Gotowa na drugie dziecko

Niekiedy bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?
Gotowa na drugie dziecko
23.01.2012

Kobieta, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma skąd zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Poradniki, programy telewizyjne, Internet – a w nich masa informacji dla przyszłej mamy. Znacznie mniej mówi się natomiast o drugiej ciąży, która bardzo często bywa dla kobiety znacznie większym wyzwaniem. – O ile za pierwszym razem trzeba było pomyśleć tylko o tym, co posiadanie dziecka zmieni w życiu twoim i twojego partnera, o tyle teraz jest ktoś jeszcze, na kogo podjęta przez ciebie decyzja o powiększeniu rodziny wywrze głęboki wpływ – podkreśla dr Penny Preston, specjalistka tematyki ciąży oraz zdrowia dziecka, redaktorka poradnika dla rodziców „Druga ciąża”.

Czy już na to czas?

Najistotniejsze pytanie brzmi, kiedy zdecydować się na kolejne dziecko. Najpierw trzeba rozważyć wiele czynników – emocjonalnych, finansowych i praktycznych. Jako matka musisz sama rozstrzygnąć, czy pogodzisz wychowanie dwojga maluchów. Jeśli już teraz ledwo znajdujesz czas, aby zaopiekować się jednym dzieckiem, z dwójką będzie bardzo trudno. Ważne, czy będziesz mogła liczyć na wsparcie rodziny bądź przyjaciół. Nie bez znaczenia są także względy natury finansowej: dziecko sporo kosztuje. – A nie ma wątpliwości, że wychowanie dwójki jest jeszcze droższe. Trzeba także zapewnić pociechom opiekunkę, jeśli oboje pracujecie. Być może konieczne okaże się również większe mieszkanie – wylicza dr Penny Preston. Wychowanie dwojga dzieci wymaga starannego planowania. Badania naukowe wykazały, że największe zagrożenie dla dziecka i mamy może się pojawić, jeśli od poprzedniego porodu minęło mniej niż sześć miesięcy. Najbezpieczniejsza wydaje się przerwa od 18 do 23 miesięcy, przy czym ryzyko ponownie wzrasta po 24 miesiącu.

drugie dziecko

Nie wierz w mity

Na temat drugiej ciąży rozpowszechnionych jest sporo mitów, które mogą przyczynić się do odłożenia decyzji o kolejnym dziecku. Jeden z najpopularniejszych mówi, że nie można zajść w ciążę, gdy karmi się piersią. Dr Penny Preston zaznacza, że szanse, owszem, mogą być wtedy mniejsze, ale nie są zerowe. Hormon prolaktyna, stymulujący wytwarzanie mleka, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, jednak każda kobieta jest inna, a poziom tego hormonu waha się. – Nie jest też prawdą, że należy zaprzestać karmienia piersią, oczekując kolejnego dziecka – zauważa dr Preston. Kolejny mit mówi, że drugie dzieci są zawsze większe. Nieprawdą jest również, że można zrezygnować z niektórych wizyt lekarskich, jeśli pierwsza ciąża przebiegała bez komplikacji. – Regularne wizyty u lekarza są bardzo ważne, mogą bowiem wyniknąć powikłania, które nie stanowiły problemu za pierwszym razem – zaznacza redaktorka poradnika i argumentuje, że u niektórych kobiet podczas drugiej ciąży rozwija się cukrzyca ciążowa, mimo że poprzednio jej nie stwierdzono.

drugie dziecko

Do lekarza marsz!

Pamiętaj zatem o koniecznych wizytach lekarskich. Dr Penny Preston twierdzi, że minimum to co najmniej siedem spotkań ze specjalistą, a także badania. Te najważniejsze to USG, badanie przezierności fałdu karkowego, nakłucie owodni, badanie krwi, moczu, pomiar wzrostu dennego (czyli odległości pomiędzy kością łonową a szczytem macicy dla oceny rozmiarów macicy i płodu) itp. Będziesz wymagała dodatkowej opieki prenatalnej przy drugiej ciąży, jeśli poprzednio miał miejsce przedwczesny poród, powtarzające się poronienia, nawracające stany psychotyczne, silne stany przedrzucawkowe, niedokrwistość, rzucawka czy śmierć noworodka. Musisz również zadbać sama o siebie. Chodzi nie tylko o wzbogacenie codziennej diety o konkretne witaminy i minerały – posiłki powinny zapewnić odpowiednią ilość energii, a nie tylko szybkie „skoki” poziomu cukru we krwi. Będziesz musiała wykazać się dobrą kondycją, aby opiekować się pierwszym dzieckiem.

