Ciąża u nastolatki: Czym się różni od ciąży w późniejszym wieku? Czy jest niebezpieczna?

Co się dzieje, gdy dzieci rodzą dzieci?
Ciąża u nastolatki: Czym się różni od ciąży w późniejszym wieku? Czy jest niebezpieczna?
29.02.2012

W przypadku młodych matek, ciąża to zwykle wynik wpadki. Trudno bowiem wyobrazić sobie, żeby niepełnoletnia dziewczyna, której głowę zaprzątają lekcje i klasówki, świadomie zaplanowała macierzyństwo. Niestety, najczęściej ciąża w bardzo młodym wieku odbija się szerokim echem na zdrowiu ciężarnej. I nie chodzi tu jedynie o psychiczne i emocjonalne problemy przyszłej mamy. Ciąża nastolatki niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu poważnych powikłań. Jest sporym zagrożeniem nie tylko dla matki, ale także także dla rozwijającego się w jej ciele płodu.

Ciąża u młodych kobiet zwraca uwagę specjalistów z kilku powodów. Przede wszystkim łączy się z dużym ryzykiem wystąpienia takich komplikacji zdrowotnych jak: zatrucie ciążowe, niedokrwistość oraz zakażenie dróg moczowych.

Jeszcze bardziej niepokojący może być fakt, że również płód młodej mamy często nie rozwija się prawidłowo. Dziecko narażone jest przede wszystkim na przyjście na świat z niską masą urodzeniową, zwłaszcza gdy dojdzie do porodu przedwczesnego. Inne niebezpieczeństwa to między innymi:

- Hipotrofia płodu – czyli opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka

- Wady w układzie nerwowym malucha spowodowane niedoborem kwasu foliowego

- Niewłaściwe ułożenie malucha w macicy, przedwczesne oddzielenie się łożyska.

- Dzieci bardzo młodych mam (poniżej 15. roku życia) trzykrotnie częściej narażone są również na ryzyko zgonu w okresie okołoporodowym. Częściej niż zwykle mamy tutaj do czynienia z zespołem nagłej śmierci noworodka.

ciąża

Po czwarte, nastoletnie matki często bardzo długo ukrywają swoją ciążę, zupełnie zaniedbując przy tym specjalistyczną opiekę prenatalną. Zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy brzuch jest już bardzo widoczny. Ukrywając przed otoczeniem swój stan, narażają zarówno siebie, jak i nienarodzone jeszcze dziecko. Co najgorsze jednak, w przypadku młodych mam bardzo trudno jest wyegzekwować od nich konieczność prowadzenia zdrowego trybu życia, łącznie z koniecznością zrezygnowania z wszelkich używek takich, jak alkohol czy papierosy.

Przytoczonych tutaj zagrożeń wypływających z zajścia w ciążę w bardzo młodych wieku nie można jednak uogólniać. Każda nastolatka jest inna, posiada odmienną sytuację ekonomiczno-społeczną. Warto uświadomić sobie, że pomimo ryzyka związanego z wczesnym macierzyństwem, wiele dziewczyn jest w stanie przejść całą ciążę bez żadnych komplikacji i urodzić w pełni zdrowe dziecko. Wszystko zależy tutaj od ich trybu życia, właściwej opieki medycznej oraz odpowiedniego wsparcia ze strony najbliższych.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak bardzo PORÓD BOLI? (Czy to prawda, że tak jak łamanie 20 kości jednocześnie?)

Do czego można go porównać? Od czego zależy jego intensywność?

75 dni leżała głową w dół, by urodzić dzieci!

Iga i Ignacy przyszli na świat tydzień temu. Ich życiu już nic nie zagraża.

ciąża

Młoda matka w połogu

Oprócz ciąży i porodu, kolejnym bardzo trudnym okresem dla nastoletniej dziewczyny jest połóg. Olbrzymi stres związany z przyjściem na świat nieplanowanego dziecka może spowodować nie tylko zaburzenia emocjonalne, lecz także doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Są one związane z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, nieprawidłowym odżywianiem nastolatek oraz przede wszystkim zaniedbywaniem zaleceń ginekologa.

Dlaczego zostanie matką w młodym wieku niesie za sobą tyle niebezpieczeństw?

Można wymienić tutaj 4 główne czynniki:

Po pierwsze, w przypadku nastoletniej ciężarnej mamy do czynienia nie z jednym, ale z dwoma rozwijającymi się organizmami.

Po drugie, nastolatka nie jest jeszcze w pełni dojrzała biologicznie. Chociaż bowiem z medycznego punktu widzenia, dziewczyna może zajść w ciążę już po pierwszej miesiączce i po pierwszej owulacji, to jednak trzeba pamiętać o tym, że jej ciało nie jest jeszcze do końca fizycznie rozwinięte i całkowicie przygotowane na przyjęcie potomstwa.

Po trzecie, dorastające dziewczyny zwykle posiadają drobną budowę ciała, mają mało tkanki tłuszczowej, obserwuje się u nich również niedobory żywieniowe. Ich młody organizm sam potrzebuje jeszcze zwiększonej dostawy substancji odżywczych i nie jest przygotowany na sytuację, w której to rozwijający się płód aktywnie zabiera większość witamin i minerałów.

Polecane wideo

Komentarze (94)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.07.2016 18:12
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2012 20:07
W0vaCY ehrcdqqjrgts
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2012 01:34
DQhRiE plpfldjycmcf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 20:46
mam dla was czytelniczki radę takich rzeczy nie czyta się na komercyjnych portalach tylko na strikte medycznych:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 01:15
Witam bardzo mi sie pabodoją paznokcie w TWOIM wykonaniuChciała bym abyś mi pokazała krok po kroku POZDRAWIAM i z gf3ry DZIĘKUJĘ
odpowiedz

Polecane dla Ciebie