimo iż to pomysł teściowej, z którą chcesz żyć w zgodzie), nie zgadzaj się na nie. Chyba nie chcesz wyrzutów sumienia za kilka lat?
  • Unikaj obcych imion. Szczególnie, jeśli masz typowo polskie nazwisko. Przyznajcie same, że zestawienia Alan Kowalski albo Nicole Woźniak brzmią po prostu śmiesznie.

Gdzie szukać inspiracji?

Najlepiej w starych kalendarzach, imiennikach, a nawet w powieściach. Może trafisz na postać, którą bardzo polubisz i zapragniesz, by tak właśnie miała na imię twoja córka?

Ciekawe zjawisko pojawiło się w Stanach, gdzie rodzice, aby ich dziecko wyróżniało się z tłumu, nadają imiona, które są zwykłymi słowami w języku potocznym, np. Hope (Nadzieja) czy też Apple - tak nazwała swoją córkę Gwyneth Paltrow, na cześć Nowego Jorku zwanego Big Apple.

Polecane wideo

Komentarze (926)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2014 21:35
Moja córcia Ma na imię Gaja, nasza mała bogini ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2014 10:51
Mój syn ma na imię Gabriel,piękne,oryginalne imię.Z kim się kojarzy, wiadomo:)))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2012 16:53
Dominika:)))Sama mam tak na imię i bardzo się z tego cieszę bo to w Polsce najpopularniejsze imię:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2012 18:55
Witam,staramy sie o malucha i mi sie bardzo dla chłopca podoba imię Oskar,mojemu mężowi nie za bardzo,ale mam nadzieję,że jak będzie chłopiec to go przekonam;-)a jak nie to trudno mam jeszcze inne imiona w zapasie hehe np.Marcel,Igor,a dla dziewczynki Lena,mąż mówi że może być,ale mam jeszcze inne Nadia,Oliwia,Zuzia,Maja
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2011 18:04
Bardzo proszę o kontakt ! [email protected] szukam jakichkolwiek informacji o imieniu ASHANTI .! i nigdzie nie moge znaleźć . to imię jest przecudne.Pozdrawiam Monika
odpowiedz

Polecane dla Ciebie