drugie dziecko

Ruch to zdrowie

Nie bagatelizuj aktywności fizycznej: sport przez dziewięć miesięcy to gwarancja łatwego porodu. – Ruch stanowi istotny aspekt zdrowej ciąży. Dodaje energii, a także wzmacnia mięśnie i zmniejsza problemy z zaparciami. Osiągnięcie dobrej formy do czasu porodu będzie także sprzyjało szybkiemu powrotowi do sił już po połogu – zauważa dr Penny Preston. Dlatego postaraj się wpasować w rozkład zajęć półgodzinne zestawy ćwiczeń trzy, cztery razy w tygodniu. A nawet codziennie, jeśli to możliwe. Na ćwiczenia zdecyduj się za zgodą lekarza. W grupie trenuj pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Warto poszukać zajęć organizowanych specjalnie dla przyszłych mam. Ćwicz w wygodnej odzieży, luźnej i niekrępującej ruchów. Pij dużo wody i unikaj przegrzania – niekorzystnego dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze. Chroń stawy, unikaj sportów kontaktowych. Nie kładź się płasko na plecach, bo może to wywoływać zawroty głowy. Ponadto, zawsze przeprowadzaj rozgrzewkę, a na koniec sesji ćwiczenia rozluźniające.

drugie dziecko

Piękna przyszła mama

Dr Penny Preston radzi również, jak dbać o skórę, włosy i paznokcie w ciąży. – Szukaj produktów wytwarzanych bez dodatku pochodnych ropy naftowej, parabenów i ftalanów, a także bez sztucznych barwników i innych podejrzanych środków – podpowiada redaktorka poradnika o drugiej ciąży. I dodaje, że przy kupowaniu kosmetyków, warto stawiać na produkty ekologiczne – najlepiej takie, które zawierają co najmniej 95 proc. certyfikowanych składników organicznych. Mydło wysusza skórę, dlatego zastąp je preparatem nawilżającym. Stosuj mocniejsze kremy przeciwsłoneczne. – Zadbaj także o stopy, pielęgnując je i smarując specjalnymi żelami: w ciąży stopy łatwo się męczą i wymagają specjalnej opieki – zaznacza dr Penny Preston. Na kruche paznokcie pomoże wcieranie olejku do masażu lub pielęgnacji w skórki. Warto pamiętać, że ciąża to nieodpowiedni czas na stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych z witaminą A (retinolem), gdyż – jak podkreśla dr Preston – jej nadmiar powoduje czasami wady wrodzone u dziecka.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Doba z życia w brzuszku

Sprawdź, jak wygląda dzień nienarodzonego dziecka.

PIERWSZA CIĄŻA kontra DRUGA

Co się zmienia za drugim razem?

Polecane wideo

Komentarze (34)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 19:47
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2012 19:56
To nie prawda że jeśli ćwiczysz przez 9 miesięcy to będziesz miała łatwy poród, jestem instruktorem fitnessu i ćwiczyłam cały czas, mój poród musiał być wywoływany!! A i tak skończył się cesarką!!!! Skurcze od 4 dni były ale bez rozwarcia i nie chcę tego pamiętać!! Koleżanki z zawodu podobnie skończyły!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2012 09:59
dN2Zma lmgogcrwbwjd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2012 22:17
Four score and seven minutes ago, I read a sweet article. Lol thnkas
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.01.2012 22:34
Ja syna urodziłam mając 16 lat, teraz chce skończyć studia i znaleźć pracę, wtedy może zdecyduje się na drugie dziecko. Więc między moimi dziećmi szykuje się poważna różnica wieku, czego się trochę obawiam..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